Екологія – охорона природи
ТВЕЛИ (тепловидільні елементи) – найважливіша частина ядерних реакторів АЕС. Складається з ряду касет тепловидільних стрижнів, заповнених оксидом урану (IV). Вміст урану-235 у них за період роботи знижується від З % на початку використання до 1 % – в кінці. Приблизно через три роки ТВЕЛи з частково вигорілим паливом виймають і занурюють у басейн-охолодник при АЕС. Там вони знаходяться впродовж року. За цей час їхня активність знижується, а теплота, що виділяється в результаті розпаду, розсіюється. Після цього
Відпрацьовані ТВЕЛи механічно подрібнюють і розчиняють в азотній кислоті з тим, щоб потім хім. методами відокремити плутоній, що утворився в ядерному реакторі, та ще придатний до використання уран від ін.
З усіх установок, що беруть участь у паливному циклі, установки з переробки ТВЕЛів виділяють макс. кількості радіоакт. випромінювання. Під час переробки спостерігається значно більший витік радіоакт. речовин у довкілля, ніж у разі експлуатації атомної електростанції (в розрахунку на одну й ту саму кількість ядерного палива).
На кожному етапі паливного циклу ядерних реакторів, навіть за безаварійної експлуатації АЕС, відбувається витік радіоакт. речовин, які здатні нагромаджуватися в довкіллі. Однак слід зазначити, що збагачення урану, виготовлення ТВЕЛів у безаварійних умовах відіграють незначну роль у забрудненні довкілля.