ПОСІБНИК З ХІМІЇ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ
Частина II. НЕОРГАНІЧНА ХІМІЯ
Розділ 8. ВОДЕНЬ. ГАЛОГЕНИ
§ 8.9. Короткі відомості про фтор, бром і йод
Фтор – отруйний світло-зелений газ. Молекула його двохатомна й утворена неполярним ковалентним зв’язком (F2). Добувають фтор електролізом його розплавлених сполук. Це дуже сильний окисник, що окиснює навіть деякі благородні гази (див. § 8.1):
2F2 + Хе= XeF4.
Безпосередньо він не взаємодіє тільки з гелієм, неоном і аргоном.
Високу хімічну активність фтору можна пояснити
Фтор широко застосовують у синтезі полімерних матеріалів – фторопластів, що мають високу хімічну стійкість, а також як окисник ракетного палива. Деякі сполуки фтору використовують у медицині.
Фтороводень
SiO2 + 4HF = SiF4 + 2Н2О.
Тому вона роз’їдає скло, і її зберігають у посуді з парафіну, каучуку, поліетилену або свинцю. Плавикова кислота застосовується для видалення піску з металевого, литва і для протравлювання скла.
Бром – важка червоно-бура рідина. Пара брому отруйна. При потраплянні брому на шкіру з’являються сильні опіки.
Йод – чорно-фіолетова тверда речовина. При нагріванні утворює фіолетову пару, яка під час охолодження знову перетворюється на кристали. Відбувається сублімація йоду, тобто випаровування твердої речовини й утворення кристалів із пари, без переходу в рідкий стан.
Молекули брому і йоду двохатомні з неполярним ковалентним зв’язком Вr2 і l2. Розчинність у воді невелика, при цьому утворюються відповідно бромна і йодна вода (аналогія з хлорною водою). Добре розчиняються в органічних розчинниках – спирті, бензолі, бензині, хлороформі.
Валентні електрони у брому 5s25p5, у йоду – 6s26р. Звідси випливає, що за хімічними властивостями бром і йод аналогічні хлору, тільки менш реакційноздатні. Зіставлення їх реакційної здатності (активності) див. § 8.5.
Бром і йод – сильні окисники, що використовується у різних синтезах і аналізах речовин.
Великі кількості брому і йоду витрачаються для виготовлення ліків.