ЛЮДИНА
& 6. Досягнення успіху
Повтори те, що знаєш
Закінчи речення.
Успіх – це…
Для досягнення успіху людині треба
Прочитайте притчу Дональда Біссета.
Дракон Комодо
Жив-був на світі дракон. Звали його Комодо. Він умів вивергати вогонь, і тому мешканці міста його боялися. Зачувши його кроки, всі розбігалися й ховалися. А не почути було неможливо, бо Комодо носив три пари взуття, адже у дракона було аж шість ніг! І всі шість черевиків разом та ще кожен черевик окремо жахливо рипіли.
Якось Комодо зустрів дівчинку
– Навіщо ти вивергаєш вогонь? – запитала вона.- Ти ж усіх лякаєш!
– Ну,- відповів дракон,- я… не знаю. Якось не думав про це. А що, більше не треба лякати?
– Звичайно, не треба,- сказала Сюзі.
– Гаразд, не буду,- пообіцяв Комодо.
Вони попрощалися, і Сюзі пішла додому. Уже сутеніло, а ліхтарник Чарлі чомусь не запалював вуличних ліхтарів, і перехожі не бачили дороги.
Виявилося, що він навіть не підводився цього дня із ліжка. Чарлі дуже втомився напередодні й не встиг ще як слід відпочити. Він спав і жував уві сні бутерброд.
А мер міста
І тут Сюзі спало на думку, що треба робити. Вона побігла до печери Комодо і привела дракона в місто. Вони вдвох обійшли всі вулиці, дракон вивергав вогонь і запалював ліхтарі.
Жителі міста дуже зраділи і з того часу зовсім не боялися дракона. І кожен рік, коли ліхтарник Чарлі їхав у відпустку, вони кликали Комодо запалювати на вулицях міста ліхтарі.
Чому дракона Комодо спочатку всі боялися, а потім полюбили?
Я хочу дізнатися
Як досягти успіху?
Знайди в словничку (с. 141) слово філософ. Довідайся його значення.
Конфуцій, китайський філософ
Прочитай розповідь про відому людину.
У Стародавньому Китаї жив філософ Конфуцій. Народився він у знатній, але збіднілій родині. Батько його був хоробрим воїном і відзначався великою фізичною силою. Він загинув, коли Конфуцію було всього три роки. Мати померла, коли хлопцеві виповнилося шістнадцять. Дитинство Конфуція було важким і бідним, але це не завадило йому стати освіченою людиною.
У часи, коли жив Конфуцій, бути освіченим означало володіти шістьма видами мистецтв: виконувати ритуали (правила поведінки), розуміти музику, стріляти з лука, управляти колісницею, вміти читати і знати математику, тобто вміти рахувати.
Спочатку Конфуцій був чиновником (державним службовцем), а потім заснував першу в Китаї приватну школу. За переказами, у нього було три тисячі учнів. Він ділився з ними своєю мудрістю і невдовзі став дуже знаменитим. До нього за порадою часто зверталися правителі давньокитайської держави.
Чого ж навчав Конфуцій?
Він вважав, що кожна людина повинна чесно робити свою справу, бути доброю та справедливою й жити за таким правилом: “Чого собі не бажаєш, того не роби іншим”. У сім’ї мають бути добрі стосунки: старші люблять молодших і піклуються про них, а молодші шанують своїх батьків.
Після смерті Конфуція на його честь у Китаї було побудовано кілька храмів. Будинок мудреця перетворено на музей. Учення Конфуція поширилося не тільки в Китаї, але й по всьому світу.
Багато висловів Конфуція стали крилатими. Їх часто вживають сучасні китайці. Наприклад: “Серед трьох, що йдуть, напевно, знайдеться той, хто гідний стати моїм учителем” (тобто у кожного є свої достоїнства, тому люди повинні вчитися один в одного).
Хто такий філософ? Чого навчав Конфуцій?
Поясни вислови Конфуція і Г. С. Сковороди.
“Лише те помилка, що не можна виправити”.
Конфуцій
“Найкраща помилка та, якої допускаються в навчанні”. “Без бажання все важке, навіть найлегше”.
Г. С. Сковорода
Я дізнався, що
Досягти успіху можна різними шляхами;
Знання мають велике значення в житті людини.
Я прагну
Стати освіченою людиною.