УРОК 18
Тема. Симетричне вирізування. Витинанки. Виготовлення сніжинок
Мета: закріплювати вміння працювати з папером; удосконалювати навички конструювання; розвивати уяву, охайність, самостійність; виховувати інтерес до зимових розваг, а також працьовитість, взаємодопомогу.
Обладнання: папір, ножиці, клей, зразки сніжинок.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Перевірка готовності до уроку.
2. Привітання.
3. Упорядкування робочих місць.
ІІ. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Яка пора року настала?
– Які ознаки зими ви знаєте? (Сніг, мороз, холоди, ялинка, Новий рік, Різдво)
– Коли ми кажемо зима, то обов’язково думаємо, що це сніг та мороз?
– А що таке сніг? Із чого він складається?
– Сьогодні на уроці ми будемо вирізати сніжинки.
2. Вступна бесіда.
Відгадайте загадки.
– Як борошно, він білий-білий,
Здається, світ укрився цілий,
Все падає, все нароста,
На села сиплеться й міста,
На гори, на ліси, на ниви –
Пухнастий, легкий, блискотливий.
Лягає майже нам до ніг.
Із вати килим? Ні, це. (сніг).
–
І в танку легкім кружляємо.
Білим все стає довкола,
Білий ліс і біле поле.
Ми холодні, мов льодинки,
Називають нас. (сніжинки).
– Чи доводилося вам розглядати сніжинки?
– На що вони схожі?
– Скільки кутів має сніжинка?
– Чому сніжинки на долонях швидко тануть?
– Розгляньте зразки сніжинок (на дошці висять різноманітні сніжинки).
III. Демонстрація та аналіз зразка
Інструктаж учителя.
– Прикрашання до Нового року ялинки або зали не обходиться без вирізування сніжинок. Вони мають визначену форму – шість ліній, на яких розташований візерунок. Є декілька варіантів виготовлення сніжинок.
1. Квадратний аркуш тонкого білого паперу складіть по діагоналі. Правий гострий кут зігніть на лівий бік зі зміщенням угору. Аналогічно зігніть лівий кут у протилежний бік так, щоб лінії згину збіглися. Потім складіть усю заготовку навпіл. Зробіть вирізи на верхній частині з одного боку більше, ніж з іншого.
2. Витинанки.
Для витинанок використайте тонкий папір. найпростіші витинанки отримують із прямокутника, складеного навпіл удвічі. Візерунок може складатися з геометричних довільних форм.
Витинанки у квадраті мають складніший візерунок, хоча техніка витинання є аналогічною.
Спочатку підготуйте квадрат та складіть його по діагоналі. Потім подвійний трикутник складіть із кутів удвічі. Ви отримаєте новий квадрат. Після цього зігніть його. на отриману заготовку нанесіть малюнок і почніть витинати.
IV. Фізкультхвилинка
Сніжна зіронька горить
В мене на віконці.
Як погасне, інша вмить
Спалахне на сонці.
Скільки їх, живих, ясних,
Вранці мерехтіло!
Це малята зір нічних
В гості прилетіли.
V. Практична робота учнів
1. Інструктаж із техніки безпеки.
2. Вирізування сніжинок.
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим учням. Можна запропонувати роботу у парах для того, щоб спостерігати, як працюють діти разом. VL Виставка та оцінювання робіт
1. Аналіз робіт.
– Яка робота сподобалася найбільше? Чому?
– У кого з вас сніжинка вийшла найскладнішою?
2. Оцінювання робіт.
VІ. Підсумок уроку
– Чого навчилися сьогодні на уроці?
Малює баба-холодуся
Картинки дивні на вікні.
Я теж зумію, як навчуся,
Бо дуже хочеться мені.
– Спробуйте вдома намалювати чарівні візерунки, а потім вирізати сніжинки.