ІНФОРМАЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА ТА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ В ПРОЕКТНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ
3.Основні інформаційні джерела. Технологія пошуку інформації засобами Інтернету
3.2.ОСНОВНІ ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ
Джерело інформації – об’єкт, що ідентифікує її походження. Усе інформаційне середовище поділяють на три типи джерел інформації:
■ людина;
■ документ;
■ предметно-речове середовище.
Людина є ключовою ланкою в системі інформаційних джерел. Використання цих знань на практиці може розкрити велику за обсягом та цікаву інформацію
Поняття “документ” використовують нині у двох значеннях:
А) документ – матеріальний носій запису із зафіксованою на ньому інформацією для передавання її в часі і просторі;
Б) документ – юридично закріплений папір, що засвідчує за його власником право на що-небудь, засвідчує будь-який факт.
Під предметно-речовим середовищем розуміють наше з вами оточення. Предмети та речі інколи можуть розповісти не менше, ніж людина.
Під час роботи над проектом важливо знати, де шукати потрібну інформацію. У зв’язку з цим розрізняють такі найпоширеніші способи
Вивчення бібліотечного каталогу;
За допомогою пошукових систем в Інтернеті;
У довідковому апараті лінгвістичних енциклопедій (у них після статті на визначені теми подається список літератури);
Комунікативний – можливість отримати необхідну консультацію вчителя, фахівця з тієї галузі, яка є близькою до теми проекту.
Сьогодні в нашій країні система науково-технічної інформації включає бібліотеки, Український інститут науково-технічної та економічної інформації, Книжкову палату України, Інститут проблем реєстрації інформації НАН України, служби науково-технічної інформації міністерств і відомств, а також деяких наукових установ.
Найдоступнішими для дослідників є, звичайно, бібліотечні каталоги. Систематичний каталог як інформаційно-пошукова система дає змогу швидко зорієнтуватися, чи є в бібліотеці книги з тієї галузі знань, яка
Цікавить дослідника. Потрібні джерела інформації можна шукати за допомогою звичайних бібліотечних карток, що є у відповідному каталозі бібліотеки (рис. 10), або за допомогою комп’ютера.
Рис. 10. Читальний зал “Австрійська бібліотека” Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського
Під час роботи над дослідницьким проектом особливо актуальним є питання: “Як шукати потрібну літературу?” Якщо стаття (реферат чи звіт) має суто науковий характер і в ній розглядаються питання результатів проведеного експерименту чи загальні висновки з виконаних досліджень, то в ній, зазвичай, є посилання на інші літературні джерела, списки яких наводяться наприкінці цієї публікації. На такі списки посилань варто звертати особливу увагу, оскільки вони відібрані і згруповані саме навколо тієї теми чи проблеми, яка розглядається в публікації, і, очевидно, стосуються теми вашого проекту.
Рис. 11