Фізика підготовка до ЗНО комплексне видання
КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ. ОПТИКА
6. ОПТИКА
6.2. ГЕОМЕТРИЧНА ОПТИКА
6.2.3. ЗАКОНИ ЗАЛОМЛЕННЯ СВІТЛА. ПОВНЕ ВІДБИВАННЯ СВІТЛА
Закони заломлення світла
1. Промінь падаючий, промінь заломлений і перпендикуляр, опущений у точку падіння променя, лежать в одній площині (рис. 46).
Рис. 46
2. Відношення синуса кута падіння до синуса кута заломлення світла є величина стала, яка дорівнює відносному показнику заломлення двох середовищ (середовища, куди світло переходить,
Наслідок: промені заломлений і падаючий взаємно обернені. Показник заломлення середовища відносно вакууму називається абсолютним показником заломлення середовища:
При переході світла із оптично більш густого середовища в оптично менш густе кут заломлення більший за кут падіння.
Повне відбивання світла
При падінні світла з оптично більш густого середовища на межу поділу з оптично менш густим середовищем, коли кут заломлення має стати 90° світло повністю відбивається і вже не заломлюється. Мінімальний
Рис. 47
Для алмазу а0 ≈ 24 . Діамант – це алмаз, який оброблений (огранований) таким чином, щоб для максимально можливої кількості променів світла, що на нього впали, відбулося повне відбивання світла – світова “гра” діаманта.
Причина міражів – у повному відбиванні світла від оптично менш густих шарів нагрітого повітря, які містяться поблизу розігрітої Сонцем поверхні Землі.
Повне відбивання світла використовують у світловоді. Світловод – це пучки прозорих гнучких ниток. їх використовують для передавання світла і зображення.