§ 4. Словосполучення і речення. Стилістичні особливості простих і складних речень
44.1. Національний символ, донецькі краї, батьків дозвіл, простір моря, джерельна вода, вечірні розмови, природна сила, людська постать, поетичне слово, дубове листя, мешканці лісу, барви осені, Сергіїв телефон, Юлині записи.
II. Око художника милують осінні барви. – Барви осені милують око художника.
2.Розкладення поліетилену, замінювач гуми, надлегкий ізоляційний матеріал.
3. Б’ють на сполох – фразеологізм; люди викидають
6. План
1)Щороку в світі виготовляється від 60 до 100 млн. тонн пластмас.
2) Екологи давно б’ють на сполох.
3) Не можна нехтувати й вигодами звичайного поліетилену.
4) Проблема не в матеріалі, а самих людях.
49.1. 1) Науковий: радіоактивні елементи, гормональні порушення, методика дослідження; 2) конфесійний: блаженні убогі, перед лицем праведним, Отче наш; 3) офіційно-діловий: порушити клопотання, дисциплінарне стягнення, відповідати умовам.
50.1. 1. Робити наголос – наголошувати. 2. Здобувати перемогу – перемагати. 3.Внести пропозицію – запропонувати. 4.
51.1. З метою кращого забезпечення населення ліками у місті відкрито кілька нових аптек. – Щоб краще забезпечити населення ліками, у місті відкрито кілька нових аптек. 2. Підрядник зобов’язаний ввести об’єкт в експлуатацію в терміни, які визначені договором. – Підрядник зобов’язаний ввести об’єкт в експлуатацію у визначені договором терміни. 3. Намагаючись повернути довіру покупців, підприємство збільшило термін гарантії на свою продукцію з одного до двох років. – Щоб повернути довіру покупців, підприємство збільшило термін гарантії на свою продукцію з одного до двох років. 4. Твори переможців обласного етапу літературного конкурсу, відібрані авторитетним журі, будуть надруковані в літературному альманасі. – Твори переможців обласного етапу літературного конкурсу, що відібрані авторитетним журі, будуть надруковані в літературному альманасі. 5. Якщо викладачі інституту не напишуть заяви на оздоровлення, то вони не отримають путівки в санаторій.- Не написавши заяви на оздоровлення, викладачі інституту не отримають путівки в санаторій.
56.1. Підприємству завдано збитків на суму понад 100 тисяч гривень. 2. Прийнято рішення про підтримку осіб, які доглядають інвалідів. З. Місто потребує нашої допомоги. 4. Цей факт заслуговує на особливу увагу дослідників. 5. Про вжиті заходи прошу негайно повідомити мене. 6. Вибачте мене за непристойну поведінку. 7. Завдяки зусиллям керівництва заводу вдалося запобігти забрудненню води,
57. І. Милуватися картиною, підвищення на посаді, дякувати сусідам, наглядати за дітьми, діяти згідно з правилами, діяти відповідно до договору, докоряти мені, потребувати допомоги, ширший за Дніпро, старшин за віком, відсутній через хворобу, докласти зусиль, завдати збитків, звітувати про успішність, згідно з розпорядженням.
II. Кожен (займенник) День (іменник) Дарує (дієслово) Мені (займенник) Щасливу (прикметник) Можливість (іменник) Милуватися (дієслово) Картиною (іменник) життя (Іменник).
Живучи (прислівник) у (прийменник) суспільстві (іменник), Дій (дієслово) Згідно з (прийменник) Правилами (іменник) Загальнолюдської (прикметник) Моралі(іменник)!
59.1. Рішенням районної ради для городян виділено землі під забудову хлівів. 2. Школа придбала в травні енциклопедію про тварин, випущену видавництвом “Школярик”. 3. На жаль, жодний доповідач не дав скільки-небудь конкретних рекомендацій, які можна було б з користю застосувати в повсякденній практиці. 4. Народ бере активну участь в управлінні державою. 5. Зобов’язання не було продумано як належить. 6. Це не відбивається негативно на роботі. 7. Він не тільки собі нашкодив, а й усьому колективу. 8. Ремонт холодильників здійснюється у відкритій при заводі майстерні.
60. Учитель у моєму житті
Щодня відкриває мені двері рідна школа. Щохвилини я відчуваю підтримку моїх учителів-наставників, що за декілька років стали рідними людьми. Це вони допомагають опановувати знання, просуватися впевнено до найвищих вершин. Завдяки підтримці мудрих педагогів ми зрозуміли, що треба докласти неабияких зусиль, щоб чогось досягти у житті. Так, нам є за що подякувати вчителям. Сподіваюся після закінчення школи продовжити навчання й піти працювати за покликанням. Адже саме так вчив земляк Сковорода. Так навчили й рідні вчителі.