Люстрация

Політологічний словник

Люстрация (від лат. lustratio – очищення через жертвоприношення) – 1) релігійно-магічні обряди, пов’язані з уявленнями про їх очисну силу і порятунок з їх допомогою від хвороб та інших напастей; 2) принцип, який увійшов у сучасну політичну практику ряду країн і пов’язаний із заходами, спрямованими на беззастережне виключення з активного державного життя і діяльності осіб, які займали в минулому керівні посади в тих чи інших партійно-державних системах.

У країнах ЦСЄ (Угорщина, Чехія, Естонія, Латвія, Румунія)

існує особлива процедура перевірки осіб, які займають відповідальні державні посади, а також кандидатів на ці посади на предмет їх належності (в минулому) до керівництва комуністичних партій, служб державної безпеки чи співпраці з цими службами. Л. здійснюється на основі спеціальних законів (прийняті у 1990-93 рр.), як правило, особливими органами (наприклад, в Угорщині – це комітети, які обираються парламентом у складі трьох суддів). Якщо у процесі Л. встановлюються факти співпраці з тоталітарним режимом, особі надається вибір між добровільною відставкою (зі збереженням таємниці виявлених фактів) і примусовою
відставкою (з публічним оприлюдненням компрометуючої інформації).

Георгіцо А. 3. Сучасний парламентаризм: проблеми теорії і практики. – Чернівці, 1998; Конституционное право зарубежных стран. – М., 1999; Сравнительное конституционное право. – М., 1996; Чудаков М. Конституционное право зарубежных стран. – Минск, 2001.

Г. Зеленько


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Люстрация - Довідник з політології


Люстрация