Мета: дати учням поняття про корисні та шкідливі мікроорганізми; розповісти про основні чинники зниження і посилення захисних сил організму; формувати уявлення школярів про інфекції, що передаються контактним і повітряно-крапельним шляхом; вчити дотримувати правил поведінки під час епідемії ГРВІ та грипу; виховувати бажання турбуватися про своє здоров’я.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра “Вільний мікрофон”
– Що означає “бути охайною людиною”?
– Як ви вважаєте, чи
– Пригадайте, які поради стосовно одягу і взуття вам дають батьки. Чи завжди ви до них дослухаєтеся і виконуєте їх?
– Чому важливо одягатися відповідно до погоди?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про мікроби, що спричинюють хвороби.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 28-31)
– Що таке мікроби? Як їх можна побачити?
– Де знаходяться мікроби?
– Розгляньте фотографії на с. 28. Хто такий Антоні ван Левенгук?
– Який винахід зробив цей відомий голландський учений?
– Які бувають
– Наведіть приклади корисних мікробів.
– Які продукти виготовляють за допомогою молочнокислих бактерій?
– Як називають шкідливі мікроби і хвороби, що вони спричинюють?
– Як передаються хвороботворні мікроби?
– Яке явище називають епідемією?
– Розгляньте малюнки на с. 29. Як запобігти виникненню епідемії?
– Що означають слова “організм має імунітет”?
Запам’ятайте! Імунітет – це захист організму від інфекцій. Здоровий спосіб життя посилює імунітет.
– Розгляньте малюнки на с. 30. Завдяки чому підвищуються захисні сили організму?
– Яка найпоширеніша інфекційна хвороба, спричинена вірусами?
– Як затримати “хвороботворний десант”?
2. Фізкультхвилинка
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки білобокі,
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята,
Хочем трохи пострибати.
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! –
Щоб спочила голова.
Л. Кондрацька
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Продовження роботи за підручником (с. 32)
1) Для допитливих.
– Як удома власноруч приготувати йогурт?
2) Розгадування ребусів.
Хвороба, грип.
3) Робота в групах. Складання правил поведінки під час епідемії грипу,
Правила поведінки під час карантину
1) Часто мий руки з милом.
2) Користуйся індивідуальним посудом і рушником.
3) Уживай більше фруктів та овочів, пий більше соків і вітамінних напоїв.
4) Не провідуй хворих на грип. Поговори з другом по телефону.
5) Захворів – не виходь з дому і виконуй поради лікаря.
Запам’ятайте! Відчувши симптоми застуди, залишайтеся вдома і виконуйте поради лікаря.
Дотримуйте правил безпечної поведінки під час карантину.
2. Читання вірша Лесі Вознюк “Мікроб”
Усім відомо, що в хвороб у друзях вірус і мікроб.
Я подивлюсь у мікроскоп на безсоромний той мікроб.
Чому нахабисько малий такий кусючий, хижий, злий?
Не будь мікроб таким дрібним, я швидко впорався б із ним, майстерно за один з хвостів впіймати спритника зумів.
Поставив би в куток мікроб, щоб всім жилося без хвороб.
– Що ви дізналися про мікробів з вірша Лесі Вознюк?
– Поясніть, як інфекція потрапляє в організм.
– Якими хворобами можна заразитися контактним шляхом?
– Чому потрібно мити руки перед їдою?
– Чому потрібно прикривати рота, коли кашляєш або чхаєш? Запам’ятайте! Довкола нас живуть мікроби та віруси. Є корисні і шкідливі мікроби та віруси. Найчастіше інфекція потрапляє в організм повітряно-крапельним або контактним шляхом.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
Бесіда
– Які бувають мікроби?
– Для чого використовують корисні мікроби?
– Як називаються хвороби, що спричиняють мікроорганізми?
– Як мікроби можуть потрапити до організму людини?
– Які заходи профілактики інфекційних захворювань слід уживати?
– Що слід робити, щоб не захворіти на грип?
– Які правила захисту членів родини від грипу ви запам’ятали?