Мета: продовжувати збагачувати лексико-граматичні знання учнів із теми “Магазини і покупки”; розширити кругозір учнів з теми; продовжувати ознайомлення з найвідомішими магазинами Лондона; розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення, читання, перекладу тексту на слух та письма; виховувати толерантне ставлення до співрозмовника.
Обладнання: підручник, матеріали до завдань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
T. Hello! Glad to see you. How are you?
P. Fine (superb, not bad, so-so). Thank you. What about you?
T. I’m fine too.
ІІ.
Перевірка домашнього завдання
Впр. 4, с. 125-126.
Уведення в іншомовну атмосферу
Т. Look at the blackboard, please, here we have Poem. Read please this Poem all together:
I like eating lots and lots of food
Bread and jam, and meat, and fish
Cakes and biscuits too,
Beans and mustard, eggs and chips,
Mutton steaks, potatoes, peas,
And s>
– And where can you buy this food?
Говоріння
Т. London is a big shopping centre. There are a lot of big departments and supermarkets. Most shops in London stay open until 9 p. m. Look at the pictures and comment them.
1. Hamleys is a very big shop of toys in London. 4.500 people work there. Hamley was opened in 1760. There are seven floors. Parents and children like visiting this shop. They buy different toys.(Фотографія торговельного центру Хемліс у Лондоні)
2.
3. Mini-micro car is a popular toy among children. It is a copy of cars. They are small, 6 sm. They go fast and work on batteries. Children find them very interesting.
Читання та розігрування діалогів
Впр. 3, с. 125.
Впр. 6, с. 127.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
Т. Thank you very much for the lesson, children. Do you like our lesson today? What do you like to do? It’s time to say good-bye.
Домашнє завдання
Підготуватися до проектної роботи “Магазини у моєму місті”.