ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
&18. Розселення людей на Землі. Кількість населення на нашій планеті
Пригадай! Які материки та частини світу ти знаєш?
На всіх материках Землі, окрім Антарктиди, постійно живуть люди. Проте різні ділянки суходолу заселені неоднаково. Споконвіку люди насамперед освоювали рівнинні території, де були найкращі умови для життя: багато прісної води, родючі грунти, різноманітні корисні копалини. Зростання кількості населення спонукало людей шукати нові місця, і вони розселялися по Землі.
Перші держави
Розглянь політичну карту світу. Знайди і покажи найбільші країни.
У світі є і країни-гіганти з площею декілька мільйонів квадратних кілометрів, і зовсім крихітні країни. До найбільших країн належать Росія,
Країни відрізняються одна від одної не лише площею, а й розміщенням. Так, Росія розташована одночасно в двох частинах світу – в Європі та Азії. Австралія займає цілий материк, а Японія – острівна держава.
Нині на Землі в усіх країнах світу проживає понад 7 мільярдів людей.
Поміркуйте! Чи рівномірно розміщене населення на планеті? Чому?
Як і багато століть тому, природні умови й багатства Землі визначають нерівномірне розміщення населення на планеті. Найбільше людей проживає на рівнинах помірного теплового поясу, на узбережжях морів і океанів, причому Північна півкуля заселена більше, ніж Південна.
Кількість населення неоднакова в різних частинах світу, на материках і в окремих країнах. Так, на материку Євразія людей живе найбільше, а найменше – в Австралії. Єдиний материк, на якому постійно не живуть люди, – це Антарктида з її суворими природними умовами.
Найбільша в світі країна за кількістю населення – Китай (понад 1 млрд 300 млн осіб). На другому місці – Індія (понад 1 млрд). В Україні проживає майже 43 млн людей.
Розглянь таблицю. Простеж, як змінювалася кількість населення Землі протягом зазначеного періоду часу. Поміркуй, що спричинило стрімке зростання кількості населення в останні десятиліття.
Рік | Кількість населення Землі |
1900 р. | 1 млрд 600 млн осіб |
1975 р. | 4 млрд осіб |
1987 р. | 5 млрд осіб |
1999 р. | 6 млрд осіб |
2011 р. | 7 млрд осіб |
Кількість населення на нашій планеті безперервно збільшується, тому що люди навчилися створювати собі комфортні умови для життя і стали менш залежними від природи. Завдяки розвитку науки, техніки і медицини їм вдалося перемогти багато хвороб, що забирали тисячі життів у далекому минулому.
Обговоріть! Чому люди повинні дбати про збереження природних багатств для майбутніх поколінь?
Учені прогнозують, що і в майбутньому кількість населення зростатиме. Це означає, що людство потребуватиме ще більше продовольства, прісної води, енергоресурсів. Тому вже сьогодні люди повинні подбати про те, щоб задовольнити свої потреби і не завдати шкоди природі, а зберегти її багатства для майбутніх поколінь.
Держава, Конституція.
Перевір свої знання
1. Що спонукало людей розселятися по Землі?
2. Скільки людей живе на нашій планеті?
3. Чому населення на Землі розміщене нерівномірно?
4. Дмитрик вважає, що до найбільших країн світу за кількістю населення належать Китай, Росія та Індія. Чи правий хлопчик? Доведи.
5. Поясни, чому кількість населення Землі стрімко зростає.
Підсумуємо разом
Населення на Землі розміщене нерівномірно. З давніх-давен люди оселялися там, де були найкращі умови для життя. Саме тому перші держави виникли в долинах великих річок. Нині на Землі існує близько 200 країн. Найбільша країна світу за площею – Росія, а за кількістю населення – Китай.