Тема І. Прагнімо вершин добра
УРОК 5 У чому сила любові.
Тема. У чому сила любові.
Мета: навчити учнів висловлювати свої думки про любов як про високе почуття, розвивати вміння наводити приклади різних виявів любові; формувати звички відповідального, щирого ставлення до любові, виховувати почуття любові до Батьківщини, до батьків, до людей узагалі.
Обладнання: підручник, робочий зошит, дошка; репродукції картин: “Мадонна з квіткою”, “Мадонна Літта”, “Мадонна в гроті” Леонардо да Вінчі, “Сікстинська Мадонна”
Епіграф: “Любов виникає з любові; коли хочу, щоб мене любили,
Вислови: “Любов породжується любов’ю, яку викликають прихильність і благовоління в поєднанні з чеснотою” (Г. Сковорода).
“Любов – найміцніше з людських почуттів. Любити – це творити добро. Любов – це не тільки слово, це діяльність, спрямована на благо інших…” (І. Тургенєв). “Розумна людина любить не тому, що це їй зручно, а тому, що вона в любові знаходить щастя” (Б. Паскаль). “Любити – значить жити життям того, кого любиш” (Л. Толстой).
“Любити – значить знаходити в щасті іншого власне” (Лейбніц).
Ключові поняття: любов; самовдосконалення.
Тип уроку: інтегрований.
Структура уроку
I. Вступна частина.
1. Вітання.
2. Актуалізація опорних знань.
3. Мотивація навчальної діяльності.
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
II. Основна частина.
1. Що означає любити.
2. Чому ми прагнемо любові.
А) Материнська любов.
Б) Любов до Батьківщини.
3. Коли людина здатна любити.
III. Заключна частина.
Висновки.
IV. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. ВСТУПНА ЧАСТИНА.
1. Вітання.
Учитель. Здрастуйте, діти. На минулому уроці ми говорили про те, чому етичні цінності визначають як життєві орієнтири. Назвіть приклади моральних (етичних) цінностей. (Діти виконують завдання.)
2. Актуалізація опорних знань.
Перевірка письмового домашнього завдання
“Чому моральні цінності визначають як життєві орієнтири”.
А зараз перевіримо завдання в робочому зошиті.
1-2. Чи погоджуєшся з твердженням?
Моральними цінностями називають усе, що цінує людина. (Б. Ні.) Обов’язком називають особисту відповідальність людини за розв’язання будь-якої проблеми. (А Так.)
3-4. Впиши в клітинки поняття, які в етиці визначають як найвищі цінності.
Добро
Любов
Дружба
Правда
Свобода
Справедливість
5-6. Наведи приклади своїх повсякденних обов’язків. (Застелити ліжко, помити посуд, прибрати в кімнаті, витерти пил, полити квіти, сходити в магазин.)
7-8. Прокоментуй ситуацію за поданими запитаннями.
– Як Черепаха ставилася до мешканців ставка? Чому ти так уважаєш?
– Чи заслуговує Черепаха на докори?
– Кому могли б дорікнути рибки, якби хтось із них потрапив на гачок?
(Індивідуальні відповіді учня.)
9-10. Сформулюй настанову, яка має характер морального обов’язку. (Ніколи не роби іншому того, чого сам собі не бажаєш, і чини з іншими так, як хотів би, щоб чинили з тобою – “золоте” правило етики.)
11-12. Обгрунтуй або спростуй думку німецького філософа кінця 18 – початку 19 ст. Георга Гегеля: “Обов’язки людини поділяються на чотири роди:
1) на обов’язки перед самим собою;
2) перед сім’єю;
3) перед державою;
4) перед людьми взагалі”.
(Це слушний вислів, оскільки обов’язки різні, але всі вони визначаються моральними (етичними) цінностями.)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Вслухайтеся в слова української пісні. Текст її належить Михайлові Старицькому, видатному українському драматургові. Музика – народна.
Ніч яка місячна, зоряна, ясная,
Видно, хоч голки збирай.
Вийди, коханая, працею зморена,
Хоч на хвилиночку в гай.
Яке почуття оспівується в цій пісні? Знайдіть слова в пісні, які свідчать про ніжність, кохання, турботу. (Відповіді дітей.)
4. Представлення теми уроку й очікуваних результатів.
Тема сьогоднішнього уроку звучить так: “У чому сила любові”. Ми повинні навчитися висловлювати свої думки про любов як про високе почуття, розвивати вміння наводити приклади різних виявів любові; формувати звички відповідального, щирого ставлення до любові, переживати почуття любові до Батьківщини, до батьків, до людей узагалі.
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
1. Що означає любити.
Учитель. Що ж ховає в собі це загадкове почуття Любов? Чому поети, музиканти, художники всіх часів і народів присвячували свою творчість цьому почуттю? Чому любов визначають як високе почуття, у чому її сила? На ці питання ми спробуємо відповісти впродовж уроку. На дошці виписані вислови видатних людей про це загадкове й сильне почуття, прочитайте їх і спробуйте зрозуміти.
Любов належить до моральних цінностей. Вона робить людину кращою, благороднішою. Завдяки здатності любити людина стає щасливішою. Але здатність переживати це почуття властива тільки людині, це показник духовного зростання. Бездушна, черства людина не може любити.
Любити – переживати почуття прихильності до кого-небудь, чого-небудь.
Учитель. Чи може любов існувати без пошани, відповідальності, турботи? (Ні, тоді вона егоїстична.)
У Стародавній Греції існувала легенда про хлопця Нарциса, який любив тільки самого себе й загинув тому, що боявся напитися води, оскільки тоді він зіпсує своє відображення в ній. (Учитель читає або розповідає легенду.)
Робота в парах.
Прочитайте “Перше послання до коринтян святого апостола Павла” на сторінці 33 підручника. Якими словами апостол оцінює значення любові, порівнюючи її з іншими якостями? (Для любові характерні терпимість, милосердя, відсутність заздрості, гордості, роздратування та ін.)
Робота з підручником.
Прочитайте в підручнику текст “Що означає любити” на сторінках 32-33. Задумайтеся над словами українського філософа Г. Сковороди: “Хіба не любов усе єднає, будує, творить подібно до того, як ворожість руйнує?”.
2. Чому ми прагнемо любові.
Учитель. На попередньому уроці ми говорили про сильних духом людей. Ви називали мені як приклад Людвіга ван Бетховена. Це справді дуже вольова людина. У ті роки, коли він став втрачати слух, до композитора прийшло кохання. У листі Францу Вегелеру він пише: “Вона любить мене, і я її люблю. Це – перші світлі хвилини за останні два роки”. У цьому листі Бетховен розповідає про своє кохання до Джульєтти Гвіччарді, з якою він мріяв поєднати свою долю. Але це було неможливо: аристократичне походження Джульєтти, його матеріальний стан – усе це не давало надії. Батько Джульєтти відмовив Бетховену, але ця трагедія не зламала композитора, як не зламала хвороба. Він написав один із найкращих творів у світовому музичному мистецтві – “Місячну сонату”, присвятивши її коханій Джульєтті Гвіччарді. Усю силу своєї любові він уклав у цей твір. (Звучить соната Л. Бетховена.)
Робота з підручником.
Прочитайте на сторінках 34-35 текст “Чому ми прагнемо любові”. Зверніть увагу на те, що, за спостереженнями психологів, почуття любові в нашій поведінці виявляється в турботі про тих, кого ми любимо, відповідальності за них, шанобливому ставленні та в пізнанні.
А) Материнська любов.
Учитель. Як ви вважаєте, чи можна любити когось, забуваючи про себе? (Можна. Мама любить мене так, що іноді відмовляє собі в чомусь для того, щоб добре було мені.)
Звучить музика Шуберта “AVE MARIA”.
Так, мамина любов безмежна. Вона вірна й терпляча, сповнена ніжності й доброти.
Перед вами видатні твори живопису. (Учитель показує картини Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті.) На уроках музичного мистецтва в п’ятому класі ви розглядали ці твори живопису. Чому ж присвячені ці картини та музика, яка звучить зараз? (Материнській любові.)
Учитель. В очах Мадонни Леонардо да Вінчі, Рафаеля, в іконописних роботах можна побачити ніжність, доброту, любов, гордість своєю дитиною, смуток і тривогу за її долю, оскільки найдорожче у світі – свого сина – вона повинна віддати заради щастя людей. Ця її любов передалася синові, оскільки, згідно з Біблією, Ісус Христос любив людей і віддав своє земне життя за них. Музика звучить як гімн материнству. Подивіться уважно на картину Рафаеля “Сікстинська Мадонна”. Ви бачите прекрасну молоду жінку з дитиною на руках, в оточенні святих Сікста, Варвари, янголят. Вона гордо йде назустріч своїй долі. Ця чудова картина зберігається в Дрезденській картинній галереї (Німеччина).
Перед вами ікона ХІІ сторіччя “Володимирська Богоматір”. Ми цю ікону роздивлялися в 5 класі. Вона візантійського походження. Пригадайте, як у мистецтві називають ряд ікон, на яких мати й дитина зображені такими, що притулилися щока до щоки? (“Умілення”.)
Що ви пам’ятаєте про ікони? (Ікони писали на дереві, на сухих дошках, витриманих декілька років. На дерево наклеювали полотно, потім укладали шар крейди, по якому писали фарбами.)
Вдивіться в мозаїчне зображенням Марії-Оранти (Богоматері, яка молиться) із Софійського собору в Києві. Техніка мозаїки прийшла до Києва з Візантії. Мозаїка (з грецької мови – “святилище муз”) – спосіб зображення на площині за допомогою невеликих шматочків якого-небудь матеріалу, найчастіше смальти; один з основних видів монументального мистецтва [9].
Богоматір звертається до Христа. Як ви вважаєте, про що вона благає сина? (Про щастя для всіх людей, любити людей, допомагати їм.)
Учитель. Ми говорили про велику любов матері до дітей, але ж існує і віддана любов дитини до батьків, до рідних людей. Недаремно в Україні завжди дуже поважали батьків, навіть шанобливо зверталися до них на “ви”. Слово матері та батька навіть для дорослих дітей було законом, беззастережно виконувалися всі їхні вказівки.
Звучить пісня П. Майбороди на слова А. Малишка “Рідна мати моя”.
Вслухайтеся уважно в слова пісні, скільки любові, ніжності, вдячності в них!
Скажіть, який характер у цієї музики? (Музика лірична, душевна, сповнена любові й ніжності.)
Окрім великої любові до матері, у словах пісні ми чуємо ще й любов до рідної землі, до Батьківщини. Чому я так говорю? (У пісні згадуються “росяниста доріжка”, “зелені луги”, “солов’їні гаї”, “щебетання дібров”.) Любов до рідної землі в цій пісні така ж велика, як любов до мами. Куди б не поїхав син, він згадуватиме рідний край, мамину усмішку, її очі.
Б) Любов до Батьківщини.
Учитель. На багатьох уроках ми говорили про те, що мама й Батьківщина в людини одна. Ми любимо свій край. Це дуже сильне й величне почуття. Пригадайте, які прислів’я про любов до рідної землі ви знаєте, пам’ятаєте з уроків у 5 класі.
Інтерактивна гра “Мікрофон”.
Діти розповідають вірші про Україну.
Учитель. А зараз заспіваємо пісню про рідну землю, яку ви вивчали в 5 класі. (Виконується “Пісня на Добро” І. Карабіца на сл. Ю. Рибчинського або інша пісня про Україну.)
У різні періоди історії України любов народу до своєї Батьківщини допомагала відстоювати незалежність рідного краю. Яких героїв України ви знаєте? (Б. Хмельницький, П. Дорошенко, П. Сагайдачний, перший президент М. Грушевський.)
На уроках української літератури ви читали твір про боротьбу козаків з ординцями “Запорожці в урочищі Сагайдачному”, читатимете оповідання Якова Селезня “Іван Богун”. Ви знайомі з повістю М. Гоголя “Тарас Бульба”, слухали уривки з опери М. Лисенка “Тарас Бульба”, знайомилися з картиною Михайла Дерегуса “Тарас Бульба на чолі війська”, з оперою Д. Данкевича “Богдан Хмельницький” і картиною Р. Івасюка “В’їзд Богдана Хмельницького до Києва”. Головними героями і названих мною опер, і картин є український народ та його видатні представники. Ми пишаємося історією України, козаками, які любили Батьківщину, відстоювали її незалежність. Однією з найбільших картин, присвячених козакам, є робота чугуївського художника І. Рєпіна “Запорожці пишуть листа турецькому султанові”, яка зберігається в Харківському художньому музеї.
Якщо дозволяє час, виконується українська народна пісня “Ой на горі та й женці жнуть” або “За світ встали козаченьки”.
Учитель. У роки Великої Вітчизняної війни любов до Батьківщини, до своїх рідних допомагала бійцям битися з ворогом. Не вмирала віра й любов матерів, які чекали на своїх синів. Не вмирала віра людей у перемогу. Недаремно говорять, що Віра, Надія, Любов – не вмирають.
3. Коли людина здатна любити.
Учитель. Ми говорили про любов мами до дитини, дітей до батьків, про любов до Батьківщини. Є ще любов подружжя.
На початку уроку ми слухали українську народну пісню “Ніч яка місячна”. Вона сповнена любові, ніжності, турботи. Уміння відчувати любов, приймати її та дарувати іншим – це показник духовного зростання людини. Любов спонукає нас до роботи над собою, виховання себе, самовдосконалення.
Самовдосконалення – цілеспрямований розвиток своїх духовних здібностей, удосконалення свого способу життя.
Чи можуть бути разом любов і зрада, любов і заздрість? (Ні, тоді це не любов. Любов виявляється в бажанні бачити іншу людину щасливою.) Послухайте казку.
М. Андріанов
Сумно було Квіточці стояти цілий день на одній ніжці посередині клумби біля будинку. Але одного дня на неї сів зовсім незнайомий Метелик.
Він, напевно, прилетів із далекої країни, тому що таких гарних крилець Квітка ще ніколи не бачила. Метелик теж замилувався пишною Квіткою, і, поки він відпочивав, вона поскаржилася, як часто їй буває самотньо. І тоді Метелик пожалів самотню Квіточку. Він вирішив не летіти далі, а поселитися поблизу, щоб прилітати щодня до Квіточки й розповідати їй цікаві історії про ті місця, де він побував. Тепер Метелик щоранку й щовечора прилітав до Квітки з новинами, а вона, розкривши пелюстки, радісно зустрічала свого друга. Одного разу, коли Метелика не було поряд, до Квітки підійшов хлопчик і захотів її зірвати. Квітка злякалася й почала благати не зривати її. Замість того запропонувала хлопчикові піймати свого найкращого друга. Хлопчик погодився й пішов додому по сачок. Повернувшись, він сховався й став чатувати на Метелика. Незабаром той з’явився в небі. Він кудись поспішав і пролетів повз Квітку. Вона широко розкрила свої пелюстки й почала кликати Метелика:
– Метелику, скоріше лети до мене, я на тебе давно чекаю, маю щось тобі сказати.
Той радісно підлетів до Квітки й… потрапив у сачок. Він намагався вибратися: бився крильцями, шукав шпаринку… Раптом йому вдалося вирватися з полону. Метелик злетів і вже потім побачив, що від удару сачка Квітка зламалася й лежала серед трави. Хлопчик пішов, а Метелик ще довго сидів біля своєї зламаної подруги, гірко плакав і приказував:
– Це я винен, це через мене тебе зламали, вибач мені, Квіточко.
– Скажіть, хто з героїв здатний на високе почуття?
– Як вчинила Квітка по відношенню до Метелика? (Відповіді.)
Робота з підручником.
Прочитайте на сторінці 36 текст “Коли людина здатна відчувати любов”.
Дуже добре, що у вашому віці з’являються перші симпатії. Комусь із хлопчиків може сподобатися якась дівчинка, а комусь із дівчаток – хлопчик. І слід дуже трепетно ставитися до першого почуття, оскільки воно може розбитися, як кришталь, і вразити людину назавжди. Пригадайте почуття Маленького принца до Троянди. Як герої виявляють свої почуття? (Виявляють турботу про тих, кого люблять.)
Прочитайте вдома поради сучасного психолога на сторінках 36-37 підручника. Подумайте над ними.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Висновки.
– Чому ж любов – високе людське почуття? (Любов властива тільки високоморальним людям. Любов – це критерій людяності, моральності. Вона спонукає людину ставати кращою.)
– Як ви вважаєте, у чому виявляється, перш за все, почуття любові?
(Почуття любові виявляється в турботі про тих, кого ми любимо, відповідальності за них, бажанні бачити їх щасливими.)
Учитель. Любити – значить навчитися керувати своїми почуттями, виховувати в собі здатність творити добро, бути ніжним, відповідальним, уважним, чесним, потрібно вміти прощати, довіряти людині, яку любиш.
Хай упродовж усього життя серця ваші палають любов’ю, теплом, добром і красою. Не забувайте виявляйте турботу про своїх мам! Любіть нашу Україну!
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Прочитати параграф підручника на с. 32-38. Вивчити визначення основних понять і термінів уроку.
Дати відповіді на питання до японської притчі “Любов до хризантеми”.
Виконати завдання в робочому зошиті з теми на с. 8-10.