СТАВЛЕННЯ БДЖІЛ РІЗНИХ ПОРІД ДО ПІДСАДЖЕНИХ МАТОК

СТАВЛЕННЯ БДЖІЛ РІЗНИХ ПОРІД ДО ПІДСАДЖЕНИХ МАТОК. Бджоли різних порід при заміні маток неоднаково ставляться до маток іншої породи. Незважаючи на дотримання всіх правил, що необхідні при підсаджуванні матки, бджоли досить часто не приймають маток або вбивають їх навіть після того, як вони починають червити. Пояснюється це тим, що бджоли дуже чутливі до чужих запахів, особливо насторожено ставляться до тих, хто проникає в їхню сім’ю.

Щоб бджоли прийняли матку, слід накрити її ковпачком разом з молодими бджолами. Молоді, щойно народжені

бджоли взагалі не проявляють агресії до матки, тим більше під ковпачком. Незабаром вони починають її годувати. Як тільки матка почне яйцекладку під ковпачком, обмежник можна забирати – вона прийнята сім’єю.

Украй погано приймають маток сірої гірської кавказької породи бджоли інших рас і популяцій, навіть при підсадженні їх у клітках Титова. Тому існує кілька способів, що гарантують майже стовідсотковий успіх при підсадженні матки іншої популяції.

Перший спосіб. Із гнізда сім’ї, матку якої збираються замінити, беруть рамку з розплодом на виході, звільняють її від бджіл і поміщають у порожній

корпус із тимчасовим фанерним дном. У дні попередньо роблять невелике вікно, що його загратовують частою металевою сіткою. Льоток у корпусі закривають. Уже через кілька хвилин на стільнику з’являються молоді бджоли, які поступово утворюють свиту матки. Через три доби у цей корпус додають ще одну рамку повністю зрілого розплоду, і нуклеус із молодою плодовою кавказькою маткою готовий. Як тільки він досить зміцніє й візьметься до вирощування розплоду, проводять операцію з підсадження матки. На верхні бруски рамок гнізда сім’ї без матки піпеткою наносять 3-5 крапель м’ятної настойки й таку ж кількість крапель – на рамки нуклеуса. Після цього фанерне дно відразу ж забирається й сім’ю не оглядають і не турбують протягом трьох діб.

Надання бджолам загального запаху сприяє об’єднанню сім’ї. Цей спосіб спрацьовує бездоганно.

Другий спосіб застосовують при підсадженні сірих кавказьких маток в сім’ї без маток або відводки. Із гнізда сім’ї відбирають 1-2 рамки з розплодом на виході, але без бджіл, і поміщають їх у порожній корпус. З обох боків рамок з розплодом ставлять по одній рамці з відкритим медом, а від вільного простору корпуса відокремлюють вставними дошками. Замість відібраних рамок сім’ї дають таку ж кількість рамок із сушшю або вощиною залежно від пори року.

Над гніздом сім’ї, як і в попередньому способі, кладуть лист фанери із загратованим густою металевою сіткою отвором. На цю стелю поміщають корпус із двома рамками розплоду над вентиляційним вікном і випускають на стільники матку разом із супровідними бджолами. Верхнє гніздо утеплюють із боків, зверху вулик накривають дахом. Потрібно простежити, щоб у корпус сірої гірської матки не потрапили бджоли з сім’ї.

Нову матку не тривожать протягом двох діб. За цей час виведеться багато молодих бджіл з розплоду. Через дві доби верхній корпус знімають і в сім’ї відбирають стару матку. Якщо ця матка ще становить якусь цінність, її віддають відводку, який ставлять на місце старої сім’ї. Вулик сім’ї без матки ставлять поруч. Корпус цього вулика накривають розгорнутим аркушем газети, у якому можна сірником зробити кілька отворів, а зверху ставлять корпус із підсаджуваною маткою. Найчастіше до ранку наступного дня бджоли прогризають газету й об’єднуються з бджолами відводка.

Ще через пару днів газету видаляють. Загалом операція з підсадження матки займає не більше 20 хвилин.

Південні бджоли, як сірі гірські, так і ті, які мають жовтизну на кільцях черевця, дуже неохоче приймають не тільки плодових і неплодових маток, але навіть і маточники. Тому часто доводиться спочатку створювати з сім’ї, де необхідно замінити матку, відводок з молодими бджолами й давати йому молоду матку. Після приймання матки до відводка приєднують основну сім’ю, відібравши в неї матку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


СТАВЛЕННЯ БДЖІЛ РІЗНИХ ПОРІД ДО ПІДСАДЖЕНИХ МАТОК - Бджільництво


СТАВЛЕННЯ БДЖІЛ РІЗНИХ ПОРІД ДО ПІДСАДЖЕНИХ МАТОК