Розділ 3. ЛЮДИНА В СУСПІЛЬСТВІ
& 23. Соціальна роль людини
Поміркуй! У чому неповторність людини? У чому твоя унікальність?
Кожна людина – неповторна. Разом з тим вона є членом суспільства, тобто виконує певну соціальну роль. Наприклад, Катя Гончаренко. Вдома вона донька своїх батьків, сестричка свого старшого брата, онучка своїх дідусів і бабусь. У школі вона – учениця, у громадському транспорті – пасажир, у бібліотеці- читач, у магазині – покупець, у лікарні – пацієнт. Виходить, що ти виконуєш щодня декілька ролей. І
Поведінка людини залежить від того, яку соціальну роль у суспільстві вона виконує. Контролер у тролейбусі вимагає в тебе квиток на проїзд не тому, що хоче з тобою познайомитися, а тому, що він виконує соціальну роль контролера і його обов’язок – перевірити квитки у пасажирів.
Учитель
Поміркуй! Яка соціальна роль шкільного учителя?
Учитель – одна з найдавніших професій на землі. Її представники були навіть серед первісних людей. Як
Поступово наука розвивалася, доступних знань більшало. Тому професія вчителя стала доконче необхідною. Сьогодні ж, в епоху стрімкого розвитку технологій, лекції з різних предметів можна слухати й за допомогою комп’ютера, і навіть отримувати завдання чи оцінку за їх виконання. Але повністю замінити вчителя комп’ютер не зможе ніколи. Тому що до кожного учня потрібний індивідуальний підхід. Хтось, наприклад, добре розуміє тему з першого разу, а комусь треба пояснити ще раз, наводячи зрозуміліші приклади. Особливість роботи віч-на-віч не можна замінити жодною комп’ютерною програмою. Тому навіть у далекому майбутньому праця вчителя буде потрібною.
Поміркуй, чому професія учителя одна а найдавніших на землі. Чи зможе робот замінити учителя? Чому?
Доберіть прикметники до слова “учитель”.
3моделюйте ситуацію “Я – учитель”. Розкажіть у своїй групі про щось, чого інші не знають (наприклад, про улюблену книгу, цікаву подорож, пригоду на канікулах). Перевірте, чи уважно і вдумливо вас слухали однокласники, поставивши їм кілька запитань за змістом розповіді.
Водій
Поміркуй! Назви недоліки та переваги професії водія.
Професія водія дуже давня, правда, спочатку водії “кермували” не автомобілем, а кінним екіпажем. А коні, як відомо, часто бувають норовистимита примхливими. Тому кучер (саме так називали водія кінного екіпажу) мав уважно стежити за конями, щоби вчасно відреагувати на їхні вибрики. Перші водії самохідного транспорту з’явилися у 18 столітті. Але рухалися такі автомобілі трохи швидше, ніж людина ходить пішки. їх переганяли навіть кінні упряжки, і з тодішніх водіїв автотранспорту глузували і перехожі, і кучери.
Уже через кілька десятків років ситуація суттєво змінилася на користь машин. Виробництво автомобілів зробило великий крок уперед. Пасажири почали масово пересідати на колісний транспорт. А в наш час кінний екіпаж можна зустріти хіба що на атракціоні для туристів.
Ми звикли, що водій – це людина, яка сидить за кермом і кермує транспортним засобом. Але це не завжди так. Приміром, в Азії і сьогодні можна зустріти такий вид транспорту як рикша. Це невеликий візок, у який замість коня впрягається людина. В Індії рикша дотепер є не тільки принадою для туристів, а й недорогим та зручним транспортним засобом. Водій рикші повинен не лише добре орієнтуватися серед заплутаних вуличок міста, а й бути дуже сильним і витривалим.
Сильвестр Роупер Говард (1823-1896), американський винахідник парових машин
Водії кермують не тільки наземним, але й повітряним транспортом. Правда, в цьому випадку їх називають пілотами, але суть від цього не міняється. Окрім літаків і вертольотів, одним із найцікавіших літальних апаратів був дирижабль. На відміну від літака, йому не потрібна була злітно-посадкова смуга. Він піднімався догори, як повітряна куля. Під час Першої світової війни дирижаблі часто використовували для розвідки. Майже безшумно, сховавшись у хмарах, цей гігант пробирався до цілі. А тоді зависав над нею на кілька годин. Але сховати дирижабль у хмарах було нелегко. І якщо ворог його помічав, то такі розвідники ставали легкою мішенню для ворожої артилерії. Влучити у величезний дирижабль було не важко. Уяви, як почувалися пілоти такого гіганта. Це як проїхати непомітна на слоні вулицями міста.
Наука розвивається дуже стрімко. Хоча у деяких країнах і дотепер користуються рикшами, але в розвинених державах уже почали випробовувати автомобілі, яким не потрібний водій. Пасажир вносить у комп’ютер адресу пункту призначення, а далі машина робить усе сама. Тому цілком можливо, що професія водія згодом стане менш затребуваною. Але це трапиться ще нескоро. Та й водії досить кмітливі люди, роботу, без сумніву, знайдуть.
Двомісний дирижабль Aн-12М
До нового ти дізнався про професію водія?
Назви основні якості, якими повинна володіти людина цієї професії.
Якщо професія водія перестане бути затребуваною, якою справою вони зможуть оволодіти найшвидше? Чому?
Змоделюйте ситуацію, виконуючи ролі водіїв різних транспортних засобів: міського автобуса, таксі, тролейбуса, приватного автомобіля Враховуючи техніку безпеки та правила поведінки, покажіть, як мають поводитися пасажири і водій.
Підсумуй свої знання
– Людина як член суспільства виконує кілька соціальних ролей. Кожна з них вимагає певної моделі поведінки.
– Сьогодні роль учителя частково перебрали на себе комп’ютерні технології. Але повністю замінити людину-педагога комп’ютер не в змозі.
– Наука і техніка розвиваються так швидко, що уже проходять випробування такі види транспорту, яким не потрібен водій.
Перевір себе
1. Назви свої соціальні ралі.
2. Які соціальні ролі виконують твої батьки?
3. У чому важливість праці вчителя та водія для нашої держави?
4 Яку професію хотів би ти обрати в майбутньому? Чому? Що для цього потрібна?
Візьми у батьків інтерв’ю на тему: “Чому ви обрали таку професію?”
Тест “Перевір себе”
1. Права і обов’язки громадян України записані в…
А Кримінальному кодексі України
Б Конвенції ООН
В Конституції України
2. Усі громадяни мають…
А рівні права
Б різні права
В особливі права
3. Правопорушення – це…
А недотримання правил ввічливості
Б законні дії людей
В протиправні дії людей, спрямовані на шкоду іншим людям
4. Незнання закону…
А звільняє від відповідальності за скоєний злочин
Б не звільняє від відповідальності за скоєний злочин
В допомагає спокійніше жити
5. Державними символами України є…
А Герб В Прапор
Б Гімн Г зброя
6. Державним Гімном України с пісня…
А “Ой у лузі червона калина”
Б “Ще не вмерла України ні слава, ні воля”
В “Боже великий, єдиний, нам Україну храни”
7. І тобі рости й не в’януть зроду,
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі – великого народу
Ніжна і замріяна душа
Василь Симоненко
Автор писав у своєму вірші про…
А Україну
Б квіти
В українську мову
8. Культурну спадщину становлять…
А пам’ятники і храми
Б школи і університети
В ліси і поля