Розд Іл 2 Народна музика
Тема 14 НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ
З великою увагою і глибокою шаною вивчають музичний фольклор професійні композитори. Народна творчість надихає їх, підказує сюжети й теми. Народні пісні й танці можна почути в музиці різноманітних жанрів. Найпоширенішим способом використання народної музики в авторській є обробка мелодій пісень і танців, які збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.
Пригадайте, хто з композиторів використовував народну музику у своїй творчості.
Обробка
Окрім простих вокально-хорових обробок, поширеним ще один спосіб використання народної музики у творчості композиторів – створення варіацій на тему пісень чи танців. У цьому випадку народні мелодії збагачуються ще й тембровим звучанням певного інструмента або оркестру.
Варіації (з латинської – зміна, різноманітність) музичний твір, у якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічним тощо.
Наведіть приклади
Я у світі музики: сприймаю, розумію
Відомі різні варіанти обробок української народної пісні “Щедрик”: українською й англійською мовами, у виконанні дитячого ансамблю й у формі варіацій у сучасному інструментальному звучанні.
Українська народна пісня “Щедрик” в обробці Миколи Леонтовича у виконанні дитячого ансамблю. “Carol of the Bells”.
Ассія Ахат, парафраз на тему Миколи Леонтовича “Щедрик” з альбому “Homo Novus”.
Порівняйте різні виконання “Щедрика”. Яке трактування вам подобається найбільше? Чому? Як ви гадаєте, чи може давня мелодія отримати “нове” життя завдяки сучасній обробці?
Назва “Щедрик” походить від старовинного українського обряду щедрування – побажання щедрого вечора на Новин рік. Це одна з обрядових народних пісень – щедрівок. Мелодія пісні складається лише з одного чотиризвучного мотиву, який багаторазово повторюється.
Я у світі музики: співаю, відчуваю
На Різдво, як відомо, українці співають колядки, а на Новий рік – щедрівки з величанням господаря, господині, з привітанням усім членам родини. За давньою традицією, святкування Щедрого вечора супроводжувалось обходом хат із побажанням людям щастя, доброго здоров’я, достатку і добробуту в Новому Році.
ДОБРИЙ ВЕЧІР ТОБІ, ПАНЕ ГОСПОДАРЮ!
Українська щедрівка
Добрий вечір тобі, пане господарю!
Приспів:
Радуйся!
Ой радуйся, земле, –
Син Божий народився!
(Приспів виконується після кожної о рядка.)
Застеляйте столи та все килимами.
Та кладіть калачі з ярої пшениці.
Бо прийдуть до тебе три празники в гості.
А що перший празник – Рождество Христове.
А що другий празник – святого Василя,
А що третій празник – свято Водохреща.
Я у світі. музики: досліджую, дію
1. Поясніть, чим відрізняється обробка пісні від варіацій.
2. Спробуйте створити обробку пісні, яка вам подобається. Що змінилося?
3. Знайдіть відомості про українських і зарубіжних композиторів, які використовували у своїй творчості народні мотиви, дарували їм “друге” життя.
4. Працюємо разом. Підготуйте театралізований фрагмент “Вертепу”. Використовуйте у своєму виступі колядки та щедрівки, які вивчали у початковій школі на уроках літературного читання або музичного мистецтва.
Вікторія Проців. Вертеп
Різдвяний вертеп
Завдання за бажанням. Подивіться різдвяно-святковий мультфільм “Щедрик” (Олег Скрипка та Ле Гранд Оркестр): http://www. youtube. со m/watch? v=dg 1 eMpFfexk Запропонуйте свій сюжет для екранізації пісні “Щедрик”.