МЕХАНІКА
РОЗДІЛ 2. МЕХАНІЧНИЙ РУХ
§ 35. Атмосферний тиск. Барометри
Запитання до вивченого
1. Тиск, який створює атмосфера на всі тіла, що в ній перебувають, а також на земну поверхню, називають атмосферним тиском.
2. Результати досліду Торрічеллі пояснив так: “До цього часу існувала думка, ніби сила, яка не дає змоги ртуті, проти її природної властивості, падати вниз, міститься всередині верхньої частини трубки, тобто – або в пустоті,, або в розрідженій речовині. Однак я стверджую, що ця сила – зовнішня і що
3. Якщо, наприклад, кажуть, що в деякому місці атмосферний тиск дорівнює 780 мм рт. ст., то це означає, що повітря в цьому місці створює такий самий тиск, що й вертикальний стовп ртуті висотою 780 мм.
4. Тиск атмосфери, що дорівнює тиску стовпа ртуті висотою 760 мм при температурі 0 °С, називають нормальним атмосферним тиском. Отже нормальний атмосферний тиск дорівнює: 760 мм ртутного стовпа, або 101325 Па.
5.
6. Німецький фізик OTTO фон Геріке відкачуючи повітря з тонкостінної металевої кулі, побачив, що куля сплющилася. Аналізуючи причини сплющення кулі, він зрозумів, що це відбулося під дією тиску навколишнього середовища. У 1654 р. Геріке, бажаючи переконати всіх в існуванні атмосферного тиску, виконав знаменитий дослід з “магдебурзькими півкулями”. З порожнини між двома складеними разом металевими півкулями викачали повітря. При цьому сили атмосферного тиску так міцно притиснули ці півкулі одну до одної, що їх не змогли роз’єднати вісім пар коней
7. Для вимірювання атмосферного тиску використовують ртутний барометр, барометр-анероїд і барограф.