АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 125. ДІЛЕННЯ НА 1. ДІЛЕННЯ РІВНИХ ЧИСЕЛ
Мета: ознайомити учнів із діленням на 1, діленням рівних чисел; удосконалювати вміння розв’язувати задачі вивчених видів; повторити таблиці множення і ділення; розвивати пам’ять; виховувати самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 145, завдання 978; 979)
Завдання 978
– Яка вартість покупки?
Завдання 979
– Прочитайте вирази, у яких
2. Робота за таблицею
Ділене | 81 | 18 | 36 | 54 | 63 |
Дільник | 9 | 9 | 9 | 9 | |
Частка | 2 | 5 | 6 |
3. Які рівності та нерівності істинні, а які – хибні?
4. Хвилинка каліграфії
– Запишіть три числа, кожне з яких ділиться на 2; 4; 6; 8.
5. Математичний диктант
– Добуток чисел 4 і 9 збільшити на 64.
– Добуток
– Частку чисел 49 і 7 збільшити у 9 разів.
– Число 64 зменшити у 8 разів і результат збільшити у 9 разів.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми ознайомимося з діленням на 1 і діленням рівних чисел.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 145-146)
Завдання 980. Колективне опрацювання матеріалу
Учні розглядають записи і дають відповіді на запитання.
– Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на 1?
– Що дістаємо в частці при діленні будь-якого числа на це саме число, крім нуля?
Завдання 981
Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Один учень працює біля дошки.
Завдання 982
Учні “ланцюжком” складають вирази та обчислюють їх значення.
Зменшуване | 36 | 83 | 9 • 3 | 9 | 16 | 18 • 1 |
Від’ємник | 6 : 1 | 17 – 9 | 0 | 0 • 3 | 6 : 6 | 2 |
Завдання 983. Самостійна робота
Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
Завдання 984
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
План розв’язання:
1) Скільки цеглин укладав перший муляр за 1 хв?
2) Скільки цеглин укладав другий муляр за 1 хв?
3) На скільки менше цеглин укладав другий муляр за хвилину?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Обчислення значень виразів
2. Порівняння виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв’язування логічних задач
1) Завдання 985*.
У дівчинки стільки ж сестер, скільки братів. Брат сказав, що має 3 сестри. Скільки всього дітей у сім’ї? (2 + 2 + 1 = 5)
2) 10 жуків вишикувалися в хоровод, і кожен узяв за лапку кожного зі своїх сусідів. Скільки всього лапок виявилися вільними?
Розв’язання. У кожного жука 2 лапки зайнято, а решта 4 вільні.
Відповідь: 40.
3) У сім’ї троє братів. Кожен наступний молодший за попереднього на 3 роки. А сума їх віків дорівнює 15 рокам. Скільки років кожному?
Відповідь: 2; 5; 8.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 146-147, завдання 986; 987.