Біологічні небезпечні речовини,- Хімічні та біологічні чинники безпеки

Безпека життєдіяльності

2. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ У ПОВСЯКДЕНІШ УМОВАХ ВИРОБНИЦТВА І У ПОБУТІ

2.4. Хімічні та біологічні чинники безпеки

2.4.4. Біологічні небезпечні речовини

До біологічно небезпечних речовин належать токсини та бактерії, які є продуктами життєдіяльності отруйних тварин, рослин, патогенних мікробів чи отримані штучним шляхом, а також біологічна зброя.

Бактеріологічна (біологічна) зброя – це спеціальні боєприпаси та бойові прилади із засобами доставки, заряджені біологічними засобами. Призначена для

масового ураження живої сили супротивника, сільськогосподарських тварин, посівів сільськогосподарських культур, а також пошкодження деяких видів військових матеріалів та обладнання.

Уражаюча дія біологічної зброї грунтується у першу чергу на використанні хвороботворних здатностей патогенних мікробів та токсичних продуктів їх життєдіяльності. У наш час інфекційні хвороби все ще можуть помітно впливати на хід бойових дій.

Наприклад, у американців під час війни у В’єтнамі від інфекційних захворювань вийшло із ладу солдат та офіцерів у 3 рази більше, ніж вони втратили вбитими та пораненими.

Основу біологічної зброї становлять біологічні засоби (БЗ), до яких належать хвороботворні мікроорганізми (бактерії, віруси, рикетсії, грибки) та вироблені деякими бактеріями отрути (токсини).

Патогенні мікроорганізми розрізняються за розміром та видом впливу на організм: бактерії мають розмір від 0,5 до 8-10 мкм, віруси – від 0,8 до 0,35 мкм, рикетсії мають розмір між бактеріями та вірусами – від 0,3 до 0,5 мкм, грибки – від 3,0 до 50 мкм.

Розрізняють такі види біологічної зброї:

– клас бактерій: збудники чуми, сибірки, сапу, туляремії, холери тощо;

Із великої кількості бактерій, знайдених у природі, лише невелика кількість видів викликає захворювання, тобто є патогенними (стафілококи, стрептококи, паличка правця, холерний вібріон та ін.). Хвороботворність бактерій полягає й їх здатності проникати крізь захисні бар’єри організму та виділяти токсичні речовини, які викликають інфекційні захворювання.

– клас вірусів: збудники жовтої лихоманки, натуральної віспи, різних видів енцефалітів, лихоманки Денге та ін.

– клас рикетсій: збудники сипного тифу, плямистої лихоманки скелястих гір, лихоманки Денге та ін.

– клас грибків: збудники бластомікозу, гістоламозу та ін.

Характеристики деяких інфекційних захворювань наведено в табл.

Для ураження сільськогосподарських тварин можуть використовуватися збудники таких захворювань, як чума худоби, свиней, а також захворювань, небезпечних і для людини (наприклад, сибірка, сапу).

Для ураження сільськогосподарських рослин можливе використання збудників іржі злаків, картопляної гнилі, грибкового захворювання рису та інших сільськогосподарських культур, а також комах – шкідників (колорадський жук, сарана, гессенська муха).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Біологічні небезпечні речовини,- Хімічні та біологічні чинники безпеки - Довідник з валеології


Біологічні небезпечні речовини,- Хімічні та біологічні чинники безпеки