РАПС – популярна медоносна й олійна рослина. Вона невибаглива, зимостійка. Однолітня трав’яниста рослина, яка належить до родини хрестоцвітих. Відомі два види Р.: озимий і яровий.
Озимий Р. досягає завдовжки до 1,2 м. Стебло гіллясте, опушене. Листя синьо-зеленого кольору, вкрите восковим нальотом. У стані розетки воно нагадує листя капусти. Суцвіття – гроно. Квітки дрібні, жовті, рідше білі, виділяють багато нектару. Бджоли відвідують їх протягом усього дня, збираючи й нектар, і пилок. Цвітіння починається в головному гроні знизу догори,
Медопродуктивність 1 га озимого Р. коливається між ЗО і 90 кг. При осінньому посіві Р. – добрий ранньовесняний медонос. Цвіте в травні – червні протягом 25-30 днів. Цвітіння одного грона триває 28-35 днів, а всієї рослини – 45 днів. Р. забезпечує бджолам ранній узяток, тому в місцевостях, бідних раннім узятком, рекомендується розводити цю культуру. Аромат меду, отриманого з озимого Р., віддалено нагадує запах квіток цієї
Рослини. Смак меду дуже солодкий, колір білуватий, рідше –
На 1 га посівів озимого Р. для нектарозбирання потрібно 1- 4 сім’ї бджіл.
Найкраще росте озимий Р. на вологих грунтах з достатньою кількістю перегною і поживних речовин. На легких і сухих грунтах озимий. Р. страждає в зимовий період.
Озимий Р. рекомендується висівати на припасічних ділянках. Навесні, коли зацвітуть сади, рапс також зацвітає й забезпечує бджолам додатковий узяток. Якщо в цей період підрізати верхівки рослини, то краще розвинуться бічні пагони й цвітіння розтягнеться на триваліший строк.
Яровий Р. – однолітня перехреснозапильна рослина сімейства хрестоцвітих, заввишки до 1 м. Прикореневе листя ліроподібно-роздільне, черешкове; верхнє – подовжене. Пелюстки золотаво-жовтого кольору. Яровий Р. дає нектар і пилок, за медоносністю мало поступається озимому. Оскільки цвіте він у серпні – вересні, то вважається важливим пізнім медоносом. Цвітіння триває 25- 30 днів. Менш вимогливий до грунту й клімату, ніж озимий Р., але все-таки краще росте на чорноземі. Для припасічних ділянок яровий Р. мало придатний через часте ушкодження його блішкою, особливо при запізнілому посіві.
Рапсовий мед густий, дуже солодкий, білуватого, рідше жовтого кольору. Швидко кристалізується. При зберіганні закисає, тому його не рекомендується давати бджолам на зиму.