ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ

Мета. Ознайомити учнів з дорожніми знаками; з групами дорожніх знаків: попереджувальні, заборонні, наказові, інформаційно-вказівні, знаки сервісу, знаки додаткової інформації (таблички); вказати на значення дорожніх знаків; вчити читати дорожні знаки за їх формою та малюнками; виховувати культуру поведінки на вулиці, бажання дотримуватись правил дорожнього руху.

Обладнання. Таблиці “Дорожні знаки та їх групи”, ілюстративний матеріал, моделі світлофора і дорожніх знаків, робочий зошит, підручник.

Хід уроку

I. Організаційна

частина.

II. Перевірка домашнього завдання.

Розповідь про Незнайка, який перебігав вулицю на перехресті.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Слово вчителя.

– Коли з’явилися трамваї, автобуси, тролейбуси, автомобілі, вулицям потрібно було дати мову. Цією “дорожньою” мовою з водіями і пішоходами розмовляють вулиці всіх країн світу. Ця мова відрізняється від розмовної мови, яка складається зі звуків, слів, речень. А дорожня – тільки із знаків, які навчають, попереджують, наказують, інформують. Тим, хто не знає дорожньої мови, краще не вирушати на вулиці чи дороги.

Отже, наше завдання

сьогодні – ознайомитися з дорожніми знаками, навчитися правильно читати їх.

2. Робота з віршем.

Азбука міста

Місто, в якому з тобою живем,

Можна по праву порівнять з Букварем.

Азбуку вулиць розкривши для нас,

Місто уроки дає повсякчас.

Ось вона, азбука – треба всю знать –

Вздовж тротуарів, глянь, знаки висять.

Азбуку міста завчи до ладу,

Щоб не потрапити раптом в біду.

Ярослав Пішумов

3. Робота з таблицею “Дорожні знаки та їх групи”.

– Ви бачите різні за формою, кольором і малюнками дорожні знаки. Один знак, одна дорожня буква означає цілу фразу – дорожній сигнал.

Ці сигнали – кружечки, трикутники, прямокутники яскравих кольорів: голубі, жовті, з червоним облямуванням. І не випадково. Це щоб легше й швидше розпізнавати їх. Усі знаки поділяються на шість груп. Знаки першої групи попереджають про небезпеку або перешкоду на шляху. Світлофор сигналив би їх жовтим кольором: “Обережно – залізничний переїзд без шлагбаума”, “Обережно – поворот ліворуч”, “Обережно – крутий спуск”, “Перехрещення доріг”, “Діти”. Називаються вони попереджувальні.

Є знаки пріоритету – різні за формою і кольором. Іншу групу знаків не випадково розмістили в круги з червоним облямуванням або червоним фоном. Світлофор сигналив би ці знаки червоним світлом: “В’їзд заборонено”, “Рух пішоходів заборонено”, “Рух на велосипедах заборонено”, “Рух заборонено” тощо. Ці знаки так і називаються – заборонні.

А ось знаки на кругах голубого кольору. Вони наказують, дозволяють і повідомляють про рух у відповідному напрямку для автомобілів, велосипедистів, пішоходів. Це – наказові знаки.

Інша група знаків – голубі прямокутники з різними малюнками, стрілками. Ці знаки інформують, що недалеко “Пішохідний перехід”, “Місце зупинки автобуса”, “Місце зупинки таксі”, “Надземний пішохідний перехід” та ін. Називаються такі знаки інформаційно-вказівні.

І ще одна група знаків подібна до попередньої. На них – малюнки: ніж з виделкою, червоний хрест, ліжко, чашка, намет тощо. Легко здогадатися, що ці знаки вказують: недалеко пункт першої медичної допомоги, готель, буфет, туристична база. Називаються вони знаки сервісу.

Є ще й таблички до дорожніх знаків. На них теж малюнки, які несуть різну інформацію. Наприклад: “Відстань до об’єкта 100 м”, “Ожеледиця”, “Сліпі пішоходи”, “Інваліди”.

Як бачите, у доріг і вулиць є свої закони, встановлена сувора дисципліна і порядок. Ці закони вимагають знання дорожньої мови, якою розмовляють всі дороги, вулиці, перехрестя, площі. Словом, її видно скрізь і всюди, вдень і вночі, вона красномовно нагадує пішоходам, що вони рухаються серед автомашин, а автомобілістам – що навколо них рухаються пішоходи.

Погано тому, хто не знає азбуки дорожнього руху. За таку свою “безграмотність” часто розплачується він життям. Ось чому потрібно вивчати мову доріг.

4. Робота з підручником.

Самостійне ознайомлення зі знаками та їх призначенням (с. 117-120). Фізкультхвилинка.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Відповіді на запитання.

– На які групи поділяються дорожні знаки?

– Як впізнати попереджувальні знаки? заборонні? наказові?

– До якої групи належить знак, що інформує про місце зупинки трамвая?

– Як називається група знаків у голубому прямокутнику із зображенням телефону, позначки SOS, Червоного Хреста?

2. Робота в зошиті.

V. Підсумок уроку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ - Плани-конспекти уроків по валеології


ГРУПИ ДОРОЖНІХ ЗНАКІВ