КВІТКА ТА її БУДОВА

Розділ 1. РОСЛИНИ

Тема 2. РОЗМНОЖЕННЯ Й РОЗВИТОК РОСЛИН

§ 17. КВІТКА ТА її БУДОВА

Квітка – це генеративний орган рослини, який забезпечує статеве розмноження рослин. У різних рослин квітки відрізняються кольором, розмірами та формою, певними особливостями будови.

Розгляньте на мал. 44 будову квітки. Тоненьке стебло, на якому тримається квітка, називається квітконіжкою. Воно переходить у розширене квітколоже. Форма квітколожа може бути видовженою (у фіалки запашної, півників, підсніжника), опуклою (у зірочника, жовтцю), плоскою

(у півонії) тощо. На квітколожі розташовані всі частини квітки: чашолистки, пелюстки, маточка та тичинки.

 КВІТКА ТА її БУДОВА

Мал. 44. 1 – схема будови квітки: а – квітконіжка, б – квітколоже,

В – чашолисток, г – пелюстка, д – маточка, е – приймочка, є – стовпчик, ж – зав’язь, з – тичинка, и – пиляк, і – тичинкова нитка; 2 – квітка лілії

Чашолистки – це зелені листочки, розміщені навколо різнокольорових яскравих пелюсток. Чашолистки разом із пелюстками утворюють оцвітину квітки. Оцвітина у рослин буває проста і подвійна. Наприклад, квітки тюльпана, винограду

мають лише пелюстки без чашолистків. У вишні, жасмину, шипшини квітки мають подвійну оцвітину, яка складається із зеленої чашечки та яскравого віночка пелюсток.

Чашолистки захищають квітку від пошкодження, особливо в стані бутона. Крім того, у них відбувається фотосинтез.

Пелюстки своїм різнокольоровим забарвленням приваблюють комах (бджіл, джмелів, метеликів) і сприяють запиленню. Пелюстки утворюють віночок, розміри та форма якого різноманітні. Не всі рослини мають яскраво забарвлені квітки. Наприклад, у вільхи, верби, жита, кукурудзи віночка немає. їх квітки малопомітні. Це пов’язано з пристосуванням рослини до запилення вітром.

У центрі квітки добре видно маточку (мал. 44 ). Вона оточена численними тичинками. Маточка і тичинки – головні частини квітки. їх захищає оцвітина.

Маточка складається із приймочки, стовпчика і зав’язі. Усередині зав’язі містяться насінні зачатки (один чи кілька), з яких після запліднення розвивається насіння.

 КВІТКА ТА її БУДОВА

Мал. 45. Квітки: 1 – вишні; 2 – шипшини

Кожна тичинка має тичинкову нитку, що закінчується пиляком. У ньому дозріває пилок.

Якщо у квітки є і тичинки, і маточка, то вона називається двостатевою. Такі квітки у яблуні, шипшини, вишні (мал. 45). А в огірка, кукурудзи, дуба є квітки чоловічі (лише з тичинками) і жіночі (лише з маточками). Такі квітки називають одностатевими.

Будете у весняному довкіллі проходити повз вербу – розгляньте її квітки. На одному дереві верби ви побачите жовті квітки, зібрані в сережки, а на іншому, поруч – маленькі пухнасті кульки. Ви ознайомитеся з дводомною рослиною, у якої чоловічі і жіночі квітки знаходяться на окремих рослинах. Дводомними є також коноплі посівні, тополя. Але частіше зустрічаються однодомні рослини, у яких на одному стеблі розміщені і жіночі, і чоловічі квітки. Наприклад, дуб, береза, огірок тощо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


КВІТКА ТА її БУДОВА - Біологія


КВІТКА ТА її БУДОВА