Довідник з біології
ТВАРИНИ
ЦАРСТВО ТВАРИНИ
ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ (METAZOA)
ТИП МОЛЮСКИ, АБО М’ЯКОТІЛІ (MOLLUSCA)
Молюски, або м’якотілі, поширені по всій земній кулі. Більшість мешкає в іусрях (здебільшого в прибережній зоні тропічних морів); порівняльно-невелике число видів – у солоних і прісних водах. На суші зустрічаються від тундри до тропіків. Спосіб життя морських і прісноводих молюсків – в основному донний – виробив у них різноманітні життєві форми й пристосування; вони можуть бути рійними, прикріпленими
Морфофізіологічна характеристика типу. Молюски – вторинно-порожнинні, початково білатерально-симетричні тварини. Тіло складається з не сегментованого тулуба (лише у частини примітивних молюсків виявляються ознаки метамерії), голови та ноги. Органом руху служить
Органи дихання у більшості видів представлені ктенидіями, у наземних представників і форм, що повторно перейшли до водного способу життя, видозмінена мантійна порожнина функціонує як легені. Молюски зберегли залишки вторинної порожнини тіла у вигляді порожнини навколосерцевої сумки і порожнини, оточуючої статеві залози. Для кровоносної системи характерне серце, що складається зі шлуночка й одного або двох передсердь. Вона не замкнута, і частину свого шляху кров проходить порожнинами між внутрішніми органами.
Травна система складається з передньої, середньої і задньої кишки. У глотці звичайно є орган для подрібнення їжі – терка з розташованими на ній роговими зубчиками. У середню кишку відкриваються протоки травної залози – печінки. Органами виділення служать нирки, початково парні.
Розмноження статеве, є різностатеві та протандричні або одночасні гермафродити. Запліднення зовнішнє (у примітивних форм) або внутрішнє (у вищих). Різностатевим молюскам часто притаманний половий деморфізм. Із заплідненого яйця виходить або личинка (трохофора, велігер), або молюск, що сформувався. Личинки в основному вільно-плаваючі, у деяких видів проходять стадію паразитування на рибах. Тривалість життя молюсків – від декількох місяців до декількох десятків років. Класифікація. Основні класи типу: 1. Черевоногі (Gastropoda). 2. Двостулкові (Bivalvia). 3. Головоногі (Cephalopoda).