ПРИРОДА ВЛІТКУ
РОСЛИНИ ЛІСУ
Пригадай, які ліси називають хвойними. А які – листяними?
Тобі відомо, що назва лісу залежить від того, яких дерев у ньому росте більше. Якщо в лісі ростуть листяні дерева – дуб, липа, клен, береза, – це листяний ліс. У хвойному лісі ростуть хвойні дерева – ялина, сосна, ялівець. А в мішаному лісі ростуть і хвойні, і листяні дерева.
У лісі кожна група рослин утворює свій “поверх” – ярус. Верхній ярус утворюють дерева. Під деревами ростуть кущі, це – середній ярус. А нижче стеляться трав’янисті
Виберіть будь-який текст з наведених і підготуйте повідомлення про рослину лісу. Користуйтеся таким планом:
Ü Назва рослини.
Ü Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
Ü Зовнішній вигляд рослини.
Ü Де росте.
Додатково скористайтеся довідниками, ілюстраціями.
ДУБ
Про це дерево кажуть – могутнє, величаве. У нього міцні гілки й товстий стовбур. Прожити дуб може до 500 років. А деякі дерева доживають до 2 тисяч років. Плоди дуба – жолуді. Ними люблять
Дубові ліси називають дібровами. Росте дуб у листяних і мішаних лісах.
ШИПШИНА
У листяному або мішаному лісі можна побачити кущі шипшини. Влітку її великі рожеві або білі квітки з приємним запахом приваблюють до себе бджіл та інших комах. Добре помітна шипшина и восени, коли на ній достигають оранжеві або червоні соковиті плоди. Захищається ця лісова красуня від небажаних гостей гострими шипами, якими вкриті не тільки стебла, а И листки.
ВОРОНЯЧЕ ОКО
Цю рослину ти часто зустрічаєш в листяному лісі. Вона привертає до себе увагу чотирма довгими, загостреними на кінцях листками. Листки розташовані один навпроти одного, а між ними – ягода, схожа на кругле чорне око. Ягода гарна, однак рвати її не можна. Вся рослина надзвичайно отруйна.
Робота з гербарієм. Порівняй гілки, листки, плоди різних кущів (наприклад, шипшини і калини). Чим вони схожі? Чим відрізняються?
Розглянь малюнки. Опиши будь-яку трав’янисту рослину.
Словничок. Листяний ліс, хвойний ліс, мішаний ліс, ярус.
Для допитливих
Дерева і гриби потрібні одне одному. Так, нитки грибниці гриба підосичника обплітають коріння осики і дістають з нього поживні речовини. Водночас грибниця гриба вбирає з грунту воду з поживними речовинами і постачає їх дереву. Отже гриб і дерево приносять користь один одному.
Ліси бувають хвойні, листяні, мішані. У лісі рослини утворюють яруси.