Підтип Безчерепні – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні

Біологія. Комплексний довідник – підготовка до ЗНО та ДПА

СИСТЕМА ОРГАНІЧНОГО СВІТУ

Царство Тварини

Підцарство Багатоклітинні

Тип Хордові

Підтип Безчерепні

Клас Головохордові. Клас налічує 35 видів морських тварин.

Ланцетник – маленька (4-8 см) напівпрозора тварина, яка поширена на невеликих глибинах на чистому піщаному дні. Більшість часу ланцетник проводить, занурившись у пісок. Тіло сплощене з боків та загострене на передньому та задньому кінцях. Складка шкіри утворює спинний плавець, який переходить у хвостовий

плавець. За формою тіла тварина нагадує ланцет, від чого і походить її назва. Перед хвостовим плавцем розташований анальний отвір.

Покриви ланцетника складаються з одношарового епітелію, вкритого тоненькою кутикулою, та драглистої сполучної тканини.

Внутрішній скелет ланцетника представлений хордою, яка зберігається протягом усього життя. Під час рухів хорда деформується, але завдяки своїй пружності вона знову набуває попередньої форми, розгинаючи тіло. М’язова система надає можливості ланцетнику здійснювати лише одноманітні рухи: вигинати тіло в один або інший бік.

Поживні частинки

надходять до рота із потоком води, створеним щупальцями, що оточують ротовий отвір. Вода з ротової порожнини та глотки потрапляє крізь зяброві щілини у навколозяброву порожнину і звідти виводиться назовні, а відфільтровані поживні частинки спрямовуються війками глотки до стравоходу. Глотка переходить у кишечник, не поділений на відділи. Кишечник відкривається назовні анальним отвором. Від переднього кінця кишки на черевному боці відходить печінковий виріст.

Стінки зябрових щілин багаті на кровоносні судини, де відбувається газообмін. Артеріальна кров по спинній судині рухається від зябер до хвостової частини. Від спинної судини через її відгалуження кров потрапляє в різні органи, де віддає кисень і перетворюється у венозну кров. Венозна кров через судини збирається в черевну судину, по якій вона рухається до переднього кінця тіла – до зябер. Кровоносна система замкнена. Кров безбарвна. Серця немає. Кровообіг здійснюється завдяки скороченням стінок судин.

Органи виділення ланцетника представлені численними нефридіями. За своєю будовою вони нагадують органи виділення кільчастих червив. Нефридії ланцетника розміщені вздовж спинної частини глотки і відкриваються у навколозяброву порожнину, звідки через зяброву пору продукти виділення виводяться назовні.

Нервова система ланцетника має вигляд трубки, яка розташована над хордою. Від нервової трубки відходять нерви.

Ланцетники – роздільностатеві організми. Статеві залози не мають власних протоків. Статеві клітини виводяться у навколозяброву порожнину, а звідти через зяброву пору вони потрапляють назовні. Запліднення зовнішнє. Розвиток непрямий: утворюється рухлива личинка, яка вільно плаває, сідає на дно і перетворюється на дорослу тварину. Ланцетники розмножуються всього один раз протягом життя, оскільки статеві клітини виводяться через розриви стінок статевих залоз, які не відновлюються.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Підтип Безчерепні – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні - Довідник з біології


Підтип Безчерепні – Тип Хордові – Підцарство Багатоклітинні