Природні та штучні системи в середовищі життя людини
Тема 2. Природні та штучні екосистеми
§10. ЕКОСИСТЕМИ РІДНОГО КРАЮ
Найпоширеніші природні екосистеми в Україні – це ліс, степ, прісні водойми – озеро і річка.
З чого складається екосистема лісу
Характерною ознакою, за якою ліс відрізняється від інших екосистем, є те, що на його території росте багато дерев і чагарників. Це позначається на інших рослинах, а також на тваринах – мешканцях лісу.
Ліс можна порівняти з кількаповерховим будинком, де кожен із “поверхів”
Верхній ярус лісу утворюють найвищі дерева. Це переважно дуб, сосна, ялина, граб, клен, липа, ясен, береза, осика. “Поверхом” нижче ростуть чагарники – ліщина, глід, черемха, бузина, терен, шипшина, вовче лико та інші.
Крони дерев верхніх ярусів лісу і гілля чагарників затуляють сонячне світло трав’янистим рослинам. Тому їх у лісі зазвичай небагато. Густу траву можна побачити лише на відкритих галявинах. Лісові трав’янисті рослини мають здебільшого
Мал. 56 Жовтець
Мал. 57. Яруси лісу: 1 – дерева; 2 – чагарники; З – трав’янисті рослини; 4 – мохи
У лісі мешкають дика свиня, ведмідь, лось, олень, вовк, лисиця, білка, куниця, козуля, заєць, їжак, миша лісова, гадюка, різні птахи і комахи, дощові черв’яки й інші тварини. Як бачите, тваринний світ лісу багатий (мал. 58). Тож і ланцюги живлення тут досить різноманітні.
Мал. 58. Мешканці лісу: 1 – олень; 2 – лисиця; 3 – горлиця; 4 – мурашки; 5 – вовк; 6 – заєць
Наша держава дбає про збереження та примноження лісів й інших природних екосистем. Для цього створюють заповідники. Заповідний – означає “той, що охороняється законом”. На території заповідника не дозволяють полювати на звірів і птахів, зводити будівлі, рубати дерева, розорювати землі, прокладати великі дороги тощо. Найбільше заповідних лісів в Українських Карпатах та Кримських горах.
Степ як природна екосистема
На відміну від лісу, в екосистемі степу трапляються лише поодинокі дерева. Це рівнинна територія, вкрита трав’янистою рослинністю. Літо в степу посушливе, дмуть часті вітри, опадів випадає мало. Серед рослин переважають багаторічні трави. Вони розмножуються насінням, а також вегетативно – за допомогою органів, що зимують у грунті.
Для рослин степу найсприятливішою порою року є весна, коли в грунті ще достатньо вологи від талого снігу. Тоді й буяє різнотрав’я степу. Жовті зірочки, бузкові дзвоники, фіолетові квітки шавлії, ніжно-блакитні гіацинти, полум’яні маки – степ нагадує барвистий килим. Проте із середини літа починається посуха, трава вигорає, землю висушують суховії. До таких умов добре пристосувалися посухостійкі рослини: житняк, тонконіг, будяк, пижмо, типчак, полин, ковила, миколайчики, перекотиполе. Вони невисокі, мають дрібні листочки (мал. 59).
Зрідка степ перетинають річка чи балка, поблизу яких багата рослинність, трапляються дерева і кущі.
Мал. 59. Рослини степу: 1 – ковила; 2 – цикорій; З – будяк; 4 – маки; 5 – перекотиполе
Серед тварин у степу поширені степовий заєць, бабак, ховрах, лисиця-корсак, тхір, тушканчик, кріт, землерийка, сліпак, різні види мишей, степовий орел, жайворонок, перепілка, степова гадюка, прудка ящірка і багато комах (мал. 60). Вони теж пристосувалися до життя в умовах степу. Через спеку більшість із них удень переховуються в норах або інших схованках, а на пошуки їжі вирушають уночі.
Мал. 60. Тварини степу: 1 – журавлі; 2 – ховрах; 3 – тушканчик; 4 – миша-маля; 5 – бабаки; 6 – хом’як; 7- заєць
Степи в Україні поступаються площею лісам. З роками їх стає все менше і менше. Це тому, що люди розорюють степи, перетворюючи на поля і сади, споруджують у степах будівлі, прокладають дороги. Куточки незайманого степу збереглися лише на території таких заповідників: Український степовий, Луганський, Асканія-Нова, Єланецький степ.
Озеро та річка як приклади природних водних екосистем
Пригадайте, що називають озером і річкою та що впливає на рослинний і тваринний світ водойм.
Важливим чинником для екосистеми озера чи річки є світло. У водоймах найбільше світла проникає у верхні шари. До того ж там найтепліше і найбільший вміст кисню, тому й найбагатший рослинний світ. Рослини прісних водойм досить різноманітні. Тут ростуть очерет, нижня частина якого перебуває у воді, а верхня – над водою; латаття біле і глечики жовті, листки яких плавають на поверхні води (пригадайте особливості розташування на їхніх листках продихів), і маленька ряска. Навколо озера поблизу води ростуть вологолюбні калюжниця, аїр, осока (мал. 61). Є рослини, що повністю ростуть під водою – це здебільшого водорості.
Мал. 61. Рослини прісних водойм: 1 – півники болотні; 2 – пухирник; З – осока; 4 – ряска; 5 – латаття біле; 6 – глечики жовті; 7 – аїр
Типовими мешканцями мілководної частини озера є жаба, рак, молюски ставковик і жабурниця, водомірка, жук-плавунець, личинки бабок і комарів та інших комах. У товщі води в завислому стані переміщується безліч дуже дрібних рослинних і тваринних організмів. їхня спільна назва – планктон. Ним живляться пуголовки, мальки риб та деякі дорослі риби, як-от карась і короп. У водоймах поширені й хижі риби – щука та окунь (мал. 62).
На території Волині у Шацькому національному природному парку є 22 озера, серед них Світязь та Піщане – найбільші прісні озера України.
Мал. 62. Тварини прісних водойм: 1 – жаба; 2 – рибалочка;
3 – лебідь; 4 – бобер; 5 – водомірка; 6 – щука;
Річка як природна екосистема багато в чому подібна до озера за складом рослинних і тваринних організмів та ланцюгами живлення. Проте має і свої особливості. На відміну від озера вода у річці постійно тече, тобто переміщується. Тому тварини змушені утримуватись у потоці води, інакше їх зноситиме течією. Також тваринам доводиться більше рухатися, щоб отримати корм. Пригадайте, які ви знаєте річки України.
У природних екосистемах – водоймах – склалися різноманітні ланцюги живлення.
Підсумки
О Ліс, степ, озеро, річка – природні екосистеми.
О Кожну природну екосистему населяють характерні для неї рослинні та тваринні організми, між якими є певні взаємозв’язки.
Сторінка природодослідника
Виконайте завдання. З’ясуйте, які рослини і тварини населяють кожний ярус лісу.
Дія 1. Уважно розгляньте малюнок 57, а також прочитайте у додатковій літературі інформацію про ліс та його мешканців.
Дія 2. Використовуючи одержану інформацію, заповніть таблицю.
Ярус | Рослини | Тварини |
Дерев | ||
Кущів | ||
Трав | ||
Мохів і лишайників |
Сторінка ерудита
На дні прісної водойми дуже мало світла і кисню. Проте саме до таких умов пристосувалися молюски жабурниці, або беззубки (мал. 63). Вони ведуть малорухливий спосіб життя. Чим живляться та як дихають ці тварини? Як і риби, жабурниці мають зябра, за допомогою яких отримують розчинений у воді кисень. Живляться ці молюски рештками відмерлих організмів, які потрапляють до їхніх органів травлення разом з водою. Тож жабурниці беруть участь в очищенні води і є справжніми “санітарами водойм”.
Мал. 63. Молюск жабурниця
Ніжне тіло тварини надійно захищає панцир – черепашка. Вона росте разом з молюском. На ній, як і на стовбурі дерева, видно річні кільця.
Перевірте свої знання
1. Як рослини лісу пристосувалися до різних умов освітлення? Розкрийте це на прикладах. 2. Які із розглянутих екосистем є у ватній місцевості? Підготуйте розповідь про рослини і тварин цих екосистем. 3. Наведіть приклади ланцюгів живлення в екосистемі: а) лісу;
Б) степу; в) озера; г) річки. 4*. Спрогнозуйте, що станеться, якщо у запропонованих вами ланцюгах живлення зникне якась ланка.