СІМ’Я-ВИХОВАТЕЛЬКА – сім’я бджіл, яка вигодовує маткові личинки при штучному виведення маток. Штучне виведення маток складається з підготовки С.-в. і укріплення маточників.
Бджоли С.-в., вигодовуючи молочком личинок, значно поліпшують їхні якісні властивості, наближаючи до своїх. Тому молоді матки, вийшовши, наділені якостями не тільки материнської й батьківської сім’ї, але й тієї сім’ї, у якій вони вирощувалися. Тому для виведення високопродуктивних маток у якості С.-в. вибирають сильні сім’ї.
У сім’ї має бути не менш
У чарунках з личинками на рамках роблять проріджування: одну личинку залишають цілою, а дві сусідні знищують протягом усього ряду. Чарунки із залишеними личинками розширюють круглою паличкою завтовшки 7-8 мм, щоб бджоли могли на них закласти маточники. Сім’ю протягом 5 днів підгодовують рідким медом або цукровим сиропом із пергою.
На 10-й день маточники вирізують. Надалі їх використовують для формування нових сімей, дають тим сім’ям, яким необхідно змінити матку, або саджають матку в клітинку з кормом і поміщають між рамками з розплодом. Кормові поглиблення в клітинці заповнюють канді або щодня згодовують матці мед, інакше вона може загинути. Протягом 3-5 днів після виведення матку підсаджують у сім’ю.
Для того щоб точно знати вік личинок на стільнику-донорі, треба за 3-4 дні до виведення маток вибрати ясно-коричневий стільник і, збризкавши його теплим цукровим сиропом, поставити поруч із рамкою відкритого розплоду у вулик високопродуктивної сім’ї. За цією рамкою спостерігають і відзначають, коли матка почала на ній яйцекладку. Рамку забирають тільки через 3 дні після цього. Усі личинки будуть одного віку.
Якщо з гнізда С.-в. відкритий розплід не відбирають, то через 1-2 дні оглядають рамку з личинками. Якщо бджоли не заклали на них маточників, оглядають всі стільники з розплодом і знищують норицеві маточники, що з’явилися, а підготовку личинок проводять на іншій рамці з личинками одно-дводенного віку. Через 5 днів після встановлення в сім’ю личинок бджоли почнуть запечатувати маточники.