Мета: сформувати уявлення про світло, джерела світла, прямолінійне поширення світла; навчити пояснювати утворення тіні, півтіні, сонячного та місячного затемнень; показати практичне значення набутих знань; розвивати інтерес до вивчення фізики.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання та наочність: різні джерела світла, фотографії місячних та сонячних затемнень, блискавки; текст літературних або поетичних творів, в яких описується явище затемнень, демонстрація тіні та півтіні. Плакати: “Дія світла”, “Що нам дарує зір”, “Джерела
Відеофрагмент: блискавка, місячні та сонячні затемнення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
ІІ. Аналіз виконання контрольної роботи
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь
Запитання для фронтального опитування
– Що таке світло?
– Які вам відомі джерела світла?
ІV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення нової теми
– Визначення світла.
– Закон прямолінійного поширення світла.
– Швидкість світла.
– Джерела та приймачі світла.
– Утворення тіні та півтіні.
– Утворення
V. Закріплення нових знань і вмінь
– Який розділ фізики називають оптикою?
– Наведіть приклади природних та штучних, теплових та холодних джерел світла.
– Якими прикладами можна ілюструвати прямолінійне поширення світла?
– Як отримати тінь та півтінь?
VI. Підбиття підсумків уроку
VII. Домашнє завдання
– Завдання за підручником. Вивчити конспект, § 17, 20, стор.118 вправа письмово.
– Завдання за задачником:
– Додаткове завдання. Знайдіть у літературі інформацію про сонячні затемнення (як часто виникають у даному місці Землі, коли повні або часткові затемнення відбувалися у вашому місті).