Сад і город (енциклопедія)
ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ
ГОРОДНІХ КУЛЬТУР
ЦИБУЛЯ-БАТУН
Інші назви – зимова, татарська, дудчаста, піщана. Це багаторічна рослина родини лілейних. Вирізняється високою холодостійкістю, на одному місці може рости до 5 років. Цибуля-батун утворює несправжню цибулину без закритої соковитої луски. Відкрита соковита луска переходить у соковиті несправжні листочки. 30вні цибуля-батун нагадує ріпчасту цибулю. Відрізняється від неї тим, що на другий рік гілкується, утворюючи на підземному пагоні до
Існують три види цибулі-батуна: Китайська, Японська і Російська. Усі вони містять цукор, вітамін С, провітамін А, вітаміни В1, В2, PP. Вітаміну С в цибулі-батуна вдвічі більше, ніж у ріпчастій. З мікроелементів присутні солі калію, магнію, заліза.
Розмножується цибуля-батун насінням і розподілом куща. Віддає перевагу легким суглинним і супіщаним грунтам. Для висівання насіння після збирання попередньої культури грунт розпушують, уносять органічні та мінеральні добрива як для вирощування ріпчастої цибулі на перо, після чого ділянку перекопують на глибину
При дворічному вирощуванні на 2-й рік рано навесні грунт неглибоко перекопують, підживлюють а30тними добривами. Перше збирання проводять вибірково в першій половині квітня. Якщо вирощують культуру протягом декількох років на одному місці, перо зрізують перший раз у квітні, удруге через 30-35 днів. Після кожного зрізання рослину підживлюють. Востаннє перо зрізують до 10 вересня, щоб рослини встигли підготуватися до зимівлі.
Протягом вегетаційного періоду слід ретельно видаляти старе листя й стрілки, регулярно поливати рослину, розпушувати грунт і знищувати бур’яни. 3 1м2 одержують 9-12 кг зеленої маси за сезон.
Щоб одержати насіння, на 2-3-му році життя залишають кілька рослин, не зрізуючи пера. Батун цвіте, у міру дозрівання насіння рослини-маточники збирають, підсушують, обмолочують.
Рекомендовані сорти: Салатний 35, Грибовський 21.