II Семестр
ПОВТОРЕННЯ
УРОК 95
Тема. Контроль навичок аудіювання. Текст ” About Boxing “
Мета:
– проконтролювати рівень сформованості навичок аудіювання;
– навчити учнів самостійного виконання вправ тестового характеру, правильного вибору комунікативних завдань;
– розвивати учнівську спостережливість, елементи креативного мислення, аналізу та самоаналізу;
– виховувати увагу, спостережливість, уміння чітко виконувати інструкції вчителя.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу. Привітання
II.
Фонетична й мовленнєва зарядка.
III. Основна частина уроку
Аудіювання тексту. Опрацювання незнайомої лексики.
About Boxing
Boxing is an sport going back to the days of ancient Greece where it was an important part of the Olympic Games.
The Olympics were help during the hottest part of summer and the boxers were rubbed with oil to limit perspiration. Their hands were with heavy leather strips often loaded with lead or iron. So fighters were often maimed for life. There were no rounds and no time limit – the men fought until one of them conceded defeat.
The sport passed from Greece to Rome but after the fall of Rome it was unknown in Europe until the 18th century. James Figg introduced gloveless fighting in England and opened a boxing school in London. He built an amphitheater with a square space roped off for the fighters. Figg didn’t believe in rest periods
Level A. Write down the translation of the story.
Level B. Write down the translation of the text and the
Following word combinations.
… often maimed for life… .
… to limit perspiration… .
… loaded with lead or iron… .
… conceded defeat… .
Level C. Finish the following sentences.
James Figg didn’t believe… .
After the fall of Rome… .
The boxers were rubbed with…
The men fought… .
Their hands were bound… .
In Greece boxing was… .
There were no… .
Level D. Write down the report / composition “About Boxing”.
IV. Завершальна частина уроку
Домашнє завдання
Повторити лексику.
Підсумки уроку
Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.