ОСНОВИ ВАЛЕОЛОГІЇ
Підручник
РОЗДІЛ 7
СТАТЕВЕ ВИХОВАННЯ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВОЇ СІМ’Ї ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ СТАТЕВИМ ШЛЯХОМ
7.12. Профілактика аборту як фактора збереження репродуктивного здоров’я жінки
Репродуктивна установка молоді повинна бути спрямована на свідоме планування сім’ї і передбачати бажану кількість дітей та проміжки часу між їх народженням, уникнення небажаної вагітності.
Охорона репродуктивного здоров’я молоді – важливе завдання дошлюбної підготовки.
Збереження
Абортом (викиднем) називається переривання вагітності, спорожнення вагітної матки в строки, коли плід ще нежиттєздатний (до 28 тижнів вагітності). Аборт може статися самовільно або внаслідок втручання (штучно). Зроблений у лікувальному закладі штучний аборт називається
За оцінками фахівців, серед неповнолітніх найбільша кількість кримінальних, самодовільних абортів і передчасних пологів. Серед жінок, госпіталізованих з ускладненням після аборту, кількість підлітків у віці до 18 років складає близько 38 %. Фізіологічна і психологічна не готовність багатьох дівчаток-підлітків до виношування дитини супроводжується значною кількістю ускладнень вагітності та пологів, народженням недоношених, хворих і травмованих малюків. Окрім фізичного навантаження, незріла особистість юної вагітної, зазвичай, відчуває глибокі емоційні травми. Для більшості юних матерів їх материнство є настільки небажаним, що вони під час вагітності здійснюють кримінальні спроби до її переривання.
Особливо серйозні наслідки вагітності юних для народжених дітей. Більшість із них залишають своїх дітей “напризволяще”. До 15 % новонароджених, залишених у пологових будинках, – це діти юних матерів. Приблизно така ж кількість малюків, народжених підлітками, “тимчасово” утримується в будинках дитини у зв’язку з неспроможністю матері виконувати свої обов’язки.
Із психологічної точки зору аборт для жінки є негативним стресовим фактором, оскільки вона перериває нове життя. У результаті з’являються симптоми постабортного синдрому: зниження самоповаги, відчуття провини, депресія, яка проявляється зміною настрою, втратою інтересу, нездатністю приймати адекватні рішення, втрата довіри до протилежної статі (чоловіка).
Аборт є негативним чинником і з економічної точки зору. За офіційною статистикою 2000 року, на кожні пологи в Україні припадає близько двох абортів. Турбує той факт, що зростає число абортів, зроблених не в медичних закладах. Те, що в Україні збільшується щорічно кількість абортів, у тому числі і в неповнолітніх, можна пояснити не лише об’єктивними факторами (брак контрацептивів, недостатність інформації із запобігання вагітності), але й особливостями менталітету і поведінки, які засновані на традиційному уявленні про те, що регулювання народжуваності покладається лише на жінку.
У зв’язку з тим, що подружні пари не обговорюють питання запобігання вагітності, аборт використовується як засіб контрацепції. Реального зниження кількості абортів можна досягти в разі використання сучасних методів контрацепції. На сьогодні в Україні різними засобами контрацепції користуються лише близько 20 % жінок фертильного віку.
Таким чином, виникає необхідність у створенні програми статевого виховання підростаючого покоління, що включатиме тематику планування сім’ї, дасть можливість отримати знання з гармонізації інтимних стосунків і грамотного застосування контрацептивів.