СИСТЕМА УРОКІВ З ОСНОВ ФІЛОСОФІЇ
Урок 6 . СУСПІЛЬНЕ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Мета: розвивати вміння виступати з доповідями щодо певних проблем, робити висновки й аргументувати свою точку зору; виховувати розуміння історичних процесів.
Тип уроку: урок закріплення знань.
Форма проведення: семінар-рефлексія.
ХІД УРОКУ
I. Підготовча робота
За два тижні вчитель надає учням план семінару та список рекомендованої літератури:
1) Булашев Г. Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах і віруваннях. – К., 1993.
2)
3) Читанка з історії філософії. Кн. 6: Зарубіжна філософія ХХ ст.. – К., 1993.
4) Барулин В. С. Социальная жизнь общества. – М., 1987.
II. Семінар-рефлексія
Під час проведення семінару-рефлексії обговорюються основні результати проведених занять, аналізуються способи освітньої діяльності та особливості отриманої продукції. Учні працюють у групах, обговорюють і коротко висловлюють свої думки щодо порушених питань. Координатор семінару та лідери груп фіксують узагальнені та систематизовані результати рефлексії. Потім відбувається колективне обговорення
Проблемні питання для обговорення в групах
1) Що таке історичний процес?
А) Охарактеризуйте й проаналізуйте головні підходи до розуміння змісту і спрямованості історичного процесу.
Б) Який із них, на вашу думку, можна вважати найсприятливішим? Доведіть чому.
2) Як співвідносяться в людській історії еволюційні й революційні процеси?
А) Яку роль, на вашу думку, відіграють в історії соціальні революції?
Б) Як ви вважаєте, яким шляхом може й повинна виходити із сучасної кризи Україна: шляхом революційних змін чи шляхом реформ?
3) Що таке “соціальна спільнота”?
А) Які фактори лежать в основі функціонування таких спільностей, як сім’я, нація, шкільний колектив?
Б) Доведіть, що сім’я є фундатором національного менталітету
4) Чи можна стверджувати, що конфлікти відіграють позитивну роль?
А) Як можна уникнути конфлікту між громадянським суспільством і державою?
Б) Чи може протистояти політичній системі окремий індивід? Який сенс у такому протистоянні?
5) Які відносини, що формують громадянське суспільство, спричиняють:
А) найбільшу кількість конфліктів;
Б) найменшу кількість конфліктів?
6) Як досягти консенсусу у суспільних відносинах? Висловіть власні пропозиції.
ІІІ. Підсумки семінару
Аналіз виступів. Систематизація результатів рефлексії.
Коментар вчителя щодо перебігу семінару, оцінювання окремих виступів, активності діяльності груп.