Урок 7. НАПОЛЕГЛИВІСТЬ – ВАЖЛИВА РИСА ХАРАКТЕРУ ЛЮДИНИ
Мета: розповісти учням про значення наполегливості у досягненні успіхів; розвивати уяву, творчість, мислення, віру в свої сили; виховувати наполегливість.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Вправа “Мікрофон”
– Якими шляхами можна досягти успіху?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні ви дізнаєтеся, як наполегливість сприяє досягненню успіху.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра “Найнаполегливіші”
Діти
Дві інші команди роблять усе можливе, щоб відвернути своїх однокласників від виконання завдання, не торкаючись їх. Наприклад: читають їм вірші, співають пісні, про щось запитують, смішать і т. ін. Потім команди міняються місцями. Найнаполегливіша – та команда, яка, незважаючи ні на що, швидше за всіх виконає завдання. Можна запропонувати інші завдання: вивчити вірш, розв’язати
Бесіда
– Чи можна навчитися наполегливості? Як саме?
– Хто у вашій сім’ї найнаполегливіший у досягненні своїх цілей?
– Чим наполегливість відрізняється від упертості?
– Чи траплялися у вашому житті випадки, коли, незважаючи на нерозуміння оточуючих, ви наполегливо займалися певною складною справою?
– Яка справа вимагає від людини вміння бути дуже наполегливим?
2. Творче завдання “Наполеглива праця”
Учні по черзі говорять, чого вони хотіли б досягти в своєму житті. Все назване дітьми записують на дошці. Потім педагог разом з дітьми обговорює, скільки років наполегливої праці знадобиться для досягнення тієї або іншої мети.
Висновок. Необхідно працювати наполегливо, щоб досягти успіху.
3. Інсценування “Талант і наполегливість”
Учні об’єднуються у пари. Один з пари – талановитий, інший – наполегливий. Під час інсценування діти доводять одне одному, що кожний із них швидше досягне успіху в певній справі. Потім педагог разом з дітьми робить висновок про те, що завзятість необхідна будь-кому, навіть дуже талановитій людині.
Висновок. Кожна людина, навіть талановита, повинна розвивати і вдосконалювати свої здібності.
– Підсумуймо умови досягнення успіху: талант, працьовитість, натхнення, творчість, знання, наполегливість, інтуїція…
4. Робота за підручником (с. 29-32)
Учні виконують завдання рубрики “Повтори те, що знаєш”.
Потім читають текст рубрики “Я хочу дізнатися”.
Працюють за рубрикою “Ознайомся з думкою інших людей” та відповідають на запитання.
Робота в парах
Учні читають і пояснюють вислови видатного полководця О. Суворова.
– Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 32. (Я дізнався, що… Я прагну…)
– Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
5. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
– Складіть словесний портрет успішної людини та невдахи.
2. Робота в групах
Робота за таблицею
– Які риси характеру, на вашу думку, можуть забезпечити успіх?
– Які риси характеру заважають успіху?
Групам роздають незаповнені таблиці.
Успіх | |
Складові успіху | Що заважає досягти успіху |
Талант | Лінь |
Натхнення | Байдужість |
Працьовитість | Неуважність |
Інтуїція | Поспіх |
Досвід | Безвідповідальність |
Розумність | Заздрість |
Зібраність | |
Систематичність | |
Зосередженість |
3. Гра “Доповни речення”
Учні складають відповіді на запитання “Ким у майбутньому хочеш стати, і що для цього потрібно?”. (Я хочу в майбутньому стати…, і мені для цього потрібно…)
4. Робота над прислів’ями
– Складіть прислів’я з двох частин. Поясніть, як ви їх розумієте.
Життя – як стерняста нива, господарі своєї долі.
Люди – не пройдеш, ноги не вколовши.
5. Гра “П’ять речень”
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Які риси характеру слід виробити в собі, щоб стати успішною людиною?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 29-32).
Намалювати малюнок “Ким я бачу себе через 20 років”. (Якщо не зможете намалювати власноруч, знайдіть картинку і наклейте на аркуші паперу. А через 20 років, коли ви відвідаєте школу, ви подивитесь, чи здійснилися ваші мрії, чи досягли ви успіху.)