РОЗДІЛ 4 ТЕХНОЛОГІЯ ПОБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ГІГІЄНА ЖИТЛА
§ 32. ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА МЕБЛЯМИ Й ІНШИМИ ПОБУТОВИМИ РЕЧАМИ
Опорні поняття: порядок в оселі, догляд за меблями, догляд за взуттям, догляд за побутовими речами, миття посуду, миття вікон, побутова хімія, засоби для чищення, антистатики.
Безсумнівно, усі ми хочемо, щоб наша оселя була затишною, красивою і викликала тільки позитивні емоції і захоплення. Серед речей домашнього вжитку особливе місце займають меблі. Але що робити для того, аби ваші меблі завжди залишалися, яр:
Пояснити таке явище з точки зору фізики досить просто: полірована поверхня від тертя ганчіркою електризується і притягує новий пил. На допомогу приходять сучасні засоби догляду за меблями, вони містять спеціальні речовини, що знімають процес електризації, – антистатики для дерев’яних меблів (мал. 231).
Антистатик, наносять (розбризкують) на забруднену поверхню та протирають
Пляму від гарячого предмета на полірованому столі можна видалити тампоном з кухонною сіллю, змоченою рослинною олією. Круговими рухами потріть пляму до тих пір, поки вона не зникне.
Старі плями на меблях можна видалити за допомогою спеціальних сучасних засобів або скористатися сумішшю з кухонної солі і рослинної олії. Накладену суміш через 2-3 години прибирають, поверхню протирають сухою вовняною ганчіркою.
Мал. 231. Антистатики для меблів
Мал. 232. Пилососимо м’які меблі
У кожного є улюблене місце перед телевізором – крісло чи диван. Напевно, для вас важливо, щоб улюблений диван не лише прослужив довго, але й мав вигляд нової речі?
Для цього потрібно запам’ятати основні правила догляду за м’якими меблями.
Догляд за м’якими меблями передбачає кілька процедур. Насамперед, це поточний догляд. Що це таке? Періодичне чищення дивана і крісел за допомогою пилососа, вибивання пилу, негайне очищення від забруднень, що раптово виникли. Якщо ці роботи виконувати регулярно, то гарний вигляд м’які меблі матимуть ще довго.
Припустимо, якщо ви будете пилососити диван і крісла один раз на тиждень, такого догляду буде достатньо, і вони будуть виглядати, як нові (мал. 232).
Але ви повинні пригадати золоте правило: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Не дозволяйте нікому та не сідайте самі на диван у брудному одязі, також. не варто класти на них речі, які можуть порвати або забруднити оббивку. Не дозволяйте використовувати диван домашнім улюбленцям.
Їсти на дивані або кріслі – погана звичка. У цьому разі плям від кухлів або численних крихт у куточках не уникнути (мал. 233).
Мал. 233. Не вживайте їжу на дивані або кріслі
При дбайливому догляді за одягом ми регулярно відправляємо його до пральної машини або здаємо в хімчистку. Подібний підхід застосовуємо й у догляді за м’якими меблями: вони потребують періодичного генерального прибирання, або чищення.
Чим чистять дивани? М’які меблі можна почистити за допомогою “сухої хімчистки” або випрати. Усе залежить від того, з якої тканини зроблено оббивку крісел і диванів.
Після прання сушити чохли потрібно в темному місці, щоб прямі сонячні промені не знебарвили тканину. Акуратно періть і сушіть тканину, щоб уникнути деформації й усадки.
Якщо на м’яких меблях з’явилася пляма, спочатку потрібно дізнатися природу її виникнення. Як правило, плями бувають рідинні, жирові або змішані.
Плями від рідини очищають губкою з мильною піною (або піною від порошку). Жирову пляму можна видалити за допомогою губки, змоченої в спеціальному розчиннику. Іноді потрібно використовувати все разом.
За дотримання всіх цих рекомендацій ваші меблі послужать довго і будуть дарувати вам радість і красу.
Ретельного догляду потребує і взуття. Туфлі й чоботи, які довго не взуватимете, провітріть і почистіть; усередину, якщо взуття має теплу підкладку, вкладіть засіб від молі, загорніть у папір і покладіть у коробку.
Люстри, скляні дверцята шафи, шибки можна помити спеціальними засобом для миття скла. Після миття протріть скло сухою полотнинкою й папером (не використовуйте колові рухи, бо лишаться помітні сліди).
Коли миєте вікно – не забудьте і про рами, особливо знадвору, інакше після першого ж дощу шибки знову будуть брудні. Рами, двері, а також інші дерев’яні поверхні, покриті олійною фарбою, миють теплою водою з пральним порошком або нашатирним спиртом (мал. 234).
Батарею центрального опалення спочатку треба почистити пилососом, а потім помити, підставивши під неї посудину, бажано прямокутну, щоб не залити підлогу. Якщо ви зможете підібрати щітку на довгій ручці – справа піде швидше.
Кухонне приладдя зберігають по-різному: хтось любить, щоб усе було сховане, інші – щоб найпотрібніше (ножі, ополоник, лопатка для перегортання картоплі, друшляк, сито тощо) висіли на видноті, аби не доводилось їх шукати. Який із цих варіантів обрати, вирішує господиня. Можна прикріпити на стіні довгу рейку з гачками й вішати малі каструлі, сковорідки, кавники, кухлі тощо. Одразу вивільняється місце в шафі, до того ж посуд завжди чистий: адже недомиту каструлю на стіну не повісиш.
Миємо посуд спеціально для цього призначеною полотнинкою або мочалкою. У господарчих магазинах є мийні засоби для миття та чищення посуду. А от пральні порошки для цього використовувати не слід: як би старанно ви не ополіскували, рештки все одно залишаться і потім потраплять до організму (мал. 235).
Мал. 234. Коли миєте вікно – не забудьте і про рами
Мал. 235. Посуд миють спеціальною мочалкою
Тарілки обмиваємо всередині й зовні (денця також!). Ложки й виделки можна почистити содою або зубним порошком. Содою або дрібочкою солі знімаємо накип від чаю в чашці. Склянку й пляшку від молока спочатку треба ополоснути холодною водою, а вже потім мити теплою.
Накип у чайнику усувається спеціальним засобом, що продається в магазинах, або розчином оцту (3-4 столові ложки на 2 л води). Слід прокип’ятити такий розчин у чайнику, потім злити його, а чайник почистити й промити.
У магазинах є чимало засобів для чищення сантехнічного обладнання – порошки, пасти, рідини. Для правильного вибору засобу потрібно чітко розуміти, що саме ви плануєте чистити та з якого матеріалу цей виріб (кахель, акріл, фарфор тощо).
Ви вже помітили, що ми кілька разів говорили: “є в господарчому магазині”… Отже, перш ніж братися за якусь хатню роботу, варто зазирнути туди. Звичайно, запастися всім потрібним на всі випадки неможливо, але знати, що пропонує сучасна побутова хімія для полегшення домашньої роботи,- не завадить. До того ж, тут постійно з’являється щось нове. Дивіться, вивчайте інструкції для користування, вибирайте потрібне і, перш ніж придбати та розпочати згадані вище роботи, обов’язково порадьтеся із дорослими.
1. Як правильно доглядати за взуттям?
2. Як правильно доглядати за меблями?
3. Як правильно доглядати за речами, які виготовлені зі скла?
4. Як правильно доглядати за посудом?