Урок 35. ТЕМАТИЧНА БЕСІДА “ЦІКАВИЙ СВІТ ПРОФЕСІЙ”
Мета: розширити і закріпити знання учнів про найпотрібніші професії, трудові дії та знаряддя праці; поглибити усвідомлення того, що добробут нашої країни і всіх громадян примножується працею; викликати почуття поваги до трудівників та прагнення сумлінно працювати; сприяти розвитку трудової активності та працьовитості школярів.
Обладнання: ілюстрації за темою “Професії”; народні прислів’я про працю; кросворд; мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
1. Привітання
Сідайте, діти, у гурті
Зустрілися ми знову!
Про славні руки золоті
Я поведу розмову.
Ті руки звичні до землі,
Будують, вміють шити…
Ми часто бачим мозолі
На їх долонях, діти.
Всі вдячні золотим рукам,
Я теж їх поважаю.
Тож хочу розповісти вам
Усе про них, що знаю.
2. Перевірка готовності до уроку
3. Упорядкування робочих місць
II. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, скільки людей працюють: щоб ви були нагодованими, одягнутими, взутими;
Якщо ви захотіли б порахувати всіх цих людей то, мабуть, до вечора не порахували б!..
2. Вступна бесіда
Мультимедійна презентація
– Пригадайте деякі професії та охарактеризуйте їх.
Лікар. Обстежує хворих із травмами, захворюваннями серця, судин, легень, шлунку та інших органів, а також діагностує, проводить лікування, надає екстрену допомогу, готує хворих до операції, а також спостерігає після неї. Організовує харчування і перев’язки пацієнтів.
Програміст. Працює в обчислювальних центрах виробничих об’єднань, промислових підприємств, фірм, наукових установ. Готує технічні носії інформації – магнітні та лазерні диски, жорсткий диск, магнітні стрічки та ін.
Учитель. У початкових і середніх школах на високому рівні проводить навчання учнів з різних дисциплін. Домагається від учнів міцних і глибоких знань. Формує вміння і навички самостійного навчання, готує вихованців до практичного застосування знань.
Інженер. У науково-дослідних установах бере участь у проведенні наукових досліджень або виконанні технічних розробок. Проводить складні досліди і вимірювання, виконує необхідні розрахунки, аналізує й узагальнює результати.
Кухар. На підприємствах громадського харчування готує й оформлює страви і кулінарні вироби масового попиту (салати, перші й другі страви, гарячі та холодні напої, печиво, торти, булочки…), страви національної й зарубіжної кухні.
Архітектор. Реставрує архітектурні пам’ятники, реконструює історичні частини міст із включенням пам’ятників архітектури до структури. Проводить дослідження й експерименти, пов’язані з проектним рішенням, здійснює авторський нагляд за будівництвом.
3. Робота над віршами-чистомовками про професії
Всі професії важливі
Столяр в майстерні стругає,
Стружку збирає в корзинку –
Потім про яблука дбає,
Робить їм ліжко узимку.
Доярка доїть молоко в корови –
Я п’ю щодня склянку і йду до школи.
Лікар ліки призначає,
Якщо захворіли раптом,
Але кожен добре знає,
Що найкращі ліки – жарти.
Продавець у магазині
Усміхається привітно –
Ця весела господиня
Продає осінні квіти.
Моряк – закоханий у море,
А в мріях бачить океан,
І хоче стати командором,
Здолати бурю й ураган.
Листоноша лист мені приніс,
Затанцюю я йому на біс
І дізнаюсь про новини
Від подружки Катерини.
Льотчик обіймає небо синє,
І від того дійсно він щасливий.
Кухар їжу нам готує смачно –
Ми за це йому безмежно вдячні!
Швачка шиє одяг для людей,
В неї так багато є ідей.
Прикрашає всіх сучасна мода,
І хороший настрій – нагорода!
ВСІ ПРОФЕСІЇ ДЛЯ НАС ВАЖЛИВІ,
РУКІ ЗОЛОТІ – ЦЕ СПРАВЖНЄ ДИВО!
Фізкультхвилинка
Раз-два – дерева!
Три-чотири – вийшли звірі!
П’ять-шість – пада лист!
Сім-вісім – птахи в лісі,
Дев’ять-десять – он сунички
Підвели червоні личка!
III. ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Робота в групах
Учні класу об’єднуються в групи. Кожна група отримує завдання на картках.
1-ша група. Продовжте прислів’я.
– Праця людину годує, а… (лінь марнує).
– На дерево дивись як родить, а… (на людину як робить).
– Бджола мала, ай… (та працює).
– Що посієш… (те й пожнеш).
– Зробив діло – … (гуляй сміло).
– Більше роби… (та менше говори).
– Який майстер – … (така й робота).
– Сім разів відміряй… (один раз відріж).
– Під лежачий камінь… (і вода не тече).
– Мало хотіти – … (слід навчитися і вміти).
2-га група. Прочитайте текст оповідання, дайте відповіді на запитання. Дівчинка вирішила після вечері помити посуд.
– Мамо, – сказала вона,- тепер завжди допомагатиму тобі. І ніколи, ніколи не стомлюся.
Мати була зворушена. Вона пригорнула до себе доньку.
– Гаразді Якщо так, донечко, тоді завтра перед моїм поверненням додому зроби щось у хаті. Що саме – побачиш сама.
– Добре, мамо, я все зроблю, тобі нічого не залишиться!
На другий день мати пішла на роботу. А дівчинка гралася у себе у дворі. Потім побігла до подружок. І раптом згадала про свою обіцянку все поробити вдома.
– Ой, пропала моя голівонька! – вигукнула вона.
Дівчинка стояла у дворі та дивилася на всі боки. За що б їй узятися? Але чомусь жодної роботи не бачила.
Якби їй кинувся у вічі віник, вона б підмела у дворі. Попався б совок – прибрала б сміття, ганчірка – помила б підлогу.
Раптом дівчинка побачила на веранді ляльку, узяла її та почала гратися. Настав вечір. Уся сім’я зібралася в хаті.
Після вечері мама запитала:
– Ну, що ти сьогодні, донечко, устигла зробити в хаті?
– Ой,- відповіла дівчинка,- я шукала роботу і не знайшла її. Коли ти йшла з дому, заховала всю роботу!
Мама засміялась.
– Як це так вийшло? Віник і совок – під ганком, ганчірка на цвяшку. Тобі потрібно навчитися самій знаходити роботу.
Наступного дня дівчинка знайшла собі роботу: підмела у дворі, викинула сміття, помила підлогу. Отак вона навчилася допомагати мамі.
Запитання
– Що пообіцяла дівчинка мамі?
– Чому вона нічого не зробила?
– Що вона відповіла мамі на її запитання?
3-тя група. Прочитайте текст оповідання, виконайте завдання.
Яка професія найкраща?
– Хто потрібніший і найважливіший?- сперечалися діти.- Яка професія?
– Звісно, лікар,- сказав один хлопець.- Я весь минулий рік хворів та хворів, ангіна та ангіна, а лікар вирізав мені мигдалики. І от я тепер завжди здоровий.
– Ні,- сказав інший,- найпотрібніший – учитель. Він нас навчає і читати, і писати, і рахувати.
– А от і не вчитель! Найважливіші – пожежники! – гарячкував третій.- У нас якось ледь будинок не згорів. Мешканці бігають, метушаться, нічого не можуть зробити. А приїхали пожежники – враз вогонь погасили!
Хтось кричить: “Найважливіші – льотчики!”, хтось розхвалює листонош. З усіх боків чути: “Продавець!”, “Комбайнер!”, “Водолаз!”. Словом, сперечалися, аж захрипли, але так нічого не вирішили. Та це й не дивно, тому що немає на світі…
Завдання
Продовжте оповідання. Поміркуйте, що можна було б сказати про професії доярки, міліціонера, продавця, тракториста, водія?
4-та група. Прочитайте текст оповідання, дайте відповіді на запитання.
Марійка любила спостерігати за тим, як мама вишиває квіти. Червона нитка до зеленої, до жовтої… так гарно виходить…
– Мамо, дай мені голку, полотна і ниток. Я теж хочу вишивати,- якось попросила Марійка.
– Ти ще мала, пальчики поколеш.
– Не мала! Не поколю! – запевнила дівчинка.- Хіба я не знаю, що не пальчики, а полотно слід проколювати?
– Ну, добре,- мама відрізала ножицями шматок білої тканини, дала доні голку, нитки.
Раз кольнула Марійка, вдруге… І тут нитка заплуталася.
Марійка розплутала вузли і подумала: “Мама мудрою голкою вишивала, а мені дала погану. От піде вона до крамниці, візьму її голку і теж гарний рушничок вишию…”.
Пішла мама до крамниці. Марійка мерщій за мудру голку, за полотно. Та не встигла й двічі кольнути, як гострий біль пронизав пальчик. На очах виступили сльози.
– Мудра, а така колюча!..- сердилася дівчинка на материну голку.
– Чого ти заплакана, Марійко? – повернувшись, запитала мати.
– Рушничок вишивала. Уважала, твоя голка мудра, що такі гарні квіти вишиває… а вона колеться.
– Будь-яка голка вправна, коли вона в мудрих пальцях. Бери-но полотно, та не поспішай, а дивися, як потрібно…
Надвечір Марійка з матір’ю вишила першу волошку.
– То хто мудрий? – усміхнулася мати.- Голка чи пальчики?
Запитання
– Що Марійка просила в мами?
– Що хотіла взяти Марійка, коли мама піде до крамниці?
– Чому вона подумала, що мамина голка краща?
– Чому дівчинка плакала?
IV. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ГРУП
Обговорення виконаних групами завдань.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Обравши собі професію, пам’ятайте про головну для вас сьогодні. Про неї дуже влучно сказав поет А. Костецький.
НАЙГОЛОВНІША ПРОФЕСІЯ
Спитай у тата чи у мами,
Які професії у них.
Професій в світі є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх.
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи шахтар –
Всі називають головною
Одну професію – школярі
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті,
Яка для кожного найперша,
Якої вчитиметесь ви.
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким в дитинстві мрієш буть.
А. Костецький