Тема З РУКОТВОРНІ СИСТЕМИ
§ 22. СИЛИ В ЖИВІЙ ПРИРОДІ
Поспостерігайте за рослинами і тваринами довкола вас. Ви переконаєтеся, що вони дуже доцільно використовують різні сили, пристосовуючись до умов життя в довкіллі.
Насіння череди для переміщення на великі відстані використовує силу тертя (мал. 87). Плоди цієї рослини мають щетинки, якими чіпляються до одягу людей та хутра тварин, поширюючись на значні відстані. Сила тертя між щетинками плоду і хутром тварин протидіє відриванню насінин.
Мал. 87. 1 –
Мал. 88. Використання тваринами сили тертя (1); сили поверхневого натягу (2)
Деякі рослини для розмноження та поширення своїх плодів використовують силу пружності. Наприклад, плід грабельок звичайних (мал. 87, 2) має “хвостик”, який у суху погоду скручується в пружинку, а дощової погоди видовжується, заглиблюючи плід у землю. Волоски, які густо вкривають плід, перешкоджають йому рухатися у зворотному напрямку завдяки силі тертя.
Можна
Усе живе на Землі пристосувалося до дії сили тяжіння. Тварини мають спеціальні органи, які дають змогу утримувати певне положення тіла відносно Землі.
Розробляючи способи орієнтації космонавтів у стані невагомості, спеціалісти вирішили “повчитися” у котів. За допомогою кінозйомки було детально досліджено падіння цієї тварини. Виявилося, що, падаючи, кіт керує тілом за допомогою хвоста, який обертається, примушуючи тіло повертатися у зворотному напрямку. Коли органи рівноваги кота встановлять,
Що голова обрала правильне положення відносно землі, хвіст починає працювати на сповільнення руху. Космонавтам були рекомендовані відповідні обертові рухи ногами.
Водомірка використовує поверхневий натяг, що створюється завдяки дії сил міжмолекулярної взаємодії, щоб переміщатися по воді. Поверхневий натяг дає тварині змогу не потонути. Зверніть увагу, як прогнулася поверхня води під кінцівками водомірки (мал. 88, 2).
У живій природі проявляються сили тяжіння, тиску, тертя, пружності, виштовхувальна сила, сили міжмолекулярної взаємодії. Організми пристосувалися до дії різноманітних сил.
1. Назви тварин, які використовують для переміщення силу тертя. 2. Наведи приклади прояву сили пружності в живій природі.
3. Наведи приклади прояву виштовхувальної сили в живій природі. ? 1. У яких явищах природи можна побачити прояв сили земного тяжіння? 2. Які рослини пристосувалися використовувати силу тертя?
1. Чому навколо Землі існує атмосфера? 2. Чому листя дерев чи сніжинки повільно падають на землю, а камінь – значно швидше?
Вивчай використання різноманітних сил тваринами і рослинами. Саме спостереження за ними дало людині змогу створити багато штучних систем – машин і механізмів.