Філософія світ людини
Комунікативна природа людського буття
Спадкоємність і деконструкція як складові суспільної стабільності й поступу
Комунікативні відношення мають як синхронний (одночасовий), так і діахронний (різночасовий) виміри. Комунікативність відчутно впливає на сучасне світосприймання і світорозуміння через спадкоємність поколінь.
Це питання набуло особливої гостроти у наш час, час кардинальних, загально-цивілізаційних зрушень. Антропокультурна сфера перебуває у стані постійної кризи – кризи розуму і вихідних
Але без зв’язку поколінь, без критичного засвоєння нащадками досвіду попередників неможливе нормальне життя будь-якої спільноти, як неможлива особиста самореалізація і творча життєдіяльність кожної особистості. Зв’язок поколінь, якщо його розглядати з позицій некласичної (передусім критичної та самокритичної) раціональності, можна характеризувати як поєднання, урівноваження
Під деструкцією розуміємо принципово критичну настановленість стосовно того, що сприймається й аналізується, тобто тих чи інших реалій культури. Без деструкції неможливий подальший поступ. Адже нове смислоутворення завжди засноване на частковому запереченні зробленого попередниками.
Водночас нове смислоутворення завжди пов’язане з переосмисленням. Через це більш вдалим для характеристики співвідношення спадкоємності й деструкції видається термін “деконструкція”. Ним позначається особлива стратегія щодо надбань інших (у данім разі – попередніх) культур. Така стратегія передбачає як їхню деструкцію, так і відтворення у трансформованому, критично осмисленому вигляді, тобто реконструкцію.