НАСЕЛЕННЯ. ЙОГО РАСОВИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ДЕРЖАВИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 47 (варіант Б)

Тема. НАСЕЛЕННЯ. ЙОГО РАСОВИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА.

ДЕРЖАВИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Мета: поглибити систему знань про формування та склад населення Північної Америки; сформувати в учнів уявлення про особливості політичної карти материка та зв’язки України з країнами Північної Америки; розвивати та удосконалювати практичні навички учнів працювати з картами атласу; виховувати політичну

культуру та повагу до матеріальних і духовних надбань інших держав світу.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: політична карта Північної Америки, відеоматеріал, атласи, підручники.

Опорні та базові поняття: метиси, мулати, діаспора, ТНК, населення, раси, густота населення, господарство, політична карта.

Географічна номенклатура: США, Канада, Мексика, Гренландія, Бермудські о-ви, Пуерто-Ріко, Куба.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

Визначення теми та завдань уроку, основних етапів та прийомів роботи.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом “Чомучка”

Відповіді

на запитання підготовлені учнями вдома.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Прийом “Мікрофон”

– Чим відрізняється природа материка Північна Америка від природи інших материків?

– Чи впливатиме природа материка на господарську діяльність населення?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя про населення Північної Америки (кількість, густоту, склад).

2. Прийом “Географічна лабораторія”

Завдання. За допомогою довідника учня, карт атласу та тексту підручника складіть характеристику:

І варіант – Канади, ІІ варіант – Мексики.

3. Індивідуальне випереджувальне завдання. Зв’язки України з країнами Північної Америки.

4. Завдання. Заповніть таблицю:

Країна

Столиця

Державна мова

V. Закріплення нового матеріалу

Прийом “Експрес-тест”

1. Перші люди на територію Північної Америки пришли з:

А) Європи; б) Південної Америки; в) Азії; г) Африки.

2. Першими на територію Північної Америки прийшли предки сучасних:

А) індійців; б) алеутів; в) ескімосів г) європейців.

3. Частина Північної Америки, з якої йшло первинне заселення материка людиною:

А) південний схід; б) південний захід; в) північний схід; г) північний захід.

4. Узбережжя материка, якого досягли європейці (нормани):

А) північно-східне; б) південно-східне; в) північно-західне; г) південно-західне.

5. Узбережжя Північної Америки, що досліджували російські експедиції:

А) південно-східне; б) південно-західне; в) північно-східне; г) північно-західне.

6. Південну частину материка населяють в основному нащадки вихідців з:

А) Англії; б) Франції; в) Іспанії; г) Португалії.

7. Найбільшою мірою індіанські народи зберегли свої мови в:

А) Мексиці; б) Канаді; в) США; г) Кубі.

8. Для населення цього півострова характерна найвища густота:

А) Каліфорнія; б) Аляска; в) Лабрадор; г) Флоріда.

9. Найбільша за площею держава Північної Америки:

А) Канада; б) США; в) Мексика; г) Гондурас.

10. Для життя і господарства найбільш сприятливі природні умови і ресурси:

А) Канади; б) Мексики; в) США.

11. США має сухопутні кордони з:

А) однією країною; б) двома країнами; в) трьома країнами; г) чотирма країнами.

12. У Мексиці корінне населення:

А) гавайці; б) ескімоси і індіанці; в) індіанці; г) алеути.

13. На півдні… зосереджена велика частина населення:

А) США і Мексики; б) Канади і США; в) Мексики і Канади.

14. У Канаді розташовані міста:

А) Оттава і Чікаго; б) Монреаль і Торонто; в) Сан-Франціско і Торонто; г) Сіетл і Торонто.

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний текст у підручнику.

– Скласти за відпрацьованим матеріалом на уроці характеристику Куби.

– Підготуватись до тематичного оцінювання.

Додатковий матеріал до уроку

Значну роль у житті Канади відіграє українська діаспора, яка нараховує понад 1 млн. чол. Українці почали переїжджати до Канади на початку XX ст., насамперед із земель, що тоді перебували в складі Австро-Угорщини. Компактне розселення дозволило українцям зберегти звичаї та мову. Українці зробили великий внесок в освоєння канадських земель. Зараз значний вплив на політичне життя країни має Союз українців Канади, що об’єднує понад 30 тис. чол. Функціонують навчальні та дослідницькі, культурні та музейні українські заклади, проводяться національні фестивалі.

Лейф Ерікссон (Leif Eriksson, або Leiv Eriksson), скандинавський мореплавець. Лейф був сином Еріка Рижого, вихідця з Норвегії, що дістався до Гренландії і поселився приблизно в 986 р. в місцевості Вестербюгден (“західне поселення”) на березі Амералік-фьорда. З Саги про Еріке Рижого відомо, що в 999 р. Лейф відплив з Гренландії до Норвегії, де провів зиму при дворі короля Олафа I і прийняв християнську віру. Весною 1000 р. король направив через Лейфа послання вікінгам в Гренландії, що містило заклик прийняти християнство. В дорозі Лейф збився з курсу і опинився в краю, про який раніше нічого не знав. Там він знайшов природні пшеничні поля і виноградники, а також дерева (ймовірно, клени).

У деяких джерелах Лейфа називають першовідкривачем Вінланда і провідником християнства в Гренландії. Можливо, це відгомони втраченої саги про короля Олафа Трюгвасона, яку ісландський чернець-бенедиктинець Гуннлеугр Лейфссон (бл. 1218 р.) написав латинською мовою. Інша історія приведена в “Розповіді про гренландців”, де повідомляється, що ісландець Бьядні Херьоульфссон побував у Вінланде на 14 років раніше, ніж Лейф Щасливий, і сам Лейф дізнався про цю землю від Бьядні.

Якщо вірити цьому джерелу, Лейф уперше потрапив до Америки через декілька років після 1000 р., відвідавши Хеллуланд (Ньюфаундленд), Маркланд (Лабрадор). Ймовірно, він поселився в скандинавському поселенні Л’Анс-о-Медоу, що знаходилося на крайній півночі узбережжя Ньюфаундленда. Раніші ісландські джерела називали Лейфа сином Еріка Рудого і жителем Гренландії, не згадуючи, що він відкрив Вінланд. Інші старовинні джерела, включаючи “Історію гамбургських єпископів” (бл. 1070 р.) Адама Бременського і “Книгу ісландців” (бл. 1133 р.) Арі Торгилссона повідомляють про Вінланде, але не згадують про Лейфа.

Історики і географи докладно обговорювали питання про місцеположення Вінланда. На підставі даних про клімат і рослинність, що приводяться в джерелах, багато хто схильний рахувати цей район Новою Шотландією, тоді як інші поміщають його набагато південніше. Відкриті археологами скандинавські поселення в Гренландії і Ньюфаундленді підтвердили деякі відомості із саг про Лейфа Еріксона.

Грошовою одиницею долар (від німецького taler) був оголошений 6 липня 1785 року Континентальним конгресом. Спочатку долар був срібною монетою. А з 1861 року до обігу увійшли перші банкноти, які друкувалися на особливому льняно-бавовняному папері зеленою фарбою. Один край купюр був нерівним. У монетному дворі зберігався корінець, протилежний край якого був точною копією грошового знаку певної серії. За ним і встановлювалася достовірність купюр. У серпні 1862 року почало роботу Бюро гравірування і друку. Чотири жінки і двоє чоловіків у підвалі головної будівлі Міністерства фінансів почали ставити друк на 1- і 2-доларових банкнотах, які друкувалися приватними компаніями, і сортувати їх. Державне ж друкування грошей почалося в 1863 році. Сьогодні в США в обігу знаходяться грошові знаки з датою випуску не раніше 1928 року – вартістю в 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 і 10 000 доларів. Правда, банкноти вартістю більше 100 доларів заборонено вивозити за межі країни. 10 000-доларові банкноти не друкуються з липня 1944 року, і до кінця 80-х років в обігу було лише 348 таких купюр.

Урок № 48

Практична робота № 8. Нанесення географічних об’єктів на контурну карту материка

Урок № 49

Тема. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК УЧНІВ З ТЕМ “АНТАРКТИДА” ТА “ПІВНІЧНА АМЕРИКА”

(форму і методи обирає вчитель)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


НАСЕЛЕННЯ. ЙОГО РАСОВИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ДЕРЖАВИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ - Плани-конспекти уроків по географії


НАСЕЛЕННЯ. ЙОГО РАСОВИЙ ТА ЕТНІЧНИЙ СКЛАД. ОСОБЛИВОСТІ ЗАСЕЛЕННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ. ПОЛІТИЧНА КАРТА. ДЕРЖАВИ. ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КРАЇНАМИ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ