Колективна робота “Новорічне свято”

УРОК 14. Колективна робота “Новорічне свято”

Мета: учити урізноманітнювати дизайн ігрового середовища саморобками; удосконалювати навички роботи з пластиліном; учити втілювати у виробах творчі задуми, виготовляти колективні композиції; розвивати дрібну моторику рук, творчі здібності, фантазію; виховувати естетичні смаки, культуру праці.

Обладнання: пластилін, стеки, дощечки для ліплення, зубочистки.

Тип уроку: міні-проект.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу

Я всміхаюсь сонечку:

– Здрастуй, золоте.

Я всміхаюсь

квіточці,

Хай вона росте.

Я всміхаюсь дощику:

– Лийся, мов з відра.

Друзям усміхаюся,

Зичу їм добра.

М. Познанська

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Відгадування загадки

Всі співають, веселяться, не вгава веселий сміх

Через те, що скоро свято. Що за свято? (Новий рік)

2. Складання асоціативного куща

– А що таке Новий рік для кожного з вас? Скажіть одним-двома словами.

 Колективна робота Новорічне свято

3. Звіт груп

Зустрічати Новий рік люди почали давно. Зараз ми послухаємо повідомлення про особливості святкування Нового року в різних країнах світу.

1-ша

група. Коли святкували Новий рік у давні часи?

В Індії, Месопотамії, Вірменії Новий рік зустрічали 21 березня, у день рівнодення. З приходом весни починалися польові роботи, і люди святкували прихід Нового року, щоб отримати багатий урожай.

У Давній Греції Новий рік відзначали 22 червня, коли був найдовший день у році. Святкували його весело, з ходою в костюмах, оспівуючи бога виноробства Діоніса.

А от у Давньому Єгипті Новий рік зустрічали у вересні, на честь зірки Сіріус.

Цікаво, що римський імператор Юлій Цезар увів у дію свій календар з 365 днями, по 7 днів на тиждень. Саме по ньому почали вести літочислення.

2-га група. Цікаві звичаї святкування Нового року в різних країнах

В Англії про прихід Нового року сповіщає дзвін. В Індії на Новий рік потрібно збити паперового змія стрілою, що палає. Коли змій спалахує, свято можна вважати відкритим. У Японії просто необхідно придбати граблі – щоб було чим загрібати гроші в прийдешньому році. У Шотландії підпалюють бочки з дьогтем і котять їх вулицями – “спалюють” старий рік і освітлюють дорогу новому. Ранок Нового року в них ще відповідальніший, ніж власне новорічна ніч, адже від того, хто першим увійде до будинку цього дня, залежить благополуччя господарів. Вважають, що щастя приносить темноволосий чоловік, який прийшов з подарунком. А от у Китаї Новий рік святкують між 17 січня і 19 лютого, під час молодика. Тисячі ліхтарів запалюють під час процесій, щоб освітити шлях у Новий рік. Китайці вважають, що Новий рік оточений злими духами. Тому вони відлякують їх хлопавками і петардами. Іноді заклеюють вікна та двері папером, щоб не впускати злих духів.

3-тя група. Традиції святкування Нового року в Україні

Цікаво, що в Україні святкування Нового року було поділене на два періоди: святі вечори і страшні вечори. Вечори до 1 січня вважалися святими, а після – страшними. У давнину люди вірили, що в перші дні Нового року “нечиста сила” набуває особливої ваги, завдаючи всім неабиякої шкоди. Щоб хоч якось захиститися від зла, над дверима і вікнами ставили знак у вигляді хреста. Тому Новий рік викликав не так радість, як страх. Потім стали святкувати Новий рік 1 березня, у час, коли природа пробуджується, усе оживає. Але березневий Новий рік протримався недовго. Незабаром початок року перенесли на 1 вересня, бо вересень – дуже важливий місяць для віруючих, наповнений багатьма пам’ятними подіями. Лише з ХУІІІ ст. Новий рік святкують 1 січня.

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку

– Сьогодні на уроці ми продовжимо ліпити з пластиліну – створимо колективну роботу “Новорічне свято”.

А що ми зображатимемо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадки:

Вітер хай не шаленіє,

Хай хурделиця не віє.

Не злякались їх погроз!

З нами разом… (Дід Мороз).

– У кожній країні цього казкового героя називають по-різному: в Україні, Бельгії, Польщі – Святий Миколай, у Чехії – Дід Мікулаш, в Австралії, США – Санта-Клаус, у Швеції – Юль Томтен, у Японії – Одзі-сан, в Австрії – Сильвестр, у Греції та на Кіпрі – Святий Василь.

Хто це мчиться на оленях

В саночках легких сріблених?

Хай запалить нам ялинку

Й засміється дзвінко-дзвінко. (Снігуронька)

– Цікаво, що в давнину Снігуроньки в Україні не було. Перший народний твір про неї опублікував у 1845 році М. Максимович. На зламі ХІХ-ХХ ст. образ Снігуроньки отримав подальший розвиток. Її фігурками прикрашали ялинку, дівчатка вбирались у костюм Снігуроньки.

В сукні зеленій стою цілий рік:

Сонечко світить чи падає сніг.

Голок багато в гадзівстві тримаю,

Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)

– Новий рік у давні часи слов’яни святкували 1 березня; рік починався під час весняного пробудження природи, і символом свята була квітуча вишня, яку вносили в будинок. Вишню спеціально вирощували в діжках, далі витримували в прохолодному приміщенні й у кімнату заносили задовго до свята.

Під ялиночкою клунок –

Новорічний… (подарунок).

Н. Гуркіна

– Подарунки – це невід’ємна частина Нового року. В Україні люблять дарувати й одержувати в новорічну ніч велику кількість недорогих подарунків. Австрійці вважають за краще дарувати необхідні в побуті речі, болгари – кизилові палички, які уособлюють усе найкраще в наступному році. Ескімоси Гренландії в це свято дарують один одному вирізані з льоду фігурки моржів і білих ведмедів, а німці – книжки. Традиційний подарунок шведів – саморобні свічки.

IV. Виклад нового матеріалу

1. Робота з підручником (с. 15-17)

2. Правила культури праці під час роботи з пластиліном (підручник, с. 15)

Фізкультхвилинка

Дід Мороз по лісі йшов,

Під кущем гриба знайшов.

Брав за ніжку так і сяк –

Не подужає ніяк.

Окуляри дід надів,

Подививсь і аж присів:

– Та який же це грибок?

– Діти, що це може бути?

(Відповіді дітей)

Це ж засніжений пеньок!

В. Заєць

V. Демонстрування та аналіз зразків

Пояснення послідовності виконання роботи

VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 26)

Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.

VII. Підсумок уроку

1. Виставка та оцінювання робіт учнів

“Святкові гірлянди”. Діти в групах придумують “святкові гірлянди” – прикметник + іменник про свого героя.

1. Дід Мороз – старенький, добрий, чарівний…

2. Снігуронька – маленька.

3. Ялинка – вічнозелена, святкова.

4. Подарунки – довгоочікувані.

2. Вправа “Займи позицію”. (На дошці таблиця або відповідні написи).

– Діти, давайте вирішимо долю ялинки. Прикріпіть значок біля твердження, яке є, на вашу думку, правильним.

– Отже, яку ялинку ви хочете бачити у себе вдома в новорічну ніч?

Жива ялинка

Штучна ялинка

Ялинка, вирощена на подвір’ї

Ялинковий букет

3. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

– Діти, що нового дізналися на уроці?

– Що ви навчилися виготовляти?

– Що найбільше вам сподобалося?

– У свято Нового року ми чуємо безліч побажань. Тож і я хочу вам побажати:

Хай Новий рік приходить в дім

В прикрасах ялинкових!

Хай буде більше в році цім

Днів сонячно-чудових,

Що плинуть тихо, як вода,

У щасті та надії.

В ці найчарівніші свята

Хай здійснюються мрії!

Т. Ортякова

Додаток

РІЗДВЯНА ЛЕГЕНДА

Якось, ідучи лісом, Ісус Христос милувався красою дерев і почув, як хтось гірко плаче. Підійшов ближче – аж то Ялинка. “Чого ти плачеш? – спитав її Господь, – глянь, яка краса навколо!” “Як же мені не плакати, – відповіла, схлипуючи, Ялинка. – Усі дерева змінюють своє вбрання кожної пори року: навесні вони вкриваються гарним цвітом, улітку тріпочуть листячком на вітрі, а восени тішать око рясними кольоровими плодами, на які так чекають дорослі й діти. І лише я цілий рік в одному вбранні – ні цвіту не маю, ні плодів не даю, лишень відлякую всіх своїми колючими голочками. Непотрібною почуваюся в цьому світі”.

“Не журись, Ялинко, – співчутливо сказав Ісус. – На втіху людям, а надто малечі, зроблю тебе символом дня свого народження. Тебе вбиратимуть у найкращі диво-плоди, що виблискуватимуть у таємничому мерехтінні різдвяних свічок, на тебе чіплятимуть солодощі, якими так полюбляють ласувати діти, ти світитимешся, наче Віфлеємська зірка, що вказувала царям і пастирям дорогу до того місця, де я народився, і довкола тебе танцюватимуть люди, прославляючи народження Сина Божого.

Ось таку нагороду дістала Ялинка, що направду стала невід’ємним символом Різдва Христового.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Колективна робота “Новорічне свято” - Плани-конспекти уроків по праці


Колективна робота “Новорічне свято”