Політологічний словник
Бойкот (англ. boycott) – термін, пов’язаний з ім’ям управляючого маєтком Ч. К. Бойкота, щодо якого вперше в 1880 р. був застосований цей захід ірландськими орендарями за його жорстоке поводження з ними.
Б. – спосіб політичної або економічної боротьби, вид санкцій або політичної тактики примусових заходів, протест проти чиїхось дій. Полягає в повній або частковій відмові від зносин з будь-якою державою, організацією чи особою, від участі в роботі певних організацій, органів тощо.
У міжнародному праві Б. –
Найпоширенішою
У трудових відносинах у ряді країн Б. – один із засобів економічної боротьби робітників та службовців проти підприємців, який полягає в організованій відмові найматися на роботу до власника бойкотованого підприємства або купувати продукцію цього підприємства чи компанії. Часто Б. – це кампанія, здійснювана профспілкою, метою якої є переконати громадськість не вступати в ділові відносини з підприємством, яке перебуває в стані трудового конфлікту з профспілками. В цьому випадку вирізняють “первинний” Б. – суть якого – не купувати продукцію підприємства, яке перебуває в стані трудового конфлікту з профспілкою, та “вторинний” Б. – примушення третіх сторін (профспілок) припинити купівлю товарів або поставки сировини підприємцю, з яким виник трудовий конфлікт.
Рябов С. Г. Політологія: словник понять і термінів. – 2-ге вид., перероб. і допов. – К., 2001; Ворожейкин И. Е., Кибанов А. Я., Захаров Д. К. Конфликтология: Учебник. – М., 2000; Ложкин Г. В., Повякель И. И. Практическая психология конфликта: Учеб. пособие. – 2-е изд., стереотип. – К., 2002.
Л. Циндровська