ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
&28. Рослинний і тваринний світ Африки
Пригадай! Яка погода характерна для Африки?
Розглянь карту природних зон Африки. Які природні зони є на материку?
В Африці обабіч екватора розташована зона вологих екваторіальних лісів. Тут ростуть ярусами фікуси, пальми, хлібне і кавове дерева, деревоподібні папороті. У найвищих дерев листя жорстке, часто з блискучою поверхнею. Це захищає рослини від палючих сонячних променів і струменів дощу. Гігантські ліани обвивають стовбури. Перекидаючись із дерева
Листки в рослин екваторіального лісу опадають не всі одразу, тому ліс постійно зелений. Протягом року рослини ростуть, цвітуть і утворюють плоди з насінням.
У вічнозелених лісах багато метеликів, мурах та інших комах, велика кількість птахів, особливо папуг. Живе й один з найменших у світі птахів – нектарниця, який живиться нектаром квітів та дрібними комахами. На верхівках дерев улаштовують гнізда мавпи. Також на
Деревоподібна папороть Зелена мамба Нектарниця
Мал. 62. Рослини і тварини екваторіального лісу
На північ і на південь від екватора ліси стають рідшими і поступово переходять у савани – безкраї трав’янисті простори з поодинокими деревами, групами дерев і чагарниками. Трави тут виростають висотою понад три метри (зокрема, слонова трава). Серед дерев зустрічаються баобаби, акації, олійні пальми.
Баобаб Олійна пальма Акація зонтична
Мал. 63. Рослини саван
Савани займають більше половини площі материка. У цій зоні чергуються волога й суха пори року. У період дощів савани зеленіють, а в сухий період дерева скидають листя, трави вигорають під пекучим сонцем.
У саванах живе багато рослиноїдних тварин: зебри, антилопи, буйволи, слони, носороги, а також бегемоти, які селяться біля водойм. Жирафи – найвищі тварини на Землі. Завдяки довгій шиї вони можуть діставати й об’їдати молоді пагони і листя з дерев. Рослиноїдні тварини постійно кочують у пошуках їжі та води. Більшість із них швидко бігає, рятуючись від хижаків – левів, гієн, гепардів.
Жираф Гієна Птах-секретар
Мал. 64. Тварини саван
Мал. 65. Термітник
У водоймах водяться крокодили.
Багато у саванах і комах. Терміти, які живляться рештками відмерлих рослин, будують термітники – високі земляні споруди (іноді – до 6 м).
Величезні зграї сарани здатні знищити рослинність на обширній території. Самі ж комахи є їжею для плазунів, звірів та птахів.
Африканський страус – найбільший у світі птах, який не літає, зате добре бігає. На змій і ящірок полює довгоногий птах-секретар.
Поступово савани переходять у пустелі. Найбільша пустеля земної кулі Сахара займає площу понад 7 млн км2. Значні території материка поглинули й дві інші великі пустелі: Наміб та Калахарі. У пустелі Наміб росте цікава рослина – вельвічія дивовижна. Вона має коротке і товсте стебло та два широкі, довгі листки, що стеляться по землі й здатні вбирати воду з повітря. В оазах ростуть пальми, зокрема, фінікові.
Вельвічія дивовижна Жук скарабей Лисиця фенек
Мал. 66. Рослини і тварини пустель
Тварини пустель ведуть переважно нічний спосіб життя. У пошуках води долають сотні кілометрів антилопи і газелі. Хижаки (гієна, шакал, лисиця фенек) вологу отримують з їжі, полюючи на ящірок і дрібних звірів. Ящірки та змії, ховаючись у норах, можуть довго обходитися без води. Тут поширені жук скарабей, сарана пустельна і скорпіони.
Поміркуйте! Як діяльність людини впливає на природу Африки?
За останні століття людина знищила більше половини площі вологих екваторіальних лісів, звільнивши місце для плантацій бананів, какао, олійної пальми, арахісу. Розорені й величезні площі саван, а ті, що залишились у первісному вигляді, людина використовує як пасовища для худоби. Усе це призвело до того, що савани перетворюються на пустелі. З метою збереження природи на материку створені національні парки, найвідомішим серед яких є парк Кіліманджаро.
Обговоріть! Які ланцюги живлення склалися між мешканцями саван?
Савани.
Перевір свої знання
1. Покажи на карті природні зони Африки.
2. Розкажи про рослинний і тваринний світ зони вологих екваторіальних лісів.
3. Що таке савана? Які рослини і тварини поширені в цій зоні?
4. Назви найбільші пустелі Африки. Як рослини і тварини пристосувалися до життя в пустелях?
5. Дмитрик стверджує, що господарська діяльність людини змінила природу Африки. Чи погоджуєшся ти з його думкою? Поясни, чому.
Підсумуємо разом
На території Африки виділяють такі природні зони: напівпустелі й пустелі, савани й рідколісся, вологі екваторіальні ліси. Найбагатший і найрізноманітніший тваринний світ в африканських саванах. Для збереження природи Африки створено обширні природоохоронні території.