Мішані ліси (Полісся)

ПРИРОДА УКРАЇНИ

&54. Мішані ліси (Полісся)

Пригадай! Що таке ліс? Які листяні і хвойні дерева ти знаєш? Чи є у твоєму рідному краї ліси? Назви рослини і тварини лісу.

Знайди на карті природних зон України (с. 170) зону мішаних лісів. Яким кольором вона позначена? Що ти можеш розповісти про цю зону, використовуючи карту?

Зона мішаних лісів розташована у північній частині України на Поліській низовині. Її ще називають Українським Поліссям. Займає вона майже п’яту частину території країни. Весна у зоні мішаних лісів прохолодна, літо

тепле й вологе. Осінь дощова, зима сніжна, не дуже холодна, з відлигами.

На рівнинній території Полісся багато річок, боліт і озер. Майже всі річки є притоками Прип’яті (притоки Дніпра) і Дніпра. Завдяки значній кількості опадів річки повноводні, з повільною течією і заболоченими берегами. Навесні під час танення снігів на них бувають тривалі повені. Дощова і тала вода повільно просочується в грунт, тому утворюються болота. Найбільше заболочені західні й північні райони Полісся. Тут знаходяться відомі Шацькі озера, які об’єднують близько 30 різних за площею озер. Підземні води живлять річки, озера

і болота. Подекуди вони виходять на поверхню численними струмками. На території мішаних лісів розташована і велика штучна водойма – Київське водосховище.

Полісся багате на корисні копалини. На півдні краю є родовища гончарної глини, крейди, гранітів, поклади самоцвітних каменів (бурштину, гранатів тощо). Природним багатством усього Українського Полісся є торф.

Грунти в цій природній зоні малородючі. Майже на усьому Поліссі підзолисті грунти, на болотах – болотні, а по берегах річок – піщані. Трапляються і сірі лісові грунти.

Майже на третині території Полісся ростуть хвойні (соснові) і мішані ліси. Світлі соснові ліси зустрічаються рідко.

У лісах рослини ростуть ярусами. Верхній ярус утворюють дерева. На півночі Полісся – це сосна звичайна і дуб звичайний; у теплішій південній частині ростуть також береза, граб, клен, липа, вільха, осика і верба. На крайньому заході зустрічається ще й бук. Середній ярус – підлісок – утворюють кущі шипшини, барбарису, терну, вовчих ягід, ліщини, малини й ожини. На заболочених місцях ростуть брусниця і чорниця. Нижній ярус формують трав’янисті рослини: підсніжники, анемони, проліски, ряст, сон-трава. Вони зацвітають першими. Пізніше квітнуть тіневитривалі рослини – конвалія, фіалка, квасениця. Розростаються копитняк, барвінок, суниці, мохи и папороті. На лісових галявинах і узліссі зростають звіробій, ромашка, іван-чай, деревій. Тут можна побачити лікарську рослину рододендрон жовтий і рослини, занесені до Червоної книги України: березу низьку, меч-траву болотну, ломикамінь болотний, журавлину дрібноплоду.

 Мішані ліси (Полісся)

Брусниця Журавлина Ожина

 Мішані ліси (Полісся)

Береза низька Журавлина Меч-трава

Дрібноплода болотна

Опале листя і відмерлі трав’янисті рослини утворюють лісову підстилку. Вона затримує вологу в грунті, поступово перегниваючи, перетворюється на перегній. Полісся – це край грибів.

Тваринним світ мішаних лісів багатий і різноманітний. Тут живуть козуля, заєць, білка, лисиця, лось, кабан, вовк, борсук, їжак, куниця лісова, горностай. На півдні Полісся трапляється також лісовим кіт, а на півночі – рись. Тут водяться лісові й польові миші. Біля лісових водойм селяться бобри, ондатри, видри.

Лісі и на узліссі живуть гадюки и ящірки. З водоймами пов’язане життя вужів і жаб. У річках і озерах багато видів риб.

На рослинах, під корою дерев та в лісовій підстилці живе багато комах, які є кормом для тварин, зокрема птахів. Більшість лісових птахів – перелітні. Це зозулі, солов’ї, шпаки, мухоловки, іволги. На лісових озерах і болотах можна зустріти лелеку, журавля, лебедя, дику качку. Постійно мешкають у лісах тетерук, глухар, рябчик, дятел, сіра сова.

 Мішані ліси (Полісся)

Бобер Куниця лісова Тетерук

Поміркуйте! Чому зону мішаних лісів називають краєм озер і боліт? Чому рослини в лісах ростуть ярусами?

Обговоріть! Які взаємозв’язки існують між організмами в лісі? Складіть 1-2 ланцюги живлення.

Зона мішаних лісів, Полісся.

Перевір свої знання

1. Де на території України розташована зона мішаних лісів?

2. Яка погода в цій зоні?

3. Які форми земної поверхні, корисні копалини й грунти характерні для зони мішаних лісів?

4. Які рослини ростуть на Поліссі?

5. Допоможи Наталочці назвати тварин, які живуть у зоні мішаних лісів. Розподіли їх на групи: рослиноїдні, хижі, всеїдні.

Зроби підсумки

Зона мішаних лісів (Полісся) розташована на півночі України. Її поверхня рівнинна. На Поліссі багато річок, озер, боліт та штучних водойм. Грунти не дуже родючі. Із корисних копалин тут є торф, глина, крейда, граніт, самоцвітні камені тощо. Рослинний і тваринний світ різноманітний.

&54. Діяльність людей у зоні мішаних лісів. Охорона мішаних лісів

Пригадай! Що ти знаєш про діяльність людей на Поліссі? Що таке Червона книга України? Які території називають заповідними?

Діяльність людей у зоні мішаних лісів пов’язана з природними багатствами цього краю.

На Поліссі люди добувають і переробляють торф, проводять лісорозробки. Тут є підприємства із переробки деревини, виготовлення меблів, паперу.

Глину Полісся використовують на фарфорових заводах. У зоні мішаних лісів добувають і обробляють граніт.

На Поліссі вирощують льон, картоплю, пшеницю, гречку, цукровий буряк; розводять сільськогосподарських тварин. Осушені болота використовують як пасовища і сіножаті. На луках випасають овець і корів.

У кар’єрах, з яких вибрали торф, та озерах розводять рибу і водоплавних птахів. Так, Шацькі озера – єдиний в Україні район розведення і вилову вугрів.

У зоні мішаних лісів розташовані великі міста Луцьк, Рівне, Житомир, Київ.

Вирубування лісів, висушування боліт, видобування корисних копалин, розорювання земель, будівництво шляхів, забруднення навколишнього середовища спричинили зменшення чисельності багатьох видів рослин і тварин лісу й боліт.

 Мішані ліси (Полісся)

Зозулині черевички Горностай Ропуха очеретяна

 Мішані ліси (Полісся)

Водяний горіх плаваючий Верба чорнична Сфагнум

Для збереження та примноження рідкісних видів рослин і тварин на Поліссі були створені заповідні території. Найбільші з них – Шацький національний природний парк і Поліський заповідник.

На території Шацького національного парку багато озер і боліт. Тут переважають соснові ліси. На берегах водойм росте очерет, серед водних рослин – латаття біле, глечики жовті, рдесник.

Береза низька, зозулині черевички справжні, любка дволиста, журавлина дрібноплода, товстянка звичайна, меч-трава болотна занесені до Червоної книги України.

На території парку мешкає лісова куниця, горностай, ласка, лісовий тхір, лисиця, кабан дикий, заєць сірий; із плазунів – ящірки, вуж звичайний, черепаха болотяна. Із земноводних – тритон звичайний, ропухи, жаби; із риб – лящ, щука, окунь, карась, зрідка трапляється сом. В озерах парку водиться такий цінний вид риб, як вугор річковий. Із червонокнижних тварин на території парку охороняються ропуха очеретяна, лелека чорний, лебідь малий, чапля жовта, пугач, дятел білоспинний, горностай.

Основну площу Поліського заповідника займають ліси, переважно соснові й березові. В заповіднику охороняються реліктові види рослин, які збереглися з дуже давніх часів. Це водяний горіх плаваючий і червонокнижна рослина верба чорнична. Під охороною тут також цінні лікарські рослини: цмин тщаний, звіробій, чорниця, брусниця, журавлина болотна. У заповіднику ростуть сфагнові та зелені мохи. Вони утворюють густі суцільні покриви в лісах та на болотах.

Тут живе багато видів тварин: дикий кабан, вовк, лісова куниця, козуля, заєць, лось; біля річок – видра і бобер. Із червонокнижних звірів у Поліському заповіднику водяться горностай, рись, видра річкова, заєць-біляк.

Серед рідкісних птахів, занесених до Червоної книги України, можна побачити сову бородату, лелеку чорного, журавля сірого, глухаря; із комах там живуть жук-олень, махаон, бражник мертва голова.

Поміркуйте! Як діяльність людей на Поліссі залежить від природних умов?

Обговоріть! Чому на Поліссі створено заповідники? Заповідна територія.

Перевір свої знання

1. Чим займаються люди в зоні мішаних лісів?

2. Які червонокнижні рослини ростуть на території Поліського заповідника, а які – Шацького національного парку?

3. Які тварини живуть на території Поліського заповідника?

4. Допоможи Дмитрикові розповісти про червонокнижних тварин Поліського заповідника і Шацького національного парку?

Зроби підсумки

Діяльність людей на Поліссі пов’язана з природними багатствами краю. Природа зони мішаних лісів потребує охорони. Для збереження і примноження рослинного і тваринного світу створено Поліський заповідник і Шацький національний парк.

Розробіть проект “Чому ліси називають легенями планети”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Мішані ліси (Полісся) - Натурологія


Мішані ліси (Полісся)