Аспекти перебігу фізіологічної вагітності

ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник

РОЗДІЛ 7

СТАТЕВЕ ВИХОВАННЯ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОЇ СІМ’Ї ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ

7.7. Аспекти перебігу фізіологічної вагітності

Стан жінки в період розвитку зародка в матці називається вагітністю. Її тривалість у жінки становить 270-280 днів (три триместри або 9 місяців).

Вагітність – це складний і важливий період у житті будь-якої жінки. І від того, який буде перебіг вагітності, багато в чому залежатиме фізичний і нервово-психічний розвиток, здоров’я

людини не лише в перші роки після народження, а й протягом усього життя.

Про настання вагітності свідчить багато ознак, які за їх діагностичною цінністю фахівці поділяють на сумнівні, ймовірні і достовірні.

Сумнівні ознаки з’являються на ранніх стадіях вагітності. До них належать:

– функціональні розлади органів травлення (диспепсичні розлади, печія, нудота, блювання натщесерце, зміна апетиту, відраза до окремих страв, пристрасть до кислих і гострих страв, бажання їсти вапно, крейду, глину, часте сечовипускання тощо);

– функціональні розлади нервової системи і психіки: швидка втомлюваність,

легка дратівливість, плаксивість, замкнутість, загострення нюху і слуху; порушення пам’яті, сну, біль у попереку, запаморочення тощо;

– зміни в обміні речовин: відкладання підшкірного жиру, особливо на животі, пігментація сосків і навколососкових ділянок, а іноді й обличчя; варикозне розширення вен; збільшені та чутливі груди; пітливість;

– поява рубців вагітності (зумовлена гормонально), зміна фігури;

– присмак заліза в ротовій порожнині.

Ці ознаки можуть часто бути у вагітних, проте вони не обов’язково пов’язані з вагітністю, а тому й називаються сумнівними.

До ймовірних ознак вагітності належать:

– припинення менструації (аменорея);

– зміна кольору слизової оболонки вагіни, збільшення розмірів матки і зміна її форми;

– збільшення молочних залоз, поява в них молозива.

Ці ознаки можуть бути і з інших причин (пухлина, порушення менструального ритму тощо), тому для впевненості у вагітності використовують достовірні ознаки.

До достовірних ознак належать такі:

– рухи плоду, які відчуваються в жінок;

– визначення частин плоду (голівки, ручок, ніжок) при пальпації матки;

– прослуховування серцебиття плоду стетоскопом. Ці ознаки засвідчують вагітність у другій половині її протікання (IV-V місяці вагітності).

Якщо майбутня матір здорова, зміни самопочуття, пов’язані з перебудовою функцій усіх органів і систем на новий лад, залишаються у межах дрібних відхилень від норми. Організм здорової жінки добре пристосований до виношування і народження дітей: він може повністю забезпечити майбутню дитину всім необхідним для повноцінного росту і розвитку.

У перебігу вагітності виділяють три стадії, або триместри.

Перший триместр – період від першого дня останньої менструації до 12-го тижня вагітності. Після того, як запліднена яйцеклітина прикріпилася до стінки матки (імплантація), вона ділиться, утворюючи плаценту та ембріон. Більшість органів ембріона формується із 4-го по 8-й тиждень вагітності. Цей період називають ембріональним періодом, який є критичним. Оскільки в цей період відбувається формування тканин і органів, то несприятливі чинники можуть стати причиною формування ембріопатій.

Із настанням вагітності відбуваються значні фізіологічні зміни в організмі жінки. У цей період зростає потреба матері і плоду в кисні. Змінюється склад крові, величина артеріального тиску. В жінок виникає зміна емоційного стану, спостерігається підвищена сонливість, міняються смакові відчуття, у деяких жінок розвивається токсикоз вагітності.

Оскільки у першому триместрі відбувається формування органів і систем дитини, жінці потрібно бути особливо уважною до себе. В цей час будь-які психологічні і фізичні перевантаження, недосипання можуть призводити до небажаних наслідків. Тому протягом цього періоду не варто перенапружуватися. Режим має бути спокійним і комфортним. Особливо корисним є сон. Майбутня матір повинна знати, як протистояти впливу несприятливих факторів і потурбуватися як про себе, так і про малюка.

Протягом першого триместру не бажані активні фізичні вправи, у тому числі плавання, тому що це може призвести до відторгнення яйцеклітини. Не рекомендуються рентгенологічні обстеження, вживання ліків. Особливо шкідливі під час вагітності гормони, окремі антибіотики, антидепресанти, анальгетики тощо.

Другий триместр – це період від 13-го до 24-25-го тижня. В цей період триває розвиток систем і органів малюка. На кінець четвертого місяця вагітності починають працювати органи травлення, формується кора головного мозку, починає функціонувати гіпофіз. На п’ятому місяці вагітності жінка відчуває рухи плоду В цей час продовжує розвиватися нервова й ендокринна системи, функціонують щитовидна, підшлункова, статеві та інші залози.

Протягом шостого місяця вагітності в дитини швидко наростає маса головного мозку, зменшується відношення маси спинного мозку до головного. У цей період у плоду функціонують усі органи відчуттів. З цього віку малюк чутливий до змін емоційного стану матері, а тому її негативний емоційний стан (неспокій, страх, дратівливість тощо) передається плоду.

У цьому періоді в організмі жінки відбуваються наступні зміни: перебудова молочних залоз на вигодовування; спостерігається печія, судоми ніг, геморой, збільшення ваги тіла, зміна артеріального тиску, спазми в нижній частині живота, больові відчуття в попереку тощо. Вони є незначні і лише нагадують жінці про зміни, що відбуваються в її організмі.

Для сприятливого перебігу вагітності жінка повинна:

– дотримуватися режиму дня і харчування, гігієнічних вимог щодо одягу;

– опанувати комплекс гімнастики для вагітних і регулярно його виконувати, що створює сприятливі умови для майбутніх пологів і розвитку малюка;

– створювати комфортний психоемоційний клімат (відвідування театрів, слухання спокійної музики, позитивні емоції в колі сім’ї тощо);

– займатися аутотренінгом;

– дотримуватися гігієни тіла і статевих органів;

Третій триместр – це період від 26-го до 40-го тижня. В цей час відбувається помітне зростання і дозрівання плоду, дитина займає правильне положення – головкою вниз.

На всіх етапах формування організму дитини небезпечний контакт з алкогольною отрутою. Дія алкоголю на статеві клітини, а також у період внутрішньоутробного розвитку плоду призводить, у першу чергу, до вад розвитку плоду, народження ослаблених дітей, високої дитячої смертності. Вживання алкоголю, починаючи з 18-го тижня вагітності, спиртні напої викликають у плоду так званий стан алкогольної залежності і діти народжуються з ознаками абстинентного синдрому.

У період вагітності доцільно максимально утримуватися від прийняття ліків. Ряд загальновживаних ліків проникає через плаценту і надходить у кров плоду. Чим менший термін вагітності, під час якого жінка користується ліками, тим більша вірогідність появи вроджених дефектів плоду.

Згубно впливає на організм вагітної жінки паління. НІКОТИН проходить через плаценту і чинить токсичний вплив на плід. У дітей, матері яких палять, під час народження частіше виникають проблеми, пов’язані з диханням; ймовірність раптової смерті в них вища у два рази, ніж

У матерів, які не палять; загальні показники здоров’я у таких дітей при народженні гірші.

Вагітність і пологи – це серйозні навантаження на м’язи, відповідно не потрібно обмежувати фізичну активність, що забезпечує збереження тонусу організму. Об’єм фізичної активності повинен відповідати фізіологічним нормам, що допоможе підготувати жінку до пологів. Для вагітних рекомендуються прогулянки, біг підтюпцем, спеціальна гімнастика.

Статеве життя не викликає у здорових жінок будь-яких відхилень у період вагітності. У майбутньої матері, що отримує під час вагітності сексуальну розрядку, ймовірність токсикозу значно менша. Як відомо, навіть у не вагітної жінки тривала відсутність сексуальної розрядки призводить до застою крові органів малого тазу. А у вагітної – тим більше.. Цей застій призводить до зниження і порушення обміну речовин у плаценті – дитина не отримує достатньо поживних речовин, а продукти її життєдіяльності не виводяться з достатньою ефективністю. Ось чому для профілактики токсикозу не варто відмовлятися від сексу.

Під час вагітності секс не завжди зводиться до генітального контакту. Адже є поцілунок, пестощі, дотики, ніжна стимуляція різних ділянок тіла, обійми – усе, що сексологи називають одним словом “петтінг”. Пестощі, які задовольняють чоловіка, але не доводять до оргазму жінку, – найкращий вихід.

Не заперечуючи статевих стосунків під час вагітності, варто зробити деякі застереження:

1) доцільно утримуватися від сексу на ранній стадії вагітності жінкам, що може бути причиною самоаборту;

2) потрібно обмежувати сексуальні стосунки в третьому триместрі вагітності жінкам, котрі входять у групу ризику (передчасні пологи, викидні);

3) необхідно під час сексуальних стосунків утримуватися від стимуляції молочних залоз вагітної, оскільки це стимулює виділення гормону – окситоцину, який викликає маткові скорочення, що веде до гіперстимуляції матки;

4) доцільно під час статевих стосунків користуватися презервативом, що допоможе уникнути інфікування плоду;

5) вагітність вимагає також необхідності зміни сексуальних позицій.

Жінці варто пам’ятати, що статеві стосунки під час вагітності не повинні викликати неприємних відчуттів, а давати насолоду.

Дотримання вагітною жінкою рекомендацій здорового способу життя сприятиме нормальному завершенню вагітності та перебігу фізіологічних пологів.

Кожна жінка повинна пам’ятати, що з настанням вагітності необхідно своєчасно стати на облік у жіночій консультації, де лікар акушер-гінеколог буде спостерігати за перебігом вагітності. Чим раніше відбувається перший візит до жіночої консультації, тим більша вірогідність народження здорової дитини. Необхідним є виконання всіх рекомендацій лікаря, який спостерігає за протіканням вагітності. Протягом всього періоду жінка 10-15 разів повинна відвідати акушера-гінеколога та інших лікарів. Під час відвідування вона проходить медичне обстеження. Обов’язково під час вагітності слід зробити аналіз крові на реакцію Вассермана (сифіліс) і СНІДу, 3-4 рази – загальний аналіз крові, щоб не пропустити анемії, двічі пройти УЗД-обстеження, відвідати стоматолога, окуліста, отоларинголога тощо. Вона також повинна вести самоспостереження. У разі появи будь-яких ускладнень чи питань, необхідно звертатися до лікаря.

Отже, фізіологічна вагітність – це турбота тю здоров’я майбутньої дитини. Вченими встановлено тісний взаємозв’язок між внутрішньоутробним періодом, пологами, раннім дитинством і психічним здоров’ям та долею вже дорослої людини. Між психічним станом матері і розвитком плоду існує нерозривний зв’язок. Основи психіки, темпераменту, характеру майбутньої дитини багато в чому залежать рід того, у яких умовах перебувала матір, який емоційний стан був у неї під час вагітності і наскільки поява дитини була бажаною. Плід в утробі матері може відчувати страх, самотність, якщо з ним подумки чи вголос не спілкуються. На думку психологів, саме таке почуття страху і самотності негативно впливає на нього. До таких факторів можна зарахувати хронічні конфліктні ситуації, де жінка відчуває себе жертвою, що може позначитись в майбутньому на психічному розвитку дитини.

У формуванні материнського почуття велика роль належить відчуттю перших поштовхів дитини. Вважають, що саме з цього моменту починається безпосередня спілкування матері й дитини. Із 6-ти місяців, за даними психологів, бере свій початок інтесектуальне та емоційне життя дитини. Враховуючи дані особливостей зв’язку матері й дитини, психологи та лікарі радять частіше спілкуватися з дитиною ще на ранніх термінах вагітності. І це повинна робити не тільки майбутня матір, але й батько.

Вчені стверджують, що діти, які народилися в умовах взаємодії із батьками під час вагітності, раніше, порівняно з однолітками, починають говорити, розуміти, сприймати. У них краще розвивається пам’ять, мислення, увага.

Якщо дотримуватися таких рекомендацій, то можна застрахувати дитину від впливу шкідливих факторів психогенного характеру.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Аспекти перебігу фізіологічної вагітності - Довідник з валеології


Аспекти перебігу фізіологічної вагітності