Географія
Економічна і соціальна географія України
Геоекологічна ситуація в Україні
Екологічне становище в Україні оцінюється як кризове й продовжує погіршуватися внаслідок техногенного впливу на довкілля. Це є наслідком тривалої господарської діяльності, яка здійснювалася без урахування екологічних вимог.
В Україні розвивалися переважно галузі важкої промисловості, які є екологічно небезпечними. Територіальна організація промислового виробництва, його технологія залишилися недосконалими.
Землеробське освоєння
Серед головних екологічних проблем України можна виділити такі:
– наслідки аварії на ЧАЕС;
– деградація чорноземів України;
– забруднення повітря у промислових районах, поверхневих вод та акваторії Чорного та Азовського морів;
– зникнення окремих видів рослин і тварин унаслідок їх винищування або погіршення умов існування;
В Україні прийняті законодавчі акти з охорони навколишнього природного середовища. Його збереження, раціональне використання природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини є невід’ємною умовою сталого економічного і соціального розвитку України як незалежної держави.
Кожний громадянин України має право на безпечне для його життя навколишнє середовище. У зв’язку з цим на території України підлягають регулюванню й державній охороні природні ресурси (земля, вода, багатства надр, атмосфера, грунти, рослинний і тваринний світ), ландшафти, басейни річок, озер і водосховищ, акваторії Чорного та Азовського морів.
Охорона навколишнього середовища має здійснюватись на основі наукових досліджень природних умов і ресурсів, з урахуванням глобальних і регіональних прогнозів їх змін, природних та під впливом господарської діяльності.