КОСТРИЦЯ ЛУЧНА – БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ

КОРМОВІ ТРАВИ

9.3. БАГАТОРІЧНІ ТРАВИ

9.3.2. БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ

9.3.2.2. КОСТРИЦЯ ЛУЧНА

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Костриця лучна – нещільнокущовий верховий злак, який швидко росте, але найкраще розвивається на 2-3-й рік, досягаючи 80-120 см. Має високу кормову цінність: 100 кг сіна відповідають 54,5 кормової одиниці і містять 3,8 кг перетравного протеїну.

Після скошування і спасування добре відростає, утворює багато прикореневих листків, тому придатна для сінокісного й пасовищного використання.

БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Костриця

лучна (Festucapratensis Huds.) належить до родини Злакових. Дикорослі види костриці поширені у поліській і лісостеповій зонах країни. Росте на помірно вологих луках, у заплавах.

Кострицю лучну використовують як важливий компонент для створення сіяних лук і пасовищ, іноді – у польовому травосіянні (у сумішках з конюшиною, люцерною та еспарцетом).

Коренева система костриці мичкувата, проникає в грунт досить глибоко, тому вона добре росте на суходільних луках. Костриця у південних районах поширена більше, ніж тимофіївка.

Стебло прямостояче. Листки широкі, гладенькі, блискучі. Утворює багато листя, особливо

прикореневого. Суцвіття – розлога волоть. Колоски багатоквіткові, плід – зернівка. Насіння без остюків, подібне до насіння пасовищного райграсу, після достигання швидко обсипається. Маса 1000 насінин – близько 2 г.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. За умов достатнього зволоження костриця лучна росте на різних грунтах, але найпридатніші для її вирощування середньозв’язні суглинкові й осушені окультурені торфоболотні грунти.

Зимостійкість костриці висока, посухостійкість більша, ніж тимофіївки. Навесні вона витримує короткочасне затоплення водою. У перший рік використання костриця лучна швидко розвивається й утворює багато зеленої маси, але не виколошується. Найвищі врожаї костриці отримують на 2-3-й рік вирощування. У травостої на луках тримається протягом 4-6 років. Навесні костриця рано відростає і швидко розвивається. В умовах достатнього зволоження врожаї якісного сіна досить високі – 60 ц/га і більше.

СОРТИ. Найпоширенішими сортами костриці лучної є Люлинецька З, Веселоподолянська 1883, Сарненська 134, Козаровицька, Високогірна, Зірочка 5.

Кострицю лучну висівають напровесні під покрив ярих зернових рядковим способом. Під озимі її доцільно підсівати восени одночасно з сівбою покривної культури. Норма висіву насіння на чистих посівах становить 12-15 кг/га. Насіння загортають на глибину 2-3 см.

На сіно кострицю лучну скошують на початку цвітіння, оскільки вона не так швидко грубіє, як інші злакові трави.

На насіння кострицю лучну вирощують так само, як і тимофіївку. Насіння збирають у фазі воскової стиглості, коли побуріють волоті (тільки з першого укосу). Врожайність насіння – 5-10 ц/га.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


КОСТРИЦЯ ЛУЧНА – БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ - Рослинництво


КОСТРИЦЯ ЛУЧНА – БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ