ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання
РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ
6. Суміші речовин. Розчини
6.6. Електролітична дисоціація
6.6.2. Основні положення теорії електролітичної дисоціації
1. Електроліти під час розчинення у воді розпадаються (дисоціюють) на йони. У розчинах чи розплавах електролітів йони рухаються хаотично.
2. Під дією електричного поля (різниці потенціалів) рух йонів набуває спрямованості: позитивно зарядженні йони рухаються до негативно зарядженого катода, їх називають катіонами
Йони бувають: .
– прості (К+, Na+, Сl-) і складні (NH4+, NO3-, SO42-);
– безбарвні (Сl-, К+, Na+) і забарвлені (МnО4- має малиновий колір, СrO42- – жовтий).
Деякі йони надають розчину певний смак: Н+ – кислий, Ве2+ і Рb2+ – солодкий, Mg2+ – гіркий, Na+, Сl – разом (Na+ > Сl-) обумовлюють солоний смак.
Розчини електролітів, крім електропровідності, мають іще низку властивостей, які їх відрізняють від розчинів неелектролітів (осмотичний тиск, температури плавлення і кипіння, тиск пари тощо).
3. Електролітична дисоціація
Це означає, що одночасно відбуваються обидва процеси: розщеплення молекул на йони (дисоціація) і сполучення йонів у молекули (асоціація). Це стосується дисоціації кислот – електролітів, які мають молекулярну будову.
На відміну від кислот, солі та луги – це йонні речовини; під час їхнього розчинення йони відокремлюються від кристала і переходять у розчин. Під час зворотного процесу відбувається не сполучення йонів у молекули (адже молекул солей і лугів не існує), а формування кристала (нового або відновлення старого). Тому всі відокремлені від кристала частинки є дисоційованими, дисоціація солей і лугів є повною і необоротною.
У рівняннях електролітичної дисоціації замість знака рівності (=) ставлять знак оборотності
Це рівняння показує, що при дисоціації формульної одиниці алюміній нітрату утворюється 4 йони: один Al3+ i три NО3-.
4. Загальна сума зарядів (позитивних і негативних) дорівнює нулю, а тому розчин електроліту в цілому є електронейтральним.