Політологія
РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ НАУКИ ВІД НАЙДАВНІШИХ ЧАСІВ ДО СЬОГОДЕННЯ
ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК НАУКА. ОСНОВНІ ПАРАДИГМИ ПОЛІТОЛОГІЇ
6. Значення політології у сучасному житті
В Україні завершився початковий етап перехідного періоду – проголошення незалежності та набуття атрибутів держави й здійснюється перехід до розвитку демократичних процесів, політичного та економічного облаштування.
Серед завдань, які стоять перед політологією, одним із ключових є вироблення політико – ідеологічної доктрини державотворення. На
Наступна проблема, яку мають вирішувати політологи (у співпраці з іншими фахівцями), – це визначення політичних важелів економічного розвитку країни. За останні роки майже всі політики та науковці впевнилися, що спонтанний та стрімкий рух до соціально-орієнтованої ринкової економіки – лише ілюзія. Вихід вбачається у здійсненні цілеспрямованої, науково обгрунтованої
Найважливішим науково-прикладним аспектом функціонування політології є науково-просвітницька діяльність, формування високої політичної свідомості та політичної культури народу України.
Суспільство й держава в сучасних умовах мають бути зацікавлені насамперед у формуванні політичної зрілості молодого покоління. Середня й вища школа можуть створити найбільш сприятливі умови для опанування молоддю глибоких знань в галузі політичних наук. У цьому вирішальна роль належить учителям шкіл, професорсько-викладацькому складу вищих навчальних закладів. Ці кадри здебільшого сумлінно виконують свої обов’язки, але слід зважити на те, що чимало з них не мають фахової підготовки. Як правило, це історики, які останніми роками майже самотужки набули політологічної ерудиції. Підвищення рівня викладання політології й, відповідно, поглиблене опанування учнями й студентами політологічних знань зумовлюють необхідність державної програми розвитку політичної науки й освіти, навчальних циклів з політології на радіо й телебаченні, вдосконалення системи підготовки та перепідготовки кадрів політології, забезпечення державної підтримки видань політологічної літератури тощо.
Підсумовуючи, слід наголосити, що стан політології в Україні пов’язаний з логікою трансформації нашого суспільства та особливостями розвитку наукового знання. На становлення політології впливають як фактори, що його гальмують, так і ті, що сприяють цьому процесові.
Негативний вплив пов’язаний з існуючими політичними процесами та деякими традиціями й цінностями української політичної культури. Останнє виявляється у відсутності традицій незалежного розвитку гуманітарної науки. Певні груші вчених зберегли й посилили свою залежність від влади. Інші – розійшлися по партіях та громадських рухах і зайнялися теоретичним обслуговуванням їхніх інтересів. Серед політологів обмаль фахівців, які володіють іноземними мовами, вміють користуватися комп’ютером.
Водночас є чинники, що сприяють розвиткові політології й досягненню нею сучасного рівня. Це наявність певної інституційної бази, згаданої вище, чималий корпус висококваліфікованих, освічених політологів. Молода генерація політологів, яка здобуває освіту в нових умовах, ознайомлена з досягненнями світової науки, швидко оволодіває сучасними методами дослідження, викладання. Важливо також, щоб влада була зацікавлена в об’єктивних дослідженнях та оцінювала політологію як суттєвий інтелектуальний ресурс суспільства.