Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Розділ 3. ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ

& 21. Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Поміркуй! Що таке культура народу?

Усі народи на Землі мають свої неповторні риси, кожен з-поміж інших вирізняється передусім культурою. Усе, що за багато поколінь створив народ, – звичаї і обряди, пісні та казки, картини художників і вироби народних майстрів, твори композиторів і письменників, архітектурні споруди та парки – це є культурною спадщиною. Україна має дуже давню культуру, якій понад тисячу років. Свої витоки вона бере ще з Київської

Русі – часів князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого.

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

“Весілля на Полтавщині”, Михайло Онацько

Стоянка первісної людини

Якщо комусь із вас доведеться побувати в Американському музеї природознавства, що в Нью-Йорку, на Мангеттені, то обов’язково запитайте: “Що в експозиції найдавніше?” Відповідь буде несподівана: вас приведуть до діорами, на якій увічнили фрагмент Десни, конструкцію житла, зроблену з кісток, муляжі чоловіка та жінки (ймовірних жителів того часу) із написом: “12 тисяч років до нашої ери, українське село”.

Отож,

батьківщиною всесвітньо відомого поселення є територія сучасної України. Осторонь залізниць та автомобільних магістралей, серед глибоких байраків, що збігають до красуні Десни, загубилось село Мезин, де плин часу немовби зупинився.

А починалось усе доволі буденно. Козак Сисой Кошель заходився споруджувати нову хату і під час земляних робіт знайшов значну кількість кісток викопних тварин. Згодом, у 1906 році злива розмила поблизу схил яру, оголивши великі кістки мамонта. Коли ж під час будівництва підвалу з північного боку хати знову були знайдені великі кістки, місцевий священик відправив їх до Чернігова. На знахідки звернув увагу відомий краєзнавець Петро Добровольський. За його ініціативою на місці знахідки було проведено невеличкі розкопки. Виявилося, що знайшли залишки поселення людей, яке існувало близько 20 тисяч років тому. Тепер на місці стоянки, у старому житловому будинку, знаходиться Мезинський археологічний музей, який є найбільшим сільським музеєм у Європі.

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Мезинський археологічний музей, м. Чернігів

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Фрагменти розкопок, що знаходяться у музеї

У ньому серед іншого експонується малюнок, нанесений на витончений браслет із кістки мамонта. Його розшифровують як найдавніший календар.

Діорама – картина разом з бутафорським планом (фігурами людей, макетами різних предметів та ін.) для підсилення загального враження.

Софійський собор

Серед збережених на теренах Східної Європи пам’яток архітектури Собор святої Софії у Києві є найдавнішим.

Назва собору “Софійський” походить від грецького слова “софія”, що в перекладі означає “мудрість”. Присвячений мудрості християнського вчення собор, за задумом творців, мав утверджувати християнство на Русі. Тут відбувалися церемонії “по – садження” князів на київський престол, прийоми іноземних послів; біля стін Софійського собору збиралося київське віче; при Софійському соборі велося літописання і була створена Ярославом Мудрим перша відома в Київській Русі бібліотека. У стінах цього храму проходили вишкіл і перші покоління київських будівничих та малярів, які навчалися тут не лише техніки кам’яного будівництва, новим ремеслам і мистецтвам, а й умінню передавати набуті знання та досвід своїм наступникам.

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Собор святої Софії у Києві

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

“Хрещення Володимира”, В. М. Васнецов

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

“Бібліотека Ярослава Мудрого”, О. Гальчинська

І сьогодні вражає своєю досконалістю та красою кожного, хто переступає поріг Софії Київської, робота майстрів, які зводили цей собор та прикрашали його стіни мозаїками і фресками.

Собор святої Софії занесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Він є державним музеєм-заповідником. З цієї причини у ньому заборонено проводити богослужіння. Винятком із цього правила є День Незалежності України, коли в Софійському соборі представники різних релігійних конфесій здійснюють спільне богослужіння на честь України.

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Мозаїка “Оранта”

ЮНЕСКО (повна назва – Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) – це міжнародна організація, покликана берегти й охороняти пам’ятки культури світового значення.

Пересопницьке євангеліє

Пересопницьке євангеліє – визначна рукописна пам’ятка староукраїнської літературної мови й мистецтва, переклад Євангелія так званою простою мовою, досить близькою до народної.

Роботу над Євангелієм розпочали у 1556 році у Свято-Троїцькому монастирі на Волині, а завершили у 1561 році в Пересопницькому монастирі. Рукопис оздоблений орнаментами в українському стилі, прикрашений високохудожніми кольоровими заставками й мініатюрами. За красою та багатством оформлення Пересопницьке євангеліє не може зрівнятися з жодним українським рукописом. Маса книги – 9 кг.

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Пересопницьке євангеліє

Із 1948 року Пересопницьке євангеліє зберігається у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського. Ця духовна святиня українського народу набула значення політичного символу нації – на Пересопницькому євангелії під час інавгурації присягають президенти України.

Що таке культурна спадщина?

Де зберігається культурна спадщина України?

Які ти знаєш музеї? Що в них експонується?

Які відомі тобі здобутки культури можна віднести до культурної спадщини українського народу?

Які пам’ятки історії є у твоїй місцевості? Чи доводилося тобі їх відвідувати?

Розгляньте малюнки. Якими народними ремеслами славляться українці?

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

Прочитай.

Про Україну

Легенда Наддніпрянщини

Існує легенда про те, як одного разу Бог між країнами ділив різні багатства. Всім дісталися якісь скарби.

І раптом Бог помітив, що невеличка на зріст дівчина в бідному одязі плаче в куточку. Їй нічого не залишилося.

Довго Бог розмірковував, чим допомогти сердешній, що подарувати, і нарешті сказав:

– Я тобі подарую найдорожче, що в мене залишилося, – пісню!

І пішла дівчина, усміхнена і щаслива, крізь віки із цим скарбом. А була це наша славетна Україна, яку знають у світі як країну, сповнену найніжніших, наймелодійніших пісень.

Що ще можна віднести до культурної спадщини нашого народу?

Пригадайте жанри усної народної творчості. Позмагайтеся, яка група назве їх більше.

Прочитай.

Рідна земля

Люба дитино! Україна – це твоя рідна земля. Тут ти живеш. На ній багато зелених лісів, високих гір, безмежних полів, квітучих садів і глибоких річок.

Поглянь навколо себе, і ти побачиш, яка навколо краса – квіточки, травичка, над ними тішаться метелики. У блакитному небі яскраво світить сонечко. А в лісах та садах весело виспівують птахи.

Вдивляйся в красу, милуйся нею – і ти відкриєш для себе світ доброти. Прислухайся до співу пташок, разом з ними наспівуй свою пісню радості Життя. Спостерігай, як дзюрчить струмочок, і з кожним днем відкривай для себе щось нове та цікаве. Твоє серце сповнюватиметься радістю й добротою.

Бережи рідну землю! Не зривай даремно квіти, не топчи їх, а уважно вдивляйся – і відкриєш таємницю краси. Не ламай даремно гілок, а краще посади деревце, і воно зростатиме разом з тобою. Не забруднюй нашу землю, і тобі буде приємно ходити по ній – чистій і гарній.

Вдивляйся, милуйся і відкривай для себе світ природи. І тоді твоя рука не зможе знищити красу й робити щось погане.

За Марією Шевчук

 Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля

“Горгани”, Василь Красьоха

До чого закликає автор оповідання?

Чому потрібно оберігати і шанобливо ставитися не тільки до культурних скарбів, а й до довкілля?

Підсумуй свої знання

– Культурна спадщина – це частина матеріальної і духовної культури народу, створена минулими поколіннями, що витримала випробування часом і передається з покоління до покоління як щось цінне і шановане.

– Окремі пам’ятки культури України занесені до фонду ЮНЕСКО, тобто мають цінність світового значення.

– Безцінним надбанням української культури є народне мистецтво та фольклор. У них збережена пам’ять минулих поколінь.

– Кожен українець повинен дбати про збереження культурної спадщини та довкілля.

Перевір себе

1. Що належить до культурної спадщини нашого народу?

2. Що ти знаєш про особливості української культури?

3. Як ти дбаєш про збереження культурних надбань свого народу?

4. Поясни, чому потрібно кожному турбуватися про довкілля.

Підготуй проект про українського художника: коротко опиши його життя, знайди репродукції картин. Організуй разом з однокласниками в класі виставку “Художники України”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля - Світ


Турбота кожного про культурну спадщину і довкілля