Лісівництво
РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ
Лекція 7. БІОЛОГІЧНИЙ КРУГООБІГ РЕЧОВИН, ЙОГО СУТЬ І РОЛЬ У ПІДВИЩЕННІ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ
7.4 Зміна реакції грунтового розчину під впливом деревних рослин
У процесі життєдіяльності деревні рослини певним чином впливають на зовнішнє середовище, яке в свою чергу впливає на рослини, змінюючи їх. Вивченню взаємного впливу рослин і середовища присвячено багато праць, більше – у сільському господарстві, менше – стосовно деревних порід.
Проф.
Модрина,
1. Зменшують кислотність грунту до глибини 60 см – береза паперова, в’яз гладкий, граб, ялина канадська, горіх маньчжурський, вільха чорна Найбільш суттєві зміни кислотності (0,5-1,0 рН) – під грабом,
2. Зменшують кислотність поверхневого шару грунту – клен татарський, шипшина зморшкувата, тополя, горобина. Реакція зменшується на 0,3-0,7 рН.
3. Збільшують кислотність грунту до глибини 60 см – аморфа, ялина сибірська, клен звичайний, клен польовий, модрина сибірська,
РН на 0,6-2,0 одиниці).
4. Збільшують кислотність верхніх горизонтів грунту – модрина даурська, ялиця бальзамічна, сосна кедрова сибірська, сосна звичайна, сосна чорна. Найбільше підвищує кислотність модрина даурська (0,98 рН).
Сосна звичайна і сосна чорна підвищують кислотність на 0,4-0,5 одиниць рН.
5. Породи, вплив яких на кислотність грунту виражений нечітко. Це – горіх сірий, дерен білий, жимолость татарська, береза пухнаста.
Наведений поділ деревних порід за впливом на кислотність грунту складений для умов Білорусі. В інших регіонах дія деревних порід може бути дещо іншою.
Відомо, що дуб звичайний краще росте і дає вищу продуктивність насаджень на темно-сірих суглинках. На чорноземах, які більш родючі, ніж сірі лісові суглинки, дуб почуває себе гірше, продуктивність його насаджень нижча. Справа в тім, що дуб живиться за допомогою мікоризи, а вона розвивається краще у слабокислому середовищі. При довготривалому зростанні дуба на чорноземах, вони вилуговуються, тобто дуб змінює грунт на свою користь