ПЛАНУВАННЯ САДУ ТА ЩІЛЬНІСТЬ САДІННЯ

Сад і город (енциклопедія)

ПЛАНУВАННЯ САДУ ТА ЩІЛЬНІСТЬ САДІННЯ

Перед тим. як закладати сад, визначають його розміри, кількість дерев певних порід і кількість сортів кожного дерева. Для використання саду як підсобного джерела ягід і фруктів для родини досить розмістити дерева й чагарники на площі 4-6 соток. При правильному підборі сортів і правильному догляді за садом це дозволить одержувати 500-600 кг плодів за сезон. Необхідно вибирати кілька сортів: ранній сорт, плоди якого служитимуть джерелами вітамінів і корисних речовин з початку

літа, літній сорт, чиї плоди використовуватимуться безпосередньо в той же сезон, у який їх було знято, зимовий сорт – для споживання в осінньо-зимовий період.

Перед садінням дерев слід ретельно проміряти ділянку, визначити кількість дерев, причому враховувати потрібно не тільки відстань між стовбурами, але й розмір крони дерева в період повного плодоносіння. Уздовж ряду між кронами дерев має бути відстань не менше 1,5-2 м. Без урахування цього сад погано плодоноситиме, грунт під деревами буде недостатньо прогріватися, у ньому погіршиться повітро – й водообмін, дерева хворітимуть паршами, плодовою

гнилизною. Крони мають добре освітлюватися, тому що при поганому освітленні на деревах не утворюються плодові бруньки, а якщо плоди зав’язуються, то ростуть повільно, менші за розміром, ніж повинні бути відповідно до сортових ознак, слабко забарвлені, пізно дозрівають і не накопичують достатньої кількості цукрів.

Виходячи з цього, на ділянці завбільшки 6 соток можна висадити 10-12 дерев яблунь і груш, 8-10 дерев кісточкових, 15-20 кущів смородини й агрусу, 20-25 кущів малини. Можна розраховувати по-іншому: площа живлення для яблуні на сильнорослій підщепі має бути 6×4 м, для груші – 6×3 м, для черешні – 6×3 м, для вишні й сливи – 4×2,5 м, для персика – 3×2,5 м.

Дерева в саду висаджують зазвичай рядами. Відстань між рослинами в рядах повинна становити для яблуні на сильнорослій підщепі – 4-6 м, для яблуні на середньорослій підщепі – 4-5 м, для яблуні на слаборослій підщепі – 3 м, для груші на сильнорослій підщепі – 4-5 м, для вишні й сливи – 2-3 м. Відстань між рядами повинна становити для яблуні на сильнорослій підщепі – 8 м, для яблуні на середньорослій підщепі – 6 м, для яблуні на слаборослій підщепі – 4 м, для груші на сильнорослій підщепі – 6 м, для вишні та сливи – 4-5 м.

Ряди при саджанні розміщають із півночі на південь. Якщо ділянка розташована так, що ряди не можна зорієнтувати за сторонами світу, то висаджують дерева рядами впоперек схилу. Якщо ділянка розташована в ряді інших садових ділянок, то відстань від межі ділянки до останнього дерева в ряду має бути не менше 2 м.

Дерева в саду можна висаджувати окремо за перо дами й змішуючи породи. У першому випадку зручніше використовувати пестициди для боротьби з хворобами та шкідниками саду. При розміщенні дерев на ділянці потрібно враховувати строки цвітіння й дозрівання плодів. Найкраще не ущільнювати садіння дерев ягідними кущами. Це полегшить догляд як за деревами, так і за чагарником, а також боротьбу зі шкідниками и хворобами.

Підбираючи сорти для ділянки, слід ураховувати, наскільки цей сорт пристосований до кліматичних умов, у яких його передбачається вирощувати, як швидко він розвивається, наскільки родючий” Набір порід плодових дерев – справа особистого смаку, але потрібно враховувати співвідношення сортів. Так, при садінні яблунь зазвичай беруть 1-2 саджанці літніх сортів, 1-2 – осінніх і 3-4 зимових. Так само при посадці груші висаджують одне дерево літнього сорту, друге – осіннього, третє – зимового.

При саджанні дерев бажано, щоб висота рослин була найменшою на півдні та найбільшою на півночі ділянки. Тому високорослі яблуні й груші краще розміщати на північному боці ділянки, а середньорослі породи – ближче до півдня. Південну частину ділянки краще відвести під ягідні чагарники й суницю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПЛАНУВАННЯ САДУ ТА ЩІЛЬНІСТЬ САДІННЯ - Рослинництво


ПЛАНУВАННЯ САДУ ТА ЩІЛЬНІСТЬ САДІННЯ