ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ
КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА НАРОДУ
Людина будує свій дім, насаджує сад, вишиває, малює, складає пісні. Так само кожен народ і взагалі людство. Усе, що створено протягом історії: храми, міста і парки, твори мистецтва, книжки, а також народні звичаї та традиції – це і є культурна спадщина.
Люди завжди подорожували. відкриття та винаходи, що зародилися в одній країні, поширювалися цілим світом. Тому спільним надбанням вважається культурна спадщина Давньої Греції та Давнього Риму, твори австрійця Моцарта, поляка Шопена,
Існує список пам’яток світової спадщини, які охороняються спеціальним законом. До цього списку включено київський Софійський собор, Києво-Печерську лавру, ансамбль історичного центру Львова тощо.
Києво-Печерська лавра Історичний центр Львова
Кожен народ, оберігаючи свою культуру, тим самим дбає про розвиток світової культурної спадщини.
Запам’ятай! культурна спадщина українського народу є невід’ємною частиною світової культури і відповідно до Конституції України охороняєтьсязаконом.
1. Які пам’ятки, відомі тобі
СВІТ КАЗКОВИЙ І ПРАВДИВИЙ
Ми з вами маємо пишатися своєю землячкою, талановитою народною художницею Марією Примаченко, ім’я якої відоме далеко за межами України. Твори майстрині з незмінним успіхом експонуються на виставках у Парижі, Варшаві, Софії, Монреалі, Празі.
“Лев” “Буслики прилетіли”
Марія Овксентіївна прожила довге і складне життя. Народилася в селі Болотня, що на Київщині, у 1909 році. Батько її майстрував огорожі, які були справжніми витворами мистецтва, а мати гарно вишивала.
З дитинства Марія відзначалася спостережливістю, уміла бачити незвичайне в найбуденнішому. Усі довколишні предмети завдяки її уяві ставали учасниками захопливої гри, інколи сумної, частіше яскравої, святкової.
У малюнках, вишивках, керамічних виробах майстрині багато фантастичного й загадкового.
Знайдіть у журналах, книжках репродукції картин українських художників. Разом із батьками організуйте в класі виставку.
УМАНСЬКЕ ДИВО
У стародавньому українському містечку Умані, на скелястих берегах річки Кам’янки, розташований національний парк “Софіївка”. Цей напрочуд мальовничий куточок називають “уманським дивом”.
Усі, хто бував у парку, захоплювалися його красою та оригінальністю. Тут є і Єлисейські Поля, і англійський парк із колекцією рослин, завезених із багатьох країн світу. Кавказька гірка немов переносить нас до сонячної Грузії. Розкішні павільйони й альтанки, кам’яні гроти, каскади, підземний водяний тунель…
Альтанка “Грибок” Левовий грот
Тисячі людей створювали це диво: архітектори, художники, скульптори, паркетники, декоратори, різьбярі, ліпники плафонів та просто робітники.
1. Що тебе зацікавило чи вразило в розповіді? 2. Якщо тобі довелося побувати в подібному місці, розкажи про це в класі.
Помандруйте з класом у мальовничий куточок свого міста (села). Пофантазуйте, що може бути тут на місці яру, галявини тощо.